Orta Sınıf Kalktı

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Ülkemizde her geçen gün sınıf ayrımları arasında ki uçurum artmaya devam ediyor. Daha önceleri beraber aynı yerlere gidebilen, kendini orta sınıf olarak adlandıranlar bugün o yerlere gidemiyorlar ve günümüz şartlarıyla o yerler üst sınıfa kaldı.

Açlık sınırı 6 bin 840 TL’ye yükseldi. Asgari ücret açlık sınırının altında kaldı. Onun dışında asgari ücrete gelen yüzde 30 zam, asgari ücretten fazla maaş alanlara aynı şekilde yansımadı. İşverenlerin çoğunluğu yüzde 30 zam yapmayınca, asgari ücretliler ve bir üst sınıf arasında olan o belirginlik kalktı.

O günlerde asgari ücreti takip etme ihtiyacı duymayan ve liberal bir dünya görüşü ile yaşayanlar bugünlerde yoksul sınıfla aynı derdi paylaşmaya başlayınca, tencereleri dolmayınca bu ülkede bulunan çoğunluk işçi sınıfının dertlerini fark ettiler. Fark ettiler derken sistem onlara zor şartlarda ve geçim kaygısı ile yaşamanın ne demek olduğunu anlattı.

Ötekileştirilen ve sürekli olarak aza tamah etmek zorunda olan işçi sınıfını, bu anlamda suçlamanın yersiz olduğunu düşünüyorum. Bu halk için yapılan eylemler veya düşüncelerin hepsi kendini aydın olarak belirleyen güruh tarafından da desteklenmelidir.

Hakkını bilmeyen işçi değil ona hakkını öğretmeyen sendikalar var. Dünya görüşünü değiştirmeyen ve sürekli olarak kör baktığı iddia edilen, sanata vakit ayırmamakla suçlanan işçiler, evlerine gittiklerinde ekmek olup olmadığıyla ilgilendiğinden, topluma vakit ayıramıyor.

Kendini burjuva olarak belirleyenler kusura bakmasın aç karnına sanat takip edilmez. Bu ülkede hayatında sinemaya gitmemiş hatta bir şiir okumamış o insanlara karşı bizlerin borcu var.

Dinlediği türküler ve içtiği tütün sigarasında umut bulan insanları yalnız bırakanlar aslında bugünlerde herkes kadar suçlular.

Gerçi son dönemde gelen zamlarla içtikleri tütün sigarada bile birilerinin gözü olduğunu fark etmeliler o da ayrı mesele!

 


Bu haber 01/08/2022, Pazartesi günü yayınlandı, 498 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com