Kurban satış alanı 4 Temmuz’da hizmete geçiyor

2 hafta önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale Belediyesi Kurban Satış ve Kesim Alanı, 4 Temmuz tarihinden itibaren İsmetpaşa Mahallesi Metin Oktay Caddesi üzerinde (Eski Beton Santrali mevkiinde) hizmet vermeye başlayacak.

Çanakkale Belediyesi tarafından yapılan bilgilendirmede, “Kentlilerimiz Ç8 ve Ç9 hatlarını kullanarak, Kurban Satış ve Kesim Alanına ulaşabileceklerdir.

Kurban kesim alanının kapasitesi 400 küçük baş hayvan olarak belirlenmiştir.

Kurban Hizmetleri Komisyonu Başkanlığı Tarafından Alınana Kararlar Doğrultusunda;

Kurbanlık Hayvan Satın Alırken Dikkat Edilecek Hususlar:

-Dini ölçülere uygun olmasına, -Sağlıklı ve besili olmasına, -İl dışından gelen hayvanların veteriner sağlık raporunun bulunmasına, -Hayvan sevklerinde aranan aşılarının yapılmış olmasına, -Büyükbaş hayvanların küpeli ve nakil belgelerinin olmasına, -Küçükbaş hayvanların küpeli ve nakil belgelerinin olmasına, kurbanlık hayvanların erkek olanlarının tercih edilmesine, -Sığırların iki yaşını doldurmuş olmasına dikkat edilecektir.

Kurban Kesim Yerleri

-Köyler ve kesim yeri belirlenmeyen/bulunmayan mahallerde vatandaşların kendi bahçelerinde kurban kesilebilecektir.

Kurban Kesildikten Sonra Dikkat Edilecek Hususlar

-Toplum sağlığı açısından kan, atıklar ve iç organlar sokak ve caddelere bırakılmayacak, evcil ve yabani hayvanlara verilmeyecektir. -Çevreye kesinlikle zarar verilmeyecektir.

Kurban Olarak Kesilen Sığır Cinsi Hayvanların Kulak Küpeleri ve Pasaportları ile Koyun ve Keçi Türü Hayvanların Kulak Küpeleri

-Üreticiler, -Satıcılar, -Kasaplar, -Kasap Yardımcıları, -Veteriner Hekimler, -Muhtarlar, -Belediye Zabıta Görevlileri, -Vekalet ile Kurban Kesim Organizasyonu Yapanlar, -Diğer Görevliler

Vasıtası ile İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine, Kurban Bayramı’nı takip eden 7 gün içinde teslim edilecektir” ifadeleri yer aldı.

Tunahan Ünsal


Bu haber 24/06/2022, Cuma günü yayınlandı, 138 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com