Kriz kapıda mı?

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Yüksek enflasyon beraberinde yüksek kiraları da doğurdu. Çanakkale’de ev kiraları ortalama 4 bin TL’ye ulaşırken, özellikle ev değiştirmek hatta ev almak hayal oldu. Eylül ayında üniversite öğrencilerinin geleceği de hesaba katıldığında, Çanakkale’de yeni bir barınma krizi çıkacak mı endişesi başladı.

Çanakkale’de ev kiraları aldı başını gitti. Kiralardaki kontrolsüz artışa yüzde 25 kira artış kotası konulsa dahi, artan enflasyon ve geçim sıkıntısı ev sahiplerine zam üstüne zam yaptırdı. Çanakkale Merkez’de ev kiraları ortalama 4.000’TL dolaylarında olurken, Esenler Mahallesi’nde 3+1 kiralık dairelerin ücretleri 6.000 TL’ye kadar çıkar oldu.

2+1 daireler bir zamanlar TEKZEN bölgesinde vatandaşlara ekonomik gelirken, TEKZEN bölgesinde dahi 2+1 dairelerin kiraları 2.500 ile 4.000 TL arasında değişkenlik gösteriyor. Asgari ücret 5.500 TL olduktan sonra, tek başına 2+1 dairede yaşamak isteyen bir yurttaş maaşının yarısını hatta yarısından fazlasını kiraya ödüyor.

Yurttaşlar ise bu soruna acil çözüm beklerlerken, 2022 senesinde yaşanan öğrencilerin barınma krizlerinin daha derininin yaşanmasından endişe ediliyor. Yurt sayıları ortadayken, kiralık daire bulmak Çanakkale’de artık bir hayli zor zanaat olmuşken, hali hazırdaki kiralar ile öğrenciler karşı karşıya kaldıklarında neler olacak?

Tunahan Ünsal


Bu haber 31/07/2022, Pazar günü yayınlandı, 1431 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com