Öğrencinin çok bilinmeyenli denklemi

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Öğrenciler yurt fiyatlarına ve ev kiralarına gelen zamlar ile birlikte Türkiye’nin dört bir yanında konaklama sorunu yaşamaya devam ediyorlar. Çanakkale’de ev kiralarına gelen ve özel yurtlara gelen zamlardan sonra öğrencileri zor durumda kaldı. Özel ve devlet yurtlarında kalan öğrenciler fiyatların yüksek olduğunu belirtirken, evlerde kalan öğrenciler ise hem ev bulamadıklarını hem de kiraları zor yetiştirdiklerini belirttiler. Eylül ayı öncesinde, kalacak yer sorunu ve üniversite okumak yine çok bilinmeyenli denkleme dönüştü.

KYK yurtları bazen yemekleri ile gündeme gelirken, bugünlerde gerçekleşmesi beklenen zam artışı ile gündemde yerini aldı. Sosyal medyada ve kamuoyunda, KYK yurtlarına yüzde 80 zam geleceği yazıldı, çizildi.

Gündem gazetesi olarak KYK yurdunda kalan, evde kalan öğrenciler ile görüştük. Konaklama ile ilgili sorunlarını ve taleplerini gündem gazetesine aktardılar.

“Çanakkale’de ev bulmak neredeyse imkânsız”

Kamuran Efe,” Artan kira fiyatlarından sonra artık kendimize ait odamız olan bir evde kalmak biz öğrenciler için neredeyse imkansız diyebiliriz. Ben çalışıyorum garsonluk yapıyorum ev arkadaşlarım da bazıları kurye, farklı farklı işlerde çalışıyoruz ama geçim sıkıntımız devam ediyor. Yurda geçerek daha düzenli bir hayat düşünmek istersen bugün özel yurt fiyatları aldı başını gidiyor. KYK’da kalan arkadaşlarım asgari ücret zammı ile beraber aldıkları bursa ne kadar zam gelir diye düşünüyorlardı. Zam haberleri ile şaşırdılar. Özellikle Çanakkale’de öğrenci olup konaklama konusunda problem yaşamayan bence çok az öğrenci vardır. Yurtların fiyatı arttıkça evin fiyatı artış gösteriyor. Bu sorunların dışına Çanakkale’de ev bulmak neredeyse imkânsız. Benim memleketim Erzurum bayramda gitmeyi düşünüyordum ama bilet fiyatlarını öğrendikten sonra ondan da vazgeçtim” ifadelerini kullandı.

“Yurt ve barınma zamlarından sonra ailem ve ben maddi olarak zorluk çekiyoruz”

Aleyna Budak,” Yapılan son zamlardan sonra öğrencilerin geçinmesi daha fazla güçleşti. Ben KYK yurdunda kalan bir öğrenciyim. Yapılan depozito ve yurt, barınma zamlarından sonra ailem ve ben maddi olarak zorluk çekiyoruz. Fiyat artışlarını yanlış buluyorum. Yemeklerin ve yurt ücretlerinin hak ettiği fiyatlarının üzerine çıkmaması gerektiğini düşünüyorum. Yurdumdan ayrılmak istersem, eve çıkmak benim için hayal diyebilirim” dedi.

“Bize verilen KYK bursumuz günümüz şartlarında yurt ücretine ancak yetiyor”

Sena Candan,” Bize verilen KYK bursumuz günümüz şartlarında yurt ücretine ancak yetiyor. Yurtlarda ki yemeklerin porsiyonları oldukça küçük ve pahalıyken yurt ücretlerine zam gelmesi ile birlikte iyice zorluk çekeceğiz. Bizlere bu memlekete faydalı olabilmek ve okuyabilmek için en güzel imkanların sunulması gerektiğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

“Üniversite hayatım direkt zamlar ile başlayacak”

Tuğçe Özcan,” Mezuna kaldığım için bu sene Üniversite’de ilk yılım olacak. Üniversite hayatım direkt zamlar ile başlayacak. Ülkede maddi manevi, gelecek kaygısı yaşayan milyonlarca öğrenciden biriyim. Üniversiteye hazırlanırken kitap parası ve dershane ücreti ve yurda ödediğim para ile birlikte maddi sıkıntı çektim. Ev kiraları ve yurt ücretlerinden, pahalılıktan dolayı ne yiyip nasıl geçineceğim diye düşünmekten oldukça stres içindeyim. Bir yerde çalışıp aynı zamanda okumak zorunda kalacağım. Başka türlü aileme çok fazla yük olmuş olacağım” dedi.

“Her şeyden sürekli fedakarlık yapmak zorundayız”

Bilge Güngör,” Günümüzde öğrenci olmak çok zor, her şeyden sürekli fedakarlık yapmak zorundayız. Arkadaşlarımızla dışarıya çıkıp bir yerde otururken yanımıza daha fazla para almak durumunda kalıyoruz. Bu durum bizleri ve ailemizi zor duruma sokuyor. KYK yurtlarının ve yurt fiyatlarının çok pahalı olduğunu düşünüyorum. Eve çıkarsak da market masrafları iki katına çıkıyor. Daha sonra bazı şeylerden kısmak zorunda kalıyoruz” dedi.

“Özel yurt fiyatları ve diğer yurtların fiyatları artış gösterdi”

Halil Aslan,” Ben Çanakkale’de evde kalıyorum. Ev kiramıza ne kadar zam gelecek bilmiyorum. Ev kiraları çok yükseliş gösterdi. Özel yurt fiyatları ve diğer yurtların fiyatları artış gösterdi. Çanakkale’de ev bulmakta zorlanıyoruz. Evden ayrılacağız ben yaklaşık bir aydır ev arıyorum. Konaklama sorunu ilk geldiğimiz zamanlara göre daha fazla zorlaştı. Öğrenci olarak yaşamanın zor olduğunu düşünüyorum. Kira fiyatları ve pahalılık düşerse bize güzel bir şekilde yansır. Hem memleket hem bizler için daha iyi olur” ifadelerini kullandı.

Tunahan Ünsal-Cihan Peker

 


Bu haber 05/07/2022, Salı günü yayınlandı, 536 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com