Vatandaş kurban alamıyor!

Kurban Bayramı öncesi kurban fiyatlarına büyük oranda zam geldi. Büyükbaş ve küçükbaşta yaşanan zam oranı verildi. Kesilecek kurbanlık sayısında geçen yıllara göre en az yüzde 25 azalma olacağı ön görülüyor. Vatandaşlar kurban almakta zorlanırken, Şahin Demirel,” Zincir marketlerden hisseye girmek bize daha mantıklı geliyor. Hisse alınca taksitlendirme yapıyorlar” dedi.

Ülkemizde belirlenen fiyatların ortalamasının, hayvan başına büyükbaşta 15 bin ile 60 bin lira, küçükbaşta ise 2 bin lira ile 8 bin lira arasında değişeceği görülüyor. Canlı ağırlık fiyatının kilogram başına büyükbaş hayvanlarda 50 lira ile 75 lira, küçükbaş hayvanlarda 50 lira ile 80 lira arasında değişiyor. Fiyatlar, geçen yıla göre, büyükbaşta yüzde 107,6, küçükbaşta ise yüzde 90,6 oranında arttı.

Çiftçilerin artan girdi maliyetleri ve mazotun sürekli yükselen tansiyonu bu sene kurban etlerinde artışa sebep oldu. Vatandaşlar kurban almakta zorlanırken, kurban fiyatlarının düşmesi için çiftçiye destek olunması gerektiğini belirtiler. Gündem gazetesi olarak Çanakkale halkına kurban almayı düşünüyor musunuz? Sorusunu yönelttik.

“Zincir marketlerden hisseye girmek bize daha mantıklı geliyor”

Şahin Demirel,” Bu sene kurban almayı düşünüyoruz. Ekonomik şartlar çerçevesinde mümkün olursa büyük baş hayvan almak için hisseye girmeyi düşünüyoruz. Zincir marketlerden hisseye girmek bize daha mantıklı geliyor. Hisse alınca taksitlendirme yapıyorlar. Eşim kurban alma konusunda hassas davranıyor. Fiyatlar bence Türkiye şartlarında alınan maaşlara göre pek uygun değil. Biz tüketiciler olarak böyle düşünüyoruz ama olaya bir de üreticiler gözünden bakmamız gerekir. Bana kalırsa LÖSEV gibi kurumlara bağış yapmak kurban kesmekten daha doğru geliyor. Mazotun litre fiyatı ve girdi fiyatlarının düşmesi ile bence kurbanlık hayvan fiyatları daha uygun olur. Doların düştüğüne dair haberler alıyoruz. Dolar yükseldiğinde fiyatlar yükseldiğine göre düşüşü ile beraber fiyatlarda indirim gerçekleşmesini bekliyoruz” dedi.

“Çiftçiler için yemin ve mazotun fiyatının çok pahalı olduğunu söyleyebilirim”

Arslan Batur,” Çiftçiler için yemin ve mazotun fiyatının çok pahalı olduğunu söyleyebilirim. Bugünün şartların göre çiftçilerin tarafında bakarsak belirlenen rakamlar yüksek değil. Girdi maliyetlerine göre bu fiyatlar çiftçileri ancak kurtarıyor. Girdi maliyetlerinin azaltılması gerekiyor. Kasapların bir kilo kıymayı 170 liraya satıyor. Kurban Bayramından sonra fiyatlar belki değişebilir. Bu sene kurbanlık almayı düşünmüyorum, üç senedir kurban kesmiyorum. 6 kişilik hisseden kişi başı 5-6 bin lira düşüyor. Bugünün şartlarına göre normaldir” dedi.

“Ben kurbanda, et de alamıyorum”

Emekli Ege Hanım, ”Fiyatlar uygun değil, kurban almayı çok düşünüyorum ama para bulamıyorum, para yok. Çok daha eski zamanlarda bundan otuz sene önce kurban alabiliyordum. Ben kurbanda, et de alamıyorum. Emekliyim, açım. Beni asgari ücrete gelecek zam etkilemez, her şeye zam gelmiş. Ben et alamıyorum her şeye zam gelince bana yüzde kırk zam gelse ne yazar” dedi.

“Yüzde yetmiş zam geldi”

Kamudan Emekli vatandaş “Fiyatlar uygun olur mu ya? Yüzde yetmiş zam geldi. Bu şartlarda kurban almak her geçen gün zorlaşıyor. Bu sene fiyatlar pahalı. Ben her sene hisseye giriyorum. Çanakkale halkın bir kısmı senelik kurbanı alır veya altı aylık kurbanı alıp etlik kesmeyi tercih ediyor. Çanakkale’de Türkmenlerin hepsi kurban alıp daha çok dağıtırlar” ifadelerine yer verdi.

“Küçükbaş hayvan bulabilirsek alacağız, bulamazsak elimiz boş döner alamayız”

Osman Sezgin,” Küçükbaş hayvan almayı düşünüyoruz, bütçemize göre küçükbaş hayvan bulabilirsek alacağız, bulamazsak elimiz boş döner alamayız. Hemen hemen her sene kurban alıyorum. Kurbanın eti bayramın 4. gününe kadar yeterli insana, yoksullara dağıtılırsa makbuldür. Kurban etlik alınmaz, gariban ve yoksul insanlara dağıtılır. Kurban eti alıp bir sene saklanmaz” dedi.

Tunahan Ünsal-Cihan Peker

 


Bu haber 27/06/2022, Pazartesi günü yayınlandı, 308 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com