“Emeklilere nimet gözüyle bakılmalıdır”

2 ay önce Güncel
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Tüm Emekli Sen Çanakkale Şubesi tarafından, Dünya Emekliler Günü dolayısıyla basın açıklaması yapıldı.

Tüm Emekli Sen Çanakkale Şubesi tarafından yapılan yazılı basın açıklamasında, “2021 Tüm Emekliler Sendikası genel merkezi ”Emeklilere külfet gözüyle değil, nimet gözüyle bakılmalıdır ”dedi.

Açlık ve yoksulluk sınırı altında “Dünya emekliler günü” kutlanır mı diye soruyoruz; Ülkemizde en zor şartlarda yaşayan kesim emeklilerdir! Elde ki veriler 13,5 milyon emeklinin ve bir o kadar emekli mirasçısı açlık sınırının altında yaşamaktadır! Toplumumuzun çimentosunu ve yaşayan hafızasını taşıyan, geçmiş ile gelecek arasında köprü oluşturan emeklilerimizin, sağlık hizmetleri neredeyse yok durumundadır! Özel hastanelerden faydalanamayan emeklilerin, devlet hastanelerinde alınan katkı paylarına dayanacak gücü, evlerine bir lokma götürecek ekonomik güçleri kalmamıştır! Değişen sisteme göre iş hayatından çekilme yaşları artırılan Emeklilerin, ömürlerinin geri kalan kısmında insanca yaşama hakkının ellerinden alınması kabul edilir bir durum değildir! Avrupa ülkelerinde ömürlerinin en güzel çağını yaşamayı hak eden emekliler, ülkemizde bırakın tatil yapmayı, kirada oturdukları evlerinin bile parasal ödemesini yapamayacak duruma düşürülmüşlerdir! Ülkemizde ayak bağı olarak görülen emekliler elin ülkesinde baş tacı edilmektedir!

Dünya çapında her yıl 28 Haziran-4 Temmuz tarihleri arası Emekliler Haftası, ülkemizde de emekliler haftası olarak kutlanmaktadır.

Bugün, 13 milyon emeklinin 6 milyonu emeklilik sonrası ikinci bir işte çalışmak zorunda kalırken çok büyük bir bölümü yoksulluk ve hatta açlık sınırı altında yaşamaktadır. Emekliler, yaşamı boyunca çalışan, üreten, alın teri döken, prim ödeyen, emeğinin karşılığını emekli olduğunda hak ettiği biçimiyle alması gereken yurttaşlarımızdır. O nedenle emeklilerimizin adaletli intibak yasası mutlaka çıkmalı, EYT’lilerin de sorunu çözülmeli, gasp edilen hakları iade edilmelidir.

Ülkemizin en tecrübeli emeklileri, devlete yıllarca liyakat ilkesiyle hizmet etmiş karşılığında unutulmuş bir kitle olarak görülmesi devletin ayıbı, biz 2021 Tüm Emekliler Sendikasının ise mücadele ettiği alandır!

Emeklilerin masa başında hükümetle kaybettikleri haklarını ve yaşam standartlarını geri alıncaya kadar bu mücadeleyi sürdüreceğiz. Emeklilerin hak ve hukuk arayışının, sosyal yaşamdaki insanca yaşama hakkının arandığı 2021 Tüm Emekliler Sendikası emeklinin ana evi ve çatısıdır! Tüm Türkiye’de ki emeklileri bu çatı altında toplanmaya bekliyor ve çağırıyoruz.

Tüm Emeklilerimize sağlık, huzur ve mutlu bir yaşam dileklerimizle günlerini kutluyoruz…” ifadeleri yer aldı.

Tunahan Ünsal


Bu haber 30/06/2022, Perşembe günü yayınlandı, 455 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com