Sardalya hiç lüks olur mu?

Alım gücünün düşmesi, kısa sürede yükselen akaryakıt fiyatları, dolar kurundaki dalgalanmadan nasibini balık fiyatları da aldı. Geçtiğimiz senelerde maksimum 40 TL’den satılan Sardalya, gelinen noktada 150 TL’ye ulaştı. Çanakkale’nin meşhur balığı, bir kilo kıyma fiyatı ile yarışırken, balık lüks haline geldi. Uzmanların her hafta mutlaka omega tüketin uyarıları da, ekonomik krize takıldı.

Av sezonunun kapanmasıyla beraber, amatör tekneler balık tutmaya devam ediyor. Balık fiyatları uçuşa geçerken, Çanakkale’nin balığı sardalya kendi mevsiminde 150 lirayı gördü balıkçı esnafı ortak bir dille “mazot düşmezse, sardalya düşmez” dedi.

Balık halinde fiyatlar 220 liraya kadar çıktı. Alım gücünün düşmesi beraber kırmızı ete uzak kalan vatandaşlar artık balıklardan bir haber olacak.

Balık fiyatlarının yükselmesinin nedenleri balıkçılar anlattı.

Sardalya kendi mevsiminde 150 liradan satışa sunuldu. Alt sınıfında ulaşabildiği hatta geçtiğimiz senelerde kasalar ile alınan Sardalya Balığı bu sene tane ile satılıyor. Av yasağı ve artan mazot fiyatları sardalyayı vurdu. Balıkçılar küçük teknelerin bazen denize çıkamamasının da fiyatlarda etkili olduğunu belirtti. Geçtiğimiz senelerde av yasağı varken bile 50 lirayı gören sardalya şu an raflarda 150 liradan vatandaşı bekliyor.

Deniz Çipura 130 lira, Sardalya 150, Karagöz 70, Kupez 50, 1 tabak Kalamar 100, Çinekop 160, Levrek 220, Kolyoz 80 lira olarak raflarda yerini aldı.

Az çıktığı için pahalı gidiyor”

Artan fiyatlar hakkında gazetemize açıklamalarda bulunan Metin Gürsoy, Sardalya Çanakkale’nin balığı ama çok az çıktığı için pahalı gidiyor. Çupramız var Deniz Levreğimiz var. Kolyozu 60 liraya alıp 80 liraya satıyoruz. Balıklarımızı üstüne 20 lira, 30 lira kar koyma şartıyla satıyoruz. Çupra var 220 lira bazen 250 lira oluyor alış fiyatımıza göre satış fiyatını belirliyoruz o şekilde değerlendiriyoruz. Bütün esnaf balık almak istiyor talep yükselince balık da aza fiyatı yükseliyor. Herkes almak istediği için arttırmaya giriyor. Açık arttırma ile satılıyor. Kasası 1600 lira ile 1900 lira arası değişiyor” ifadelerine yer verdi.

Tunahan Ünsal-Cihan Peker


Bu haber 16/07/2022, Cumartesi günü yayınlandı, 456 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com