“Kovadaki balık gibi çırpınıyoruz”

1 ay önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Emeklilerin merakla beklediği zam açıklandı. En düşük emekli maaşı 3.500 TL oldu. Artan enflasyon ve faturalar karşısında maaşı ile geçinmekte zorlandığını belirten emekliler bu zamların yetersiz olduğunu söyledi. Emekliler en düşük emekli maaşının asgari ücret ile aynı olması gerektiğini belirtirken geçmiş yıllarda böyle bir kriz görmediklerini söylediler.

Artan enflasyon, dolar kurundaki dalgalanma, alım gücünün düşmesi neticesinde, maaşlar günden güne eridi. Hükümet tarafından ise vatandaşın eflasyona ezdirilmemesi gerekçesi ile zamma gidildi. En düşük emekli maaşı 2.500 TL’den, 3.500 TL’ye çıkarıldı.

Çanakkale’de sokakta, vatandaşlara mikrofon uzattık ve vatandaşlar geçim sorunlarını ve maaşların düşüklüğünden dert yandılar.

Arif Gümüştekin,” Gelen zam bizler için yeterli değil. Kovadaki balık gibi çırpınıyoruz” diyerek bu maaş ile ay sonunu getirmekte zorlandığını belirtirken, Ersin Kırkıl,” Çanakkaleliyim peynirin diyarında yaşıyoruz, bu şartlarda bu maaşla peynir dahi alamıyoruz” diyerek temel gıda ürünlerine gelen zamları eleştirdi.

Gündem gazetesi olarak TÜİK’in açıkladığı enflasyon ile beraber gelen maaş zammını sokakta emeklilere sorduk. Emekliler düşüncelerini ve dertlerini Gündem’e anlattılar.

“Gelen zam bizler için yeterli değil”

Arif Gümüştekin, ”Gelen zam bizler için yeterli değil. Kovadaki balık gibi çırpınıyoruz. Kira fiyatları aldı başını gidiyor ve faturalara asla yetişemiyoruz. Ev sahibim kiraya yüzde yüz zam yapmak istiyor. Bugünün şartlarında on beş bin lira altında geçinmek imkansız diyebilirim. Ekmek bile kaç para oldu? Temel gıda ürünlerine gelen zamlar geri alınmalıdır. Her gün sürekli olarak gelen zamlara maaşımızla yetişemiyoruz. Arabam kapıda yatıyor ama binemiyorum. Benzin otuz lira oldu. Biz memlekette değişim istiyoruz” ifadelerine yer verdi.

“3.500 TL ile bir birey nasıl geçinir”

Savaş Kuruca,” Bugünün şartlarında gelen zammın yetersiz olduğunu düşünüyorum. 3500 TL ile bir birey nasıl geçinir? Sürekli yükselişte olan ev kiraları ve artarak gelen faturalar ile geçim sağlamamız mümkün değildir. Gelen zam enflasyon karşısında eriyecek. Biz bu gelen zam ile 6 ay boyunca geçinmek zorundayız. Telefon faturam 100 lira oldu ödemekte zorlanıyorum. Refah seviyemizi yükseltecek miktarda zam gelmesini talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“72 yaşındayım bu kadar pahalılık görmedim”

Kazım Akay,” Ben bugünkü şartlarla gelen zamdan memnun değilim. Benzin 30 lira oldu. İstanbul’a 3.000 TL’ye gidiyorum. Sizce nasıl memnun olayım? Memleketime, Artvin’e gidip gelebilmem için 2.500 TL’yi gözden çıkarmam gerekir. Ben ailemle gidiyorum. Bir pantolon en ucuz satış yapılan yerlerde 250 TL, alışveriş yapmak bir yana temel gıda ürünlerine ulaşmakta zorlanıyoruz. 72 yaşındayım bu kadar pahalılık görmedim” dedi.

“Açlık sınırının altında olan maaş tabi bizler için yeterli değil”

 

Semiha Yanık,” Açlık sınırının altında olan maaş tabi bizler için yeterli değil. Bugünün şartlarında kira veriyorsak maaşın 10 bin TL civarlarında olması gerekiyor. Biz emekliler olarak bir yerde oturup keyifle kahve bile içemiyoruz. Bir yer derken olabilecek en ucuz yerlerden bahsediyorum. Eşim ve ben 70 küsür yaşındayız. Ani ve sürekli olan zamlar geliyor. Kıbrıs Harekâtı ve Irak Savaşı dahil olmak üzere her şeyi yaşadık. Savaşlar gördük biz böyle pahalılık ve kriz görmedik, böyle bir şey yaşamadık. ” dedi.

Ersin Kırkıl,” Çanakkaleliyim peynirin diyarında yaşıyoruz, bu şartlarda bu maaşla peynir dahi alamıyoruz. Domatesin kilosu pazarda on lira oldu. Bence emekli maaşı 6.500 TL olmalıdır, zamlar gelmezse bu maaş yeterli olur. Mazotun düşmesi lazım mazot düşmezse pahalılık artmaya devam eder” ifadeleri yer aldı.

Mehmet Danacı,” Pazara gidince satılamayan meyveleri almak istemiyoruz. Süt ürünlerinini en kalitesizini almak zorunda kalıyoruz. İki sene önce bir maaş ile 10 çeyrek alabiliyorken bugün 3 tane çeyrek alamıyoruz. Hastane masrafları arttı biz belirli bir yaştan sonra sürekli olarak hastaneye gidiyoruz. İlaç fiyatları azalmalı, değişim istiyoruz” dedi.

Tunahan Ünsal-Cihan Peker


Bu haber 30/06/2022, Perşembe günü yayınlandı, 488 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com