Kabotaj Bayramı törenle kutlandı

2 ay önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Denizcilik ve Kabotaj Bayramı dolayısıyla Çanakkale Bölge Liman Başkanlığı tarafından dün saat 9 sularında Cumhuriyet Meydanı’nda tören düzenlendi. Törene yoğun katılım gösterildi.

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı vesilesiyle, dün saat 09:00’ da Cumhuriyet Meydanı’nda bir tören düzenlendi. Tören Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ile başladı, ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Gerçekleşen Törende Bölge liman Başkanvekili Cüneyt Aydemir bir konuşma gerçekleştirdi. Denizcilik ve Kabotaj Bayramını kutladı.

Aydemir konuşmasının devamında,” Denize dönen her yüzün ve her yönün bu ülkeye kazanç olması için Denizcilik ve Kabotaj Bayramını bütün halkımızla birlikte kutlamaktayız. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak denizcilik ile ilgili birçok çalışmalarımız mevcuttur. Kıyılarımızda seyir can mal ve çevre emniyetiyle, deniz güvenliğinin arttırılması amacıyla, takip ve kontrol sistemleri oluşturulmuştur. Diğer yandan gemilerin uzaktan mesafe tanımlanması ve izlenmesi sistemi, 2009 yılında kurulmuş olup bu sistemle dünyanın neresinde olursa olsun Türk bayrakları gemilerin takibi sağlanmaktadır.

Üç tarafı denizlerle çevrili eşsiz bir coğrafyaya sahip vatanımızın üstüne inşa ettiğimiz limanlarımız, marinalarımız ve tersanelerimiz dünya klasmanında hak ettiği yeri almaktadır. Bakanlığımızın 37 ülke ile yapmış olduğu anlaşmalar sayesinde Türk gemi insanlarının yabancı bayraklı gemilerde çalışma imkanı sağlanmıştır. Cumhuriyetin 100. Kuruluş yılı olan 2023 yılına kadar Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına denizcilik kültürünü aşılamak denizci millet, denizci ülke hedefine ulaşmak vatandaşlarımızın ufkun ötesini görmesini sağlamak amacıyla bir milyon kişiye amatör amatör denizci eğitimi projesi başlatılmıştır. Denizcilik ve Kabotaj Bayramı kutlu olsun” ifadelerini kullandı.

Törene Vali İlhami Aktaş, Çanankkale Belediye Başkan Yardımcısı İrfan Mutluay,Bölge Liman Başkan Vekili Cüneyt Aydemir, İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Gökhan Baştürk, Gençlik ve Spor İl Müdürü Ömer Kalkan ve Denizci askerler katılım gösterdi.

Tunahan Ünsal-Cihan Peker


Bu haber 01/07/2022, Cuma günü yayınlandı, 191 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com