Öğrenciler Olmasa Ne Yapacaksınız?      

2 hafta önce Cihan Peker Yazarlar
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Geçtiğimiz haftalarda, UNIAR’ın Üniversite Öğrenci Memnuniyet anketinde Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi 6.sırada yer aldı. Öğrenciler Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin ve Çanakkale’yi memnuniyet anketinde ön sıralarda yer almasını sağlamışlar.

Çanakkale daha önce ki yıllarda öğrenciler için daha uygun ve yaşanılabilirdi. Bugünlerde kiralara gelen zamlar ile beraber öğrenciler problem yaşamaya başladı.

Olmayan evler için toplanan depozitolar, sürekli olarak gelen zamlar ile beraber öğrenciler artık çalışmadan bu şehirde geçinemiyor.

Barınamadıklarını gerçekleştirdikleri protesto ile anlattılar. Ulaşıma gelen zam bütün tepkilere rağmen geri çekilmedi. Ardından su faturasına zam geldi. Belediye kültürel anlamda güzel faaliyetler yürütüyor, Çanakkale özgür bir kent bu konularda aynı fikirdeyiz.

Bu şehirde esnaflar öğrenciler sayesinde ayakta kaldığını unutuyor ve bahsedilen öğrenci menülerinin, öğrencilerin ekonomik şartlarıyla alakası yok. Öğrenciler yaşadığı problemleri kime anlatacak ? Onları dinlemek için kurulan bir grup veya yapılan bir çalışma yok. Öğrencilerin derdini soran yok.

Elbette gıda fiyatlarına ve kira fiyatlarına gelen zamlardan bu kentin yöneticileri sorumlu değil. Bu kentte bulunan yöneticiler sürekli olarak gelen zamları ve yaşam şartlarını eleştirmek dışında artık çözüm üretme yoluna gitmeliler.

Öğrencilere dokunabilen, onlara ulaşabilen ve belirli yerlerden kısıp öğrencilerin hayatlarına küçükte olsa müdahalelerde bulunan bir Belediyecilik anlayışı istiyoruz.

Çok fazla yol gitmeyen, kliması uyarmadığımız sürece pek fazla çalışmayan otobüslere bu kadar para vermenin öğrencilere yük olduğunun herkes farkında. Madem zam geliyor o zaman yapılan zamlara göre hizmet gerçekleştirilmeli.

İki arada bir derede kalan öğrenciler, şehirde ev bulamazken, esnafından, emlakçısına sürekli fırsatçılık ile karşı karşıya kalırken 6. sırada yer alması pek bir şey ifade etmiyor. Bu kent öğrencilerin bu şehire ne kadar yararı olduğunu unutmamalı ve ona göre davranmalı.


Bu haber 31/07/2022, Pazar günü yayınlandı, 119 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com