Kovalakuslara Özel Bilgilendirme

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale de bazı caddelerin yaya yollarında yapıştırılmış plastik kaplamalar görürsünüz. Bu kaplamaların üst yüzeyleri uzun kabartma veya nokta kabartma şeklinde dir. Bu kabartmaların görme engelli insanlara yardımcı olması için düzenlendiğini  bilmem biliyor muydunuz?

Hissedilir yüzey ilk kez 1965 yılında Japonya’da bulunmuş ve 1967 yılında Okayama Görme Engelliler Okulu’nun yanındaki yolda uygulanmış… Daha sonra diğer ülkelerde de yayılmaya başlamış… Avrupa Birliği normlarına göre; bu yollarda uzun çizgiler yolun devam ettiğini, yuvarlak kabartmalar ise yolun bittiğini gösteriyor. Bu yapıştırmalar görme engelli vatandaşın bastonuna takılmak suretiyle kaldırım hakkında bilgi veriyor. Engelli yaya geçidine geldiğini ,kaldırımın bittiğini trafiğin başladığını bu sayede anlıyor.Dileğim görme engelli vatandaşın daha özgür hareket etmesi.Bu arada bir ufak bilgi daha aktarayım görme engellinin elindeki “ beyaz baston “onun asistanıdır. Baston havaya kalktığı anda trafik burmalı görme engelli karşıdan karşıya güvenle geçmesi sağlanmalıdır. Bu bütün dünyada geçerli bir kuraldır. Bilginize.

 

GÜLMECE

Resimde gördüğünüz 3 kişi değil 26 kişidir.

Nasıl mı ?

Grup modern, otomobile 26 kişiyi sığdırdı. Etkinlik Londra’da gerçekleştirildi. Grup bu iş için idmanlar yapmış, denemeden önceki aylar boyunca kaslarını ve eklemlerini esnetmiş ve yerel bir MINI bayiinin yardımıyla her bir üyenin otomobildeki yeri üzerinde önceden çalışmış.

26 kadının canlı yayında klasik bir MINI’ye girmesiyle ikinci rekor da kırılmış. Bu sayı önceki rekordan üç fazla.Araç mini…!


Bu haber 02/07/2022, Cumartesi günü yayınlandı, 339 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com