“Avukatlar, doktorlar, toplum öldürülüyor”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale Barosu avukatların çalışma şartları ile ilgili bir basın açıklaması yapacaktı ancak, geçen gün İstanbul’da Av. Servet Bakırtaş’ın ofisinde saldırıya uğrayıp hayatını kaybetmesi üzerine avukatlar Çanakkale’den sert tepki gösterdiler. Baro Başkanı Av. Soner Aydın tarafından yapılan basın açıklamasında, “Biliyoruz ki başımız sağ olmayacak. Avukatlar öldürülüyor, doktorlar öldürülüyor, toplum öldürülüyor” dedi.

İstanbul’da, ofisinde saldırıya uğrayarak, hayatını kaybeden Av. Servet Bakırtaş için Çanakkale Barosu bir basın açıklaması düzenledi. Baro önünde gerçekleşen açıklamaya, çok sayıda avukat katıldı. Dün, avukatlık ücretlerinde iyileştirme için yapılacak olan açıklama, İstanbul’dan gelen haber sonrası değiştirildi ve Çanakkale Barosu sert tepki gösterdi.

Baro Başkanı Av. Soner Aydın tarafından yapılan basın açıklamasında, ”Biliyoruz ki, Başımız Sağ Olmayacak.

Dün İstanbul Bakırköy’de bir meslektaşımızı alçakça sıkılan kurşunlara kurban verdik. Av. Servet Bakırtaş sadece ve yalnız avukatlık yaptığı için öldürüldü. Avukatı müvekkili ile özdeşleştiren sapkın zihniyet, silahtan aldığı güçle, ölüm kustu. Yaralama suçundan mahkûm olup cezaevinden yeni çıkan ve kendisine karşı açılan tazminat davasının geri çekilmesini isteyen katil zanlısı, sırf talebi reddedildi diye, önce meslektaşımızı sonra da davayı açan müvekkilini öldürdüğü ifade edilmektedir.

Toplum için utançtır”

Bu ve benzeri gerekçelerle gerçekleşen avukat ölümleri ya da saldırılar, bu tehditleri yaratan eksik ve hatalı toplumsal bakışı da anlatmaktadır. Avukatın rolünü ve yaptığı işi kavramaktan uzak bir zihin yapısının, giderek onu taraf konumuna sürüklemesi, kelimenin tam anlamıyla bir ilkelliktir. Bir mesleğin “ölümü göze alarak” sürdürülmesi, sürdürenler için ne denli onur vesilesi olsa da, aslında o toplum için utançtır.

Artık bildiriler yazmak, yaslar tutmaktan bıktık. Sanıkların ağırlaştırılmış müebbet hapislere mahkûm edilmesi acımızı hafifletmiyor artık… Her bir avukat ölümünün bir “toplumsal ders” olmasını beklerken, tersine giderek çoğalan ölümler, bizden birer parça daha koparmaya devam ediyor.

Oysa biz adaletin tecellisi için yapıyoruz bu mesleği. Savunma olmazsa, “yargılama da olmaz” diyoruz. Öylesine kutsiyet yüklüyoruz ki mesleğimize, şimdi bir özel müdafii olmazsa, bu katil zanlısını da “bir avukat” savunacak.

Dilenen sabırların, sırasız avukat ölümlerine yararı olmayacak. Avukat Servet Bakırtaş ile birlikte verdiğimiz can, taşan sabrımızın durdurduğu son yürek olmayacak. Avukat Servet Bakırtaş’ın duruncaya kadar hukuk adına, durduruluncaya kadar adalet adına atan yüreği, şimdi bizde atacak. Kamusal hizmet veren bir mesleğin mensupları olarak Av. Servet Bakırtaş’ı ve öncesinde görevi sırasında katledilen tüm meslektaşlarımızı gönüllerimizde şehit olarak yaşatacağız.

Kimse kılını kıpırdatmıyor”

Avukatlar öldürülüyor, doktorlar öldürülüyor, toplum öldürülüyor, ama bu toplumsal cinneti çözmek adına kimse kılını kıpırdatmıyor. Bugün aslında, meslektaşlarımızın geçim sıkıntılarını, mali haklarını haykırmak için toplanmıştık. Avukatlık asgari ücret tarifesi, CMK ve Adli Yardım ücretlerinin güncellenmemesi durumunda hizmet yavaşlatma, durdurma ve boykot çağrısı yapacaktık. Ama bir canımızı daha dün kaybetmişken, elbette mali konulardan bahsedecek değiliz. Bu konuları önümüzdeki günlerde tekrar masaya yatıracağız. Ama şimdi sözün bittiği yerdeyiz.

Biliyoruz ki, başımız sağ olmayacak bizim…

Yine de, öncelikle Av. Servet Bakırtaş’ın ve sonrasında şehit verdiğimiz tüm meslektaşlarımızın ailelerine ve onuruyla bağımsız savunmayı temsil etmeye devam eden tüm avukatlarımıza başsağlığı diliyoruz” ifadeleri yer aldı.

Tunahan Ünsal-Cihan Peker


Bu haber 07/07/2022, Perşembe günü yayınlandı, 258 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com