Devlet okulları “0” çekti

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Türkiye’de milyonlarca genç LGS ve YKS sınavlarına girdi. Geçtiğimiz senelerde Çanakkale’nin başarılı okullarında derece ile mezun olan gençler, Türkiye sıralamalarına girip, şehrin adeta gurur kaynağı oluyorlardı. Bu sene LGS’de Çanakkale derece alamazken, özellikle devlet okulları adeta “0” çekti. Dereceye giren öğrenciler özel okullardan çıkarken, yeni eğitim-öğretim yılı için özel okullarda kontenjanlar doldu. Vatandaş çocuğunu devlet okuluna değil, özel okula göndermek için adeta sıraya girdi.

Eğitimde, parmakla gösterilen illerin başında gelen Çanakkale, son yıllarda kabusu yaşıyor. Devlet okullarında, 2022 yılında LGS sınavında hiçbir öğrenci dereceye giremedi. Ayrıca YKS sınavında da Çanakkale’nin devlet okulları deyim yerindeyse çakıldılar. Özel okullar ise altın çağını yaşamaya başladı.

Özel okullarda kontenjan kalmadı

YKS’de dereceye, yani ilk 1.000’e giren Çanakkale’deki öğrenciler özel okullarda okuyor. Soruşturmalarla, yer değişiklikleri ile kavgalarla, müfettişlerle anılan devlet okullarından çocuklarını alan veliler soluğu özel okullarda alır oldu. Çanakkale’deki özel okullarda önümüzdeki eğitim-öğretim yılı için boş kontenjan kalmadı.

Konuyla ilgili Eğitim Sen Şube Başkanı Yasin Hacımusalar ve Eğitim İş Şube Başkanı Serkan Serbes ile röportaj gerçekleştirdik.

“Özel okullara kaçışta ciddi bir artış var”

Eğitim Sen Şube Başkanı Yasin Hacımusalar,”Devlet politikası haline geldi. Yüzde altılardayken özel okul oranı son 3 yılda yüzde 14’lere çıktı. Çanakkale’de özel okullara kaçışta ciddi bir artış var. Pandemide insanlar devlet okulları resmi olarak kapalıyken, özel okullar merdiven altı dediğimiz tabirle öğretmenleri bir şekilde çalıştırarak öğrencilere hizmet sunmaya çalıştı. Ben devlet eğitiminde eğitimimi tam olarak alamıyorum ve ücret karşılığı öğretmen tutuyorum diyenler, özel okula gönderirsem saat 8 ile 5 arası hem çocuk bakıcılığı yaparlar hem güvenli bir ortam olur. Oranın sıkıntısı şu o öğretmenlere asgari ücretten daha az bir ücret veremiyorlar ama bazı okullardan duyumlar geliyor. Asgari ücreti veriyor ama bin lirasını bir şekilde kesiyor ve geri alıyor, kağıt üzerinde ödüyor orada tamamen emek sömürüsü var. Kişilerin ekonomik sorunlarından kaynaklı bir sömürü düzeni var. Öyle bir çark kurulmuş devlet resmi okullara yatırım yapmak yerine yandaşlara bir şekilde bütçeden pay aktarıyor. Özel okullar kendi çarklarını bir şekilde döndürmeye çalışıyor. Hükümet devlet okullarını bir yük olarak görüyor böyle bir problem var.

“Başarı yerlerde sürünüyor”

Başarı yerlerde sürünüyor. Durumu imkanı müsait olan çocuğunu özel okula gönderiyor. Özel okullar üniversite kısmını ayarlayarak okulların tercih edilmesini sağlıyorlar. Garibanların çocukları devlet okulunda, Millî Eğitim’in yönetim kademesinin, yüksek bürokratları çocukları özel okullara gidiyor. İşçi işçi kalsın bir ara eleman olarak kalsın istiyor. Hükümet politikası devlet politikası haline geldi” açıklamasında bulundu.

“Şampiyonlar özel okullardan çıktı”

Eğitim İş Şube Başkanı Serkan Serbes, “Şampiyonların çoğu özel okullardan çıktı. Bu belirli projeydi ve mecbur bırakıldı. Kendi çocuğunu özel okula veren İl ve İlçe milli eğitim müdürü, kalkıp okul müdürlerinden hesap sormaya başladılar. Müdür çocuğunu özel okula verirken kalkıp okul idaresine hesap soramaz. Bu işe en başta kendisi inanmıyor. Bunlar velilerde örnek oluşturmaya başladı. Maddi durumu olanlar paraya kıydı olmayanlar kredi çektiler ve çocuklarını özel okullara verdiler.

“Çoğu okulda, soruşturmalar, suçlamalar, yer değiştirmeler…”

Tüm özel okullar dolu fiyatlar 50 bin liradan 35 bin liralara düşüyor. Hiçbir özel okulda yer yok. En yakın okul en iyi okul söylemi vardı yerini terk etti. İdarecilerin hepsi yandaş ve kendi partisinden olan insanlar onlara toz konduramadılar. Çoğu okulda soruşturmalar ve suçlamalar, yer değiştirmeler velileri devlet okulundan itmeye başladı. Ben eskiden müdürlük yaptım. O okullarda bugün öğretmenler kendi çocuklarını kendi olduğu okuldan alıp özel okula göndermeye çalıştılar” ifadeleri yer aldı.

Tunahan Ünsal-Cihan Peker 


Bu haber 21/07/2022, Perşembe günü yayınlandı, 583 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com