Prof. Dr. Doğan Perinçek; “Saçımı başımı yoldum”

2 hafta önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Tuzla Köyü kıyısındaki Kumbağlar Limanı ile ilgili Prof. Dr. Doğan Perinçek, sosyal medya hesabından bir paylaşım yaparak, “Saçımı başımı yoldum” dedi. Perinçek, gündeme getirdiği konuyla ilgili “Tuzla Çayı kum ve çamuru denize; Kıyı akıntıları da kum ve çamuru limanın yakınlarına ve limanın içine taşıyor. Nasıl beğendiniz mi bizim harika mühendisin işini” ifadelerini kullandı.

Tuzla Köyü kıyısındaki Kumbağlar Limanı, Prof. Dr. Doğan Perinçek tarafından gündeme getirildi.

Perinçek, “Saçımı başımı yoldum” dediği konu ile ilgili yapmış olduğu paylaşımda “Saçımı başımı yoldum bugün. Zaten saçım azalmıştı, bugün biraz daha kelleştim. Neden mi? Tuzla Köyü kıyısındaki Kumbağlar Limanı yüzünden. Hangi Mühendis yaptıysa tam bir felaket ürünü ortaya çıkarmış. Diplomalı fakat ehliyetsiz bir mühendis. Kim bilir hangi torpille geldi o göreve, oturduğu o koltuğa.

Bizim harikalar yaratan mühendis öyle bir liman yapmış ki; kıyı boyunca sürüklenip gelen kum ve çamurun limana kolayca girip limanı doldurmasını planlamış. Liman ağzını kum ve çamurun geldiği tarafa koymuş. Tuzla Çayı kum ve çamuru denize; Kıyı akıntıları da kum ve çamuru limanın yakınlarına ve limanın içine taşıyor. Nasıl beğendiniz mi bizim harika mühendisin işini. Ben şahsen dört Yıldız !!! verdim: Başka bir ülkede bu mühendislik hatası olmuş olsaydı. O mühendis diplomasından olurdu ya da ceza yerdi. Maalesef bu tip şeyler bizim ülkede olmuyor. Düşünebiliyor musunuz; bir liman yapıyorsunuz, sonra onu korumak için ekstra para harcayıp iki kez denizin içine doğru dalgakıran benzeri iki duvar yapıyorsunuz.

Liman 1991 de yapılmaya başlanmış, muhtemelen 1992 sonunda bitmiş. Yıllar sonra yapılan hatanın farkına varmış olmalılar ki. Liman ağzına önce denize dik bir engel mendirek koymuşlar. Bu duvarın arkası dolmuş. İkinci mendirek yapmışlar. İkinci mendirek yapıldıktan sonra gelen kum plajı doldurmaya başlamış plaj deniz yönünde 43 metre ilerlemiş. Son 20 yılda limanın içi kum ile dolmuş liman içinde deniz altı kum adaları oluşmaya başlamış.

Peki bu liman hangi şekilde yapılsaydı bu sorun yaşanmazdı. Öncelikle limana başlanmadan önce limanın yapılacağı kıyıda kıyı akıntıları yönü hakim rüzgar yönü ve rüzgarın etkisiyle oluşacak dalgaların kıyı çizgisi ile ilişkisi incelenmeliydi. Bunları yapmak çok basit ama bu işe soyunan mühendisin kapasitesine bağlı.

Sözünü ettiğim incelemeleri 3 saat içinde yaptım ve limanın ne şekilde yapılması gerektiğini son şekilde gösterdim. Tabii ki bu önerime kıyı inşaat mühendisi bir kişinin de göz gezdirmesi incelemesi lazım. Önerdiğim liman mendirekleri yeşil ile gösterildi. Önerdiğim şekilde liman yapılsaydı. Tuzla Çayı’nın denize taşıdığı kum ve çamur kıyı boyunca yine liman yakınına taşınacak fakat liman ağzı şimdikinin ters tarafında olduğu için kum limana giremeden açık denize yönlendirilecekti.

Şu haliyle çok fazla para harcamadan limanı nasıl kurtarabiliriz. Bizde ona da çare ve planımız var. Limanın mevcut ağzını kapatıp yeşil il gösterdiğim tarafa yeni bir liman girişi yapacaksınız. Eğer bunu yaparsanız kum daha fazla limana dolmadan çözüme ulaşırsınız” ifadelerini kullandı.

Tunahan Ünsal


Bu haber 29/07/2022, Cuma günü yayınlandı, 620 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com