Bugün Doktorlar!

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Son yıllarda hekimlerin yaşadıkları zorluklar, hekimlerin eğitim gördükleri, yaşadıkları, yurtları olan Türkiye’den uzaklaşmalarına neden oluyor. Çanakkale’de yabancı dil kurslarında özellikle Almanca, dersliklerinde hekimler için yeni sınıflar açılmaya başlandı. Özellikle son dönemde açılan sınıfların sayısı artarken konuyla ilgili hem yabancı dil kurs koordinatörü Emel Gür ile hem de Çanakkale Tabip Odası Başkanı Dr. Ayşe Güneş ile röportaj gerçekleştirdik. Gür “Memeleketini seven doktorlar, üzgünüm gidiyorlar” derken, Dr. Güneş ise “Hekimler ülkeyi terk ediyorlar” ifadelerini kullandı.

Çanakkale Gündem Gazetesi olarak, Çanakkale’de yabancı dil kurslarından bilgi edindik. Son dönemlerde hekimlere yabancı dil kurslarında Almanca sınıflarının açıldığını öğrendik. Konuyla ilgili Eğitim Koordinatörü Emel Gür ve Çanakkale Tabip Odası Başkanı Dr. Ayşe Güneş ile röportaj gerçekleştirdik.

“Bu açılan 3 sınıfın yüzde doksanında doktorlarımız eğitim alıyor”

Kurumsal Eğitim Koordinatörü Emel Gür, “Kurumumuzda özel olarak açılan 3 tane sınıf var. Bu açılan 3 sınıfın yüzde doksanında doktorlarımız eğitim alıyor. Ben sivil toplum kuruluşları ile görüşmeler gerçekleştirdim. Bazı programlar verdik, altışar, yedişer kişilik gruplar ile sağlık çalışanları katılımlar gerçekleştirdi.2017’den beri kurumumuzda devamlı olarak hareketlilik var. Son 2 yıldır çok fazla talep alıyoruz.

“Sağlık çalışanları yeni çıkan yasaları borsa gibi takip ediyorlar”

Sağlık çalışanlarımız özellikle doktorlar, hemşireler, Almanca dil eğitimine yöneldiler ve kurslarımıza yazılıyorlar. Sağlık çalışanları yeni çıkan yasaları borsa gibi takip ediyorlar. Hatta geldiklerinde, ne kadar çabuk öğrenebilirim? Sorularıyla karşılaşıyoruz. Bu işi hızlandırmamız lazım diyerek bir an önce gitmek istediklerini belirtiyorlar. Üzgünüz sağlık çalışanlarımız birer birer gidiyor.

“Hekimlere karşı uygulanan şiddet neticesinde gelenler oldu”

Eylül ayına şimdiden talep alıyorum. Sağlık çalışanlarının yanında mühendislerimiz ve avukatlarımız da var. Geçtiğimiz günlerde hekimlere karşı uygulanan şiddet neticesinde hemen ertesi günü kayıt olmaya gelenler oldu. O doktorlar bu olay üzerine geldiler. Gökçeada’dan radyolog olan bir sağlık çalışanı, akşam saat 8 sularında kayıt olmaya geldi.

“Almanya sağlık çalışanları için ilk kapı oluyor”

Almanya sağlık çalışanları için ilk kapı oluyor. Oradan eğer gitmek isterlerse, Amerika ve Avrupa bölgesine daha rahat gidiyorlar. Doktorlarımızın ve tıp öğrencilerimizin genel olarak İngilizce seviyeleri oldukça iyi diyebilirim. Almanca öğrenenler b1, b2 seviyeleri ile Almanya’ya gidebiliyorlar.

“Çocuklarımızın geleceği için gitmek zorundayız”

Dil geliştirmek için geliyoruz çünkü çocuklarımızın geleceği için gitmek zorundayız diyen doktorlar var. Çözüm arayışı içerisindeler ve b planı yapmaya çalışıyorlar. TOEFL sınavlarına çalışmak için talep artıyor. Doktorlarımız, bu ülkeyi çok seviyoruz ama işimizi daha iyi koşullarda layığıyla yerine getirmek istiyoruz diyorlar.

“Memleketini seven doktorlar, üzgünüm gidiyorlar”

Bir çift doktorumuz var evliler onlara çift olarak ders veriyoruz. Evde kendi aralarında konuşarak daha hızlı bir şekilde kendilerini geliştirmek istediklerini belirttiler. Yıllarca okuduktan sonra haklı olarak, emeklerinin karşılığını almak istiyorlar. Memleketini seven doktorlar, üzgünüm gidiyorlar. Bizim kurumumuza her gün talep artıyor ve bir yandan üzülüyoruz” ifadeleri yer aldı.

“2022 bitmeden giden hekim sayısı 3.255’e yükselmiştir”

Hekimlerin yurtdışına yaşamak için gitmeleri ile ilgili Çanakkale Tabip Odası Başkanı Dr. Ayşe Güneş, gazetemize yapmış olduğu açıklamada, “Ülkemizde 2012 yılında, ülkeden ayrılan hekim sayısı 29. 2020’de bu sayı 1.000’lere, 2022’de ise henüz yıl bitmeden 3.225’e yükselmiştir. Bu çok ciddi bir uyarı oluşturmalıdır. Bu kaçışın nedenlerine kulak verilmelidir.

Avrupa ülkelerinde, özellikle Almanya’da bir talep var. Dil öğrendikten sonra gitmek daha kolay oluyor.

“Hekimler ülkeyi terk ediyorlar”

Öncelikle, mesleğimiz itibarsızlaştırıldı. Emeğimiz değersizleştirildi. Şiddet olayları arttı. Şiddet olayları karşısında somut adımlar atılmadı. Bunlar meslekten uzaklaştırıcı etkenler. Şiddet olayları salgın gibi artıyor ve dozu artıyor. Hiçbir şekilde etkin şiddet yasasının çıkmaması sağlık çalışanlarını kaygılandırıyor. Hekimler ülkeyi terk ediyorlar. Şu anda gitmek için başvuranlar genç hekimlerdir diye düşünüyorum. Bu son dönemde yapılan “Giderlerse gitsinler” açıklamaları hekimleri çok demoralize etmiştir” ifadelerini kullandı.

Tunahan Ünsal-Cihan Peker


Bu haber 24/07/2022, Pazar günü yayınlandı, 444 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com