Gökçeada’da sert tepki; “Halkı mağdur ettiniz”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Daha önce yaptığı zamlarla gündeme gelen GESTAŞ bayramda yolcular tarafından eleştiri yağmuruna tutuldu. Geçtiğimiz aylarda, İl Genel Meclisi’nde 20 milyon borç talebiyle gündeme gelen GESTAŞ, bayramda vatandaşlara göre sınıfta kaldı. Gökçeada’da vatandaşlar online bilet konusunda sıkıntı yaşayınca, iskelede adeta eylemde bulundular. Alkışlı eyle dakikalarca sürerken, çok sayıda tatilci, mağduriyetini dile getirdi. Zor durumda kaldığını belirten vatandaşlar “GESTAŞ sınıfta kaldı” yorumlarında bulundular.

Gökçeada’da online bilet satışına halktan tepki geldi. GESTAŞ online bilet alanların öncelikli olduğunu söylerken vatandaş, sosyal medya hesabından yapmış olduğu paylaşımda, ” Online bilet seferi falan yoktu. Gemileriniz bozulduğu için online açılmamış ek seferlere, online biletleri doldurup halkı mağdur ettiniz” dedi.

Gökçeada’da mağdur olan vatandaşlar alkışlarla GESTAŞ’ı protesto ederek tepki gösterdi. Sosyal medya üzerinden vatandaşlar yorumlarıyla tepkilerini dile getirdiler.

Ek seferlere online biletleri doldurup halkı mağdur ettiniz”

Mağdur olan vatandaş” Gökçeada’da halk ayaklandı. Dün geceden beri bekleyenler var. Online işini ağzınıza yüzünüze bulaştırıyorsanız yapmayın. Kafanıza göre icat çıkarmayın, online bilet seferi falan yoktu. Gemileriniz bozulduğu için online a açılmamış ek seferlere online biletleri doldurup halkı mağdur ettiniz. Hala üste çıkmaya çalışıyorsunuz.

Vatandaşlardan özür dileyin ya da işinizi bu işi bilene devredin”

Vatandaşlardan özür dileyin ya da işinizi bu işi bilene devredin. Ek sefer açıldığında sitenizde online bilet çıkmadı. Biz sabah saat 08:00’den beri oradayız hep takip ettik. Sizin 1 geminiz bozulunca sonraki 2 sefere bekleyen onlineları doldurdunuz. Onlinelar bitince değil, halk ayaklanınca görevliler gitti, biz gemiye bindik” dedi.

Gereken cevabı Cimer aracılığıyla verirsiniz”

Başka bir vatandaş olay anından video paylaşırken, “Bu videoda her şey ortada halk kendi adaletini kendi sağlattı. Buradan insanlara haklı gibi cevap yetiştirmeyi bırakın gereken cevabı Cimer aracılığıyla verirsiniz” dedi.

GESTAŞ’tan konuyla ilgili bilgilendirme yapıldı

GESTAŞ sosyal medya üzerinden mağdur olan vatandaşlara açıklama yaptı. Yapılan paylaşımlarda,” Sefere dahil olan 4. gemi, online biletli yolcuların gemiye binişleri tamamlandığından, sıra bekleyen araçları alarak seferini gerçekleştirmiştir.

Online biletli yolcularımız, satın aldıkları sefere beklemeden binme ayrıcalığına sahiptirler. Kalan kontenjana göre sıradan araç alınır. Bazı gemi tiplerinde sadece online biletliler seferi kullanmaktadır. Tüm yolcularımız seferlerini planlayarak online bileti tercih edebilirler.

Yapılan ek seferler de online bilet satışına açılmaktadır. Yolcularımız seferlerini planlamak için online bilet talep etmekte, bekleyen araç sayısını azaltmak için de online kontenjanlar artırılmaktadır. Gökçeada Hattı’nda şu an 4 gemiyle hizmet verilmektedir” ifadeleri yer aldı.

Tunahan Ünsal-Cihan Peker


Bu haber 13/07/2022, Çarşamba günü yayınlandı, 945 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com