Biga’da tam tersi oldu

4 hafta önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Biga Belediye Meclisi’nin Temmuz ayı toplantısı geçtiğimiz gün gerçekleşti. Biga Belediye Meclisi’nde borçlanma yetkisi, CHP, İYİ Parti ve Bağımsız meclis üyelerinin hayır oyları ile reddedildi. CHP’li belediyelerde görülen borçlanma yetkisinin reddi hususu bu sefer Biga’da AK Partili Belediyenin başına geldi. Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, “Bir görevimiz ise temsil ettiğimiz kamu kurumunun kamu yararı olan konuları göz ardı etmemektir. Kendi siyasi emellerimiz ve amaçlarımız için nefsi kararlarımızı almamamız lazım” dedi.

Biga Belediye Meclisi’nin Temmuz ayı toplantısının ikinci oturumu, geçtiğimiz gün gerçekleşti. İlk oturumda, reddedilen ve komisyona sevk edilen 4 gündem maddesi yeniden görüşüldü. 4 maddeden ikisi oy çokluğu ile kabul edilirken, ikisi ise oy çokluğuyla reddedildi.

Toplantı gündeminin birinci maddesi Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülerek Meclise gelen ücret tespitleriyle ilgiliydi. AK Parti, MHP, CHP ve İYİ Parti Meclis üyelerince oy çokluğuyla alınan kararla kreş ücretleri 1.500 TL, Kapalı Yüzme Havuzu aylık 18 yaş altı 200 TL, 18 yaş ve üstü 300 TL, mesken su fiyatları 0-20 metre küp 7,5 TL, Şehiriçi sivil 6 TL, öğrenci 5 TL, Ağaköy Sivil 13 TL ve öğrenci ise 8 TL olarak güncellendi.

Konuya ilişkin açıklama yapan Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, “Etrafımızdaki belediyelerin birçoğu bizden önce bu zamları yaptı. Biz komisyonumuza da kreşler ile ilgili bölgeyi araştırın, civar belediyelerin de fiyatlarına bakın ona göre fiyat tespiti yapın diye söyledik. Maliyetimize baktığımızda ise yılbaşında bu yana bir öğrencimizin maliyeti 1900 liradır. Belediyemizin kasasından bir öğrencimiz için bu para çıkmaktadır.

Suyla ilgili de takdir edersiniz ki küçük su marketlerde 2 lira. Biz bir ton suyu 4,5 liraya veriyoruz. Elektrik fiyatlarındaki artıştan kaynaklı şu anda Biga Belediyesi su parası olarak tahakkuk edilen para suyu Biga’ya getirmemiz için harcadığımız elektrik bedelini karşılamıyor. Bu da kamu zararını ortaya çıkarıyor. Kamu zararını bizim gözetmemiz gerekiyor. Bu konuda gönlümüz rahat, vatandaşlarımız da bizi anlayacağını düşünüyoruz. Ayrıca Havdan havzasında su arama çalışmalarımız devam ediyor. Eğer orada ciddi bir su kaynağı bulduğumuz sürece cazibeli suyumuzu Balıkkaya’daki depomuza getirebilirsek bizim girdi maliyetlerimiz düşecek ve Meclisimizin aldığı kararla su fiyatlarını düşürebiliriz. Şu anda suyla ilgili ciddi sıkıntı var ürettiğimiz su tükettiğimiz suya ancak yetiyor” dedi.

Gündemin ikinci ve üçüncü maddesi ise beton parke kaldırım taşı ile yol kaplaması işi ve Kıbrıs Şehitleri Caddesi aydınlatma direklerinin ödemelerinde İller Bankası A.Ş’den kredi kullanımı için Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan’ın borçlanma yetkisiyle ilgiliydi. Maddeler CHP, İYİ Parti ve Bağımsız Meclis üyelerince hayır denilerek reddedildi.

Gündemin dördüncü maddesi Hamdibey Mahallesi 15 ve 1405 adalar ile İstiklal Mahallesi 315 ve 463 adaların bulunduğu yaklaşık 46 hektarlık alanda bölgenin barınma ve sosyal donatı alanları ihtiyacı karşılanmasına yönelik imar değişikliği çalışmasıydı. İmar Komisyonu’ndan gelen konuya ilişkin ilgili madde AK Parti, MHP, CHP ve İYİ Parti’nin evet oylarıyla kabul edildi.

Haber Merkezi


Bu haber 19/07/2022, Salı günü yayınlandı, 290 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com