Sen Çocuk Kal-2

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Küçük Prens’in sadece bir çocuk kitabı olmadığını günümüzde biraz daha anlamaktayız ama siz illaki çocuklara yazıldığını düşünüyorsanız o vakit sizin çocukluğunuza seslensin narin elleri ile. İfade etmeliyim ki her yetişkinin harcı değildir Küçük Prens’i anlamak (daha doğrusu sadece bir çocuk kitabı olmadığını anlamak). Peki, onu günümüzün ‘sıkıcı’ felsefesine dâhil eden nedir, ne onu bu kadar özel kılmaktadır bizler için?

“Ama ne yazık ki ben kapalı sandıkların içindeki koyunları göremem. Belki ben de büyükler gibiyim biraz. Yaşlanmış olacağım.”

Hiç düşündünüz mü belki de kendi gezegenini bırakıp o gezegen senin bu gezegen benim diye gezen Küçük Prens’imiz aslında kendini bulmak için yola çıkmış olan bir özdür. Sizin özünüz, özünü yollarda kaybedenlerin, yanlış gezegenlerde gün batımını bin dört yüz kırk kere izleyenlerin küçüklüğüdür. Hatırlar mısınız, küçüğümüzün biricik bir gülü vardı? Tüm evrende sadece onda olduğunu düşündüğü, rüzgârda incinmesin diye üzerine camdan bir şişe kapattığı… Aniden yeryüzünde biten ve diğer çiçeklere hiç benzemeyen bu gülü bu kadar özel kılan neydi? Küçüğümüz dünyada gülüne benzeyen, dışarıdan baktığında birebir aynı olan yüzlerce gülle tanışmıştı ama hiçbiri arkasında bıraktığı gülü gibi değildi çünkü ona ait değillerdi. Onlar ehlileştirilmemişlerdi. Onlar serttiler, hoyrattılar, kendilerine özgüydüler ama hiçbiri ile arasında bir bağ oluşmamıştı gülüne besledikleri gibi. Bazen hiç beklemediğimiz bir vakit yeryüzümüzde bir gül bitiverir. Ama kurak, işlenmemiş topraklarda hiç bir tohum yeşerir mi! Tabii ki yeryüzümüze özenle bakarken, yabancı otları fazla büyümeden yolarken kökten, sularken doyasıya… Çıkıp geliverir ansızın ve koca evrende yalnız o varmış gibi değer görmeyi bekler. Zamanınızı ona ayırdıkça, büyüsün diye gözünün içine baktıkça aslında iki taraf da birbirine tazecik bağlar ile tutunmaya başlar. Varsın siz bu bağlara alışma diyin, varsın sevme. Hiç önemli değil isimleri, grupları, etiketleri. Asıl önemli olan ikinizin de birbirinizi zamanla, emekle ehlileştirmiş olması.


Bu haber 15/07/2022, Friday günü yayınlandı, 995 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com