Ben Muhalifim

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Vatandaşlar etrafta umut aramaya devam ediyor. İktidar partisinden dert yananlar muhalefeti ne kadar umut olarak görüyor? Akıllarda kalan soru işareti olarak yerini almaya devam ediyor. Gezdiğim ve gördüğüm kadarıyla insanlar siyasi partilerde ‘bizden biri’ diye hitap edebilecekleri, kendi haklarını sorgulayabilen isimleri arıyorlar.

Siyasi kişilikler vatandaş ile bir araya geldikçe ve alt sınıfın problemlerini hissettikçe başarılı olurlar.

Temsili demokrasi ile yönetildiğimiz sistemde mevki sahibi olanlar temsil etmesi gereken kitleleri unutma hastalığına yakalanabiliyorlar. İşçiler sendikalara, vatandaşlar partilere her geçen gün uzaklaşıyor. Politik olmaktan tamamen uzak ve yaşanan olayları sadece o gün konuşan daha sonrasında hemen kabul gören kitle her gün büyümeye devam ediyor.

Bugün iktidar olan parti veya yarın iktidar olacak parti her kimse halk tarafından yeteri kadar sorgulanmalı ve muhalefet edilmelidir.

Tuncel Kurtiz bir belgeselde bir denizciden bahseder. Bahsettiği kişi İrlandalı ve Amerika’ya doğru yola çıkıyor. “Büyük kıtlık günlerinde ailesini de alıp İrlanda’dan bir yelkenle ve kürekle büyük kıta/ yeni dünya Amerika’ya gidiyor. Rıhtıma yanaştığı zaman soruyor. ‘Burada hükümet var mı?’ ‘Var’ diyorlar. O zaman ben muhalifim diyor” Ustanın dediği gibi ben de muhalifim ve hep muhalif kalacağım.

Muhalif olmak iyidir yapılan işleri denetlemek kontrol etmek sürekli iktidarın halkın çıkarları doğrultusunda çalışmasını sağlar. İktidar x partisi veya y partisi olabilir. İktidarlar belirli dönemlerde gelir ve demokratik yollarla ya yoluna devam eder ya da giderler. Önemli olan her zaman halkın çıkarlarıdır.

Cihan Peker


Bu haber 24/07/2022, Pazar günü yayınlandı, 320 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com