Seslerini Haykırarak Duyuran Kadınlar

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

İnsanların eskisi kadar gülmediği günlere gelirken, bir bebeği severken yanlış anlaşılma korkusuyla yaklaştığımız bir toplum olduk. Ses çıkarılmayan her durum daha fazla ve daha tehlikeli olarak bizleri tehdit etmeye devam ediyor. Kadınlar caniler tarafından öldürülmeye, erkek şiddetine ve adaletsizliğe maruz kalmaya devam ediyor. Verilen kararlar birkaç tweet ile gündemde yerini alıp kaybolmaya devam ediyor, etmemeli.

2022’nin ilk 2 ayında 98 kadın öldürüldü

98 sayısını herhangi bir rakam olarak değil birer yaşanmışlık ve birer mücadele olarak görmeliyiz. Bazen komşusu bazen en yakını bazen onu sevdiğini iddia eden bir cani tarafından kadınlar yaşamdan yok olmaya devam ediyor. Seslerini meydanlarda haykırarak dile getiren kadınlar, aramızdan ayrılan kadınların mücadelesini veriyor.

Gizli Emek 

Ev işlerinde aileye destek beklenen çocuğun genellikle kız çocuğu olduğunu görmekteyiz. Bu şekilde büyüyen kadınların ileride ev işlerinde uzman olmalarını beklemek ataerkil bir toplum hastalığıdır. Ev işleri büyük oranda kadınlar tarafından yapılmaktadır. Evde gösterdikleri emek “görünmeyen emek” kavramı olarak yerini alıyor. Herhangi bir ücret talep alınmada yapılan bu işler toplum tarafından yok sayılıyor.

Kadınlar yerine göre demir kesiyorlar, onlarca kiloluk kasaları taşıyorlar, matkapla, testereyle çalışıyorlar. Çanakkale’de sanayi bölgesinde bu işlerde çalışan bir kadının emeği ile tanıştığımda kadınların her alanda etkili olabileceği ve yer alması gerektiğini daha çok hafızama kazıdım. Ekonomik özgürlüğünü eline almış, toplum baskısından kurtulmuş, sokakta arkasına bakmadan yürüyebilen ve şiddete maruz kalmayan kadınların olmasını istiyoruz.

İstemenin dışında bunlar için neler yapıyoruz?

Kadınların yanında ne kadar yer alabiliyoruz?

Önce bu soruların üzerine gitmemiz lazım. Bu memlekette erkekler tarafından hayatından olan her kadın derdimiz olmalı. Toplumun nerede olduğunu anlamak isteyenler şu sözü hafızasına kazısın.

“Bir uygarlığın seviyesini ölçmek isterseniz, derhal kadının hayat şartlarına bakın.” – John Stuart Mill

 


Bu haber 03/07/2022, Pazar günü yayınlandı, 356 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com