Bit pazarına nur yağdı

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Alım gücünün düşmesi, yüksek enflasyon, dolar kurundaki dalgalanma, maaşların etiket fiyatlarının gölgesinde kalmasından ötürü, vatandaş ikinci el ürünlere yöneldi. Çanakkale’de bir zamanlar sadece bilenlerin ve dar gelirli yurttaşların gittikleri bit pazarı, yediden yetmişe açık alışveriş merkezine dönüştü. Şorttan, tişörte, ayakkabıdan, ev eşyasına yurttaşlar ihtiyaçlarını ve eksiklerini bit pazarından karşılamaya başladılar. 20 TL’ye tişört, 50 TL’ye ayakkabı bulunan bit pazarına deyim yerindeyse adeta nur yağdı.

Bit pazarı esnafı, geçtiğimiz gün ziyarete gelen CHP yönetiminden çözüm istedi. Pazarcılar, gölgede çalışmak istiyorlar. Pazar esnafı,” Önceden Cuma’ydı günler değişti. Köyden gelenler olduğundan kalabalık daha iyi olur.  Ekmek Çanakkale’de 4 lira oldu insanlar burayı tercih ediyor, ama buradan alışveriş yaparken de zorlanıyorlar” dedi.

Bir vatandaş, CHP İl Başkanı Metin Ümit Ural’a ekonomiden dert yandı. Vatandaş, iki kişi çalışıyoruz askerde bir çocuğum var ama geçinmekte zorlanıyoruz dedi. O sırada başka bir vatandaş yirmi lira olan ürünü 10 liraya indirmek için pazarlık yaparken dikkat çekti.

Süleyman Erteye Vatandaşın yanında Pazarcıların soruları için sorular yönelttik.

Süleyman Erte,” Bölgeye ilk defa geldim ve pazar genişlemiş, insanlar ekonomik şartlardan dolayı buraya geliyorlar. Pazarcıların şöyle bir sıkıntısı var dışarıdan gelen esnafın buraya sorgusuz sualsiz bir şekilde girebildiğini ve kontrol edilmesi gerektiğini söylediler. Daha önceleri daha yerel bir pazar olduğunun ama şu anda çevre illerden de (Bursa, Balıkesir) buraya esnaf geldiğini bunu kontrol edilmesi gerektiğini söylediler.

“Ben pazar alanının yerinin değişmesini şu an mümkün görmüyorum”

Ben pazar alanının yerinin değişmesini şu an mümkün görmüyorum. Daha rahat bir yer olduğunun ama burasının çok daha geniş ve insanlar içerisinde daha ayak altında olduğunu ama söyleyebilirim. Güneşten rahatsız olduklarını dile getirdiler” dedi.

Bit pazarına adeta nur yağarken, yüksek enflasyon dolayısıyla, alışveriş yapan insan sayısı ise her geçen gün artış gösteriyor. Vatandaşlar ihtiyaçlarını bit pazarından temin ederken, zaman zaman 20 TL’lik ürün dahi yurttaşı ekonomik olarak zorluyor.

Tunahan Ünsal-Cihan Peker


Bu haber 23/06/2022, Perşembe günü yayınlandı, 436 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com