Başka İllerde Başarı Bizde Soruşturma!

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Geçtiğimiz yıllarda, Çanakkale eğitim alanındaki başarısıyla ön sıralarda yer alırken, okullardaki soruşturmalar, kavgalar, müfettişler, sürgünlerle başarıdan uzaklaştı. Edinilen bilgiye göre Liselere Giriş Sınavı (LGS)’de 500 tam puan alan olmadı. Çanakkale’deki okullardaki soruşturmalar dolayısıyla, gerginlik üst noktaya çıkarken, yeni eğitim-öğretim yılı öncesinde eğitim adeta sınıfta kaldı.

Eğitimde, Türkiye’deki en başarılı iller arasında yer alan, geçtiğimiz senelerde, 500 tam puan çıkartan öğrencileri ile gündeme gelen, Fen Lisesi, Vahit Tuna Anadolu Lisesi, İbrahim Bodur Anadolu Lisesi, Özlem Kayalı İlk ve Ortaokulu, Ömer Mart Ortaokulu, Cevatpaşa Ortaokulu gibi kaliteli okulları ile fark yaratan kentte eğitim her geçen gün içinden çıkılamaz hale geldi.

Çanakkale’den 500 tam puan alan çıkmadı

Geçtiğimiz haftalarda gerçekleşen Liselere Giriş Sınavı’nın sonuçları açıklandı. Açıklanan sonuçlarda, edinilen bilgiye göre Çanakkale’de ki okullarda okuyan öğrenciler arasında 500 tam puan alan olmadı.

Okullarda tam puan alan öğrenci olmazken, 2021-2022 eğitim sezonu soruşturmalarla kapandı.

Eğitim yılı bitmeden önce Eğitim Sen Çanakkale Şubesi ve Türk Eğitim Sen Çanakkale Şubesi tarafından, Ticaret Borsası İlkokulu Müdürü Seçil Cesur ile ilgili basın açıklamaları yapıldı. Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Resul Demirbaş yaptığı açıklamada “İlkokul Müdürü Seçil Cesur hakkında bir yıl içinde 5 soruşturma olmasına rağmen bildiğini yapmaya devam ediyor” derken, Eğitim Sen Şubesi tarafından “Okul müdürünün dokunulmazlığı mı var?” açıklaması yapıldı.

Okulda yumruk yumruğa kavga

Çanakkale Anadolu Lisesi’nde ise sorunlar ve sıkıntılar öğretmenler arasında huzursuzluğa neden olurken, okul içerisinde Almanca öğretmeni ile Okul Müdürü Ahmet Güngör yumruk yumruğa kavga ettiler. Fiziksel arbedeye dönüşen kavga sonrasında ise okula müfettiş geldi ve soruşturma başlatıldı. Okuldaki soruşturma çok yönlü devam ederken, okulun içerisinde bulunan öğrenci pansiyonu çevresindeki ağaçlar, yeşil alanlar söküldü ve bu alanlara beton döküldü. Soruşturma devam ederken ise okul müdürü Güngör’ün proje kapsamında, zaman zaman yurt dışına çıktığı öğrenildi.

Veliler CİMER’e şikayet etti

Eski adıyla Milli Piyango Anadolu Lisesi, sonraları ise Vahit Tuna Anadolu Lisesi’nde ise yaşanan tartışmalar ve aksaklıklar, veliler tarafından CİMER’e aktarıldı. Okulda soruşturma başlatıldı ve soruşturma kapsamında, okuldaki idari kadronun görev yeri değiştirildi. Vahit Tuna Anadolu Lisesi’ndeki okul müdürü ise Ali Haydar Önder Anadolu Lisesi’nde görevlendirildi.

Şikayetlerle anılan bir diğer okul ise Şehit Cemal Demir Anadolu İmam Hatip Lisesi oldu. Okul müdürü ile ilgili şikayetlerin bulunduğu ve okuldaki gerginliğin üst düzeye çıktığı iddia edildi.

Okul müdürü Lapseki’den Gelibolu’ya kaydırıldı

Öte yandan Lapseki Plevne Ortaokulu Müdürü Serkan Serkan Serbes, İlçede gerçekleşen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenlerinde, İzmir Marşı çalınmasını talep etti. Öğrenildiğine göre bu talep tepki gördü ve sonrasında gelinen süreçte, Müdür Serkan Serbes Gelibolu’da görevlendirildi. Lapseki Plevne Ortaokulu Müdürü Serbes’in görev yeri Gelibolu Hakimiyeti Milliye Ortaokulu oldu.

Okuma yazma bilmeyen yurttaş sayısı 5.206

Okullarda yaşanan şikayetler, soruşturmaların gölgesinde, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’den edinilen bilgiye göre Çanakkale’de okuma-yazma bilmeyen vatandaş sayısı 5.206. Ayrıca, Çanakkale’de TÜİK verilerine göre İlkokullarda, öğretmen başına 15 öğrenci düşüyor.

Somut adım atıldığı gözlenmedi

Nüfusa ve altyapıya göre, daha önceki yıllarda başarıdan başarıya koşan ilde, geride kalan eğitim-öğretim yılı gergin ve stresli geçti. İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından sürecin takip edildiği yönünde bilgilendirme yapılırken, eğitim yılı içerisinde ise somut adım atılmadığı gözlendi.

Tunahan Ünsal

 


Bu haber 05/07/2022, Salı günü yayınlandı, 900 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com