“Öğretmenlerimiz yok sayılmaktadır”

1 hafta önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Türk Eğitim Sen Çanakkale Şube Başkanı Resul Demirbaş tarafından Bozcaada’daki öğretmenlerin barınma sorunları ile ilgili basın açıklaması yapıldı. Yapılan yazılı basın açıklamasında, “Adada birçok kurumun lojmanı varken. Barınma gibi en temel sorunları çözülürken, ne acıdır ki öğretmenlerimiz yok sayılmaktadır, başlarının çaresine bakmaları beklenmektedir” ifadeleri yer aldı.

Türk Eğitim Sen Çanakkale Şube Başkanı Resul Demirbaş tarafından yapılan basın açıklamasında, “Bozcaada az nüfuslu, küçük bir turizm bölgesidir. Adada konut sayısının az olması, konutların çoğunun turizm amacıyla kullanılması, turizm dışındaki aralıkta da bu konutların boş tutulması, adada kalmak isteyen öğretmenler, Milli Eğitim çalışanları, ayrıca diğer komu personelini de katabiliriz. Ciddi barınma sorunları oluşturmaktadır.

Bulunabilen çok az sayıdaki konutun kiraların çok yüksek olması ve yaz sezonunda boşaltmak şartıyla verilmesi bu sorunu büyütmektedir. Malum memurun aldığı ücret bellidir.

Bozcaada’da ilçe milli Eğitim Müdürlüğü ve şube müdürlüğü olmak üzere 2 lojman tahsisi vardır. Yani öğretmenimize tahsisli öğretmen lojmanları yoktur. Oysa birçok kurumun ( tarım, diyanet, maliye, askeriye, sahil güvenlik, polis, kütüphane, belediye, kaymakamlık vb.) lojmanları vardır. Bazı öğretmenlerimiz güç bela kaymakamlık ve belediye lojmanlarında kalmaktadır. Diğer öğretmenlerimiz ve Milli Eğitim Personeli anakaradan gelip gitmektedir.

Olumsuz hava şartlarına bağlı feribot seferlerinin iptal olması sebebiyle karşıdan gelenler gelmemekte bu durum öncelikle öğrencilerimizi olumsuz etkilemektedir.

Ayrıca yol maliyetleri, Gestaş feribot ücretleri çok fazladır.

Bozcaada’mızda ne yazıktır ki öğretmen evimiz dahi yoktur. Daha önce var olan milli eğitime ait lojmanların yıkılması yerine yenisinin yapılmaması Öğretmenlerin barınma sorununu arttırmıştır.

Adada birçok kurumun lojmanı varken. Barınma gibi en temel sorunları çözülürken, ne acıdır ki öğretmenlerimiz yok sayılmaktadır, başlarının çaresine bakmaları beklenmektedir. Bu öğretmenlerimizin değersizleştirilmesi demektir. Her şeyin başı Eğitim ise, Eğitim öğretmenlerle oluyorsa, onlarda Türkiye’nin geleceğini öğrencilerini yetiştiriyorsa. Öğretmenlere en azından en temel ihtiyaçları, barınma sorunları çözülmeli. Zaten zorunlu çalışma bölgesi olan adaya öğretmenlerimizi tutmak için biran önce sorunları çözülmelidir.

Yetkilileri çözüm için göreve çağırıyorum. Kamuoyuna duyurulur” ifadeleri yer aldı.

Tunahan Ünsal


Bu haber 23/06/2022, Perşembe günü yayınlandı, 155 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com