“Sefaletle karşı karşıyayız “

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Geçtiğimiz günlerde maaşlara uygulanacak olan zamların açıklanması ile birlikte en düşük emekli maaşı 3.500 TL olmuştu. Yapılan zammın enflasyon karşısında eridiğini söyleyen DİSK Emekli-Sen Çanakkale şubesi bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Basın açıklamasında,” Enflasyon karşısında emekli maaşlarına yapılan ve yapılacak olan zamların açlık sınırının altında kalan ve sürekliliğe dönüşen yoksulluk sefaletle karşı karşıyayız” ifadeleri yer aldı.

DİSK Emekli-Sen Çanakkale Şubesi Gerçekleşen basın açıklamasının devamında,” Enflasyon karşısında emekli maaşlarına yapılan ve yapılacak olan zamların açlık sınırının altında kalan ve sürekliliğe dönüşen yoksulluk sefaletle karşı karşıyayız. Yoksulluk emeklilere bir yaşam biçimi olarak dayatılmaktadır. Başta zorunlu tükettiğimiz gıda ürünleri olmak üzere ardı arkası kesilmeyen zamlar ve enflasyon karşısında yaşamımızı nasıl sürdüreceğiz kaygısı, sağlığımızı her geçen gün tehdit etmektedir. Emekli maaşlarının ve bayram ikramiyelerinin enflasyon değil milli gelir endeksli olması, emekli ücretlerinin farklılıkları giderilmesi, sağlık hizmetlerinde katkı paylarının kaldırılması ve sağlığın kamulaştırılması zorunludur.

Peynir, ekmek, domatesin lüks olduğu bir yaşam istemiyoruz”

İnsan olmanın değerini taşıyan onurumuz zedelenmiş, insanca yaşam olanakları yok edilmiştir. Okul harçlığı dahi olmayacak maaş zamlarını kabul etmek mümkün değildir. Peynir, ekmek, domatesin lüks olduğu bir yaşam istemiyoruz. Emeklilere yılda iki kez ödenen bayram ikramiyelerinin sabit tutulmasının nasıl bir iyileştirme olduğunu anlamakta güçlük çekmekteyiz. Bayram ikramiyelerinin acilen asgari ücret tutarında verilmesi bugünkü hayat pahalılığı karşısında zorunludur ve tüm emeklilerin hakkıdır. Emekliler olarak hem yaşam biçimimiz hakkında hem de karar mekanizmalarında yer almak en doğal hakkımızdır. İnsanca yaşamak için sesimizi yükseltmeyi ve örgütlü mücadelenin gerekliliğini savunmaya devam edeceğiz” ifadeleri yer aldı.

Tunahan Ünsal-Cihan Peker


Bu haber 05/07/2022, Salı günü yayınlandı, 261 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com