Oy Birliği

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale’deki otopark sorunu, sadece Çanakkalelileri değil, şehre dışarıdan gelen yerli ve yabancı turistleri de etkilemeye başladı. Kişi başına düşen araç sayısının bir hayli fazla olduğu Çanakkale’de, otopark sorunu ile ilgili Çanakkale Belediye Meclisi’nin Grup Başkanvekilleriyle görüştük. CHP Grup Başkanvekili Erdal Gezen, AK Parti Grup Başkanvekili Esra Yüksel ve İYİ Parti Grup Başkanvekili Burak Kunt, otopark sorununun olduğunu ve bu sorunun çözülmesi gerektiğini belirttiler. Farklı siyasi partilerin temsilcileri, otopark sorunu konusunda görüş birliğine vardılar.

Şehrin tam kalbinde yer alan Nedime Hanım Kız Meslek Lisesi yıkıldı ve okul Esenler Mahallesi’ne taşındı. Öte yandan okulun olduğu alan ise şimdilerde ücretsiz otopark olarak kullanılıyor. O alanın otopark olarak kullanılıp kullanılmaması hususunda Çanakkale Belediye Meclisi’nin grup başkanvekilleri ile görüştük.

Meclis üyeleri Çanakkale’de otopark sorunu vardır ve acilen çözülmelidir ifadelerini kullandılar. CHP, AK Parti ve İYİ Parti otopark sorunu konusunda hem fikir.

“İhtiyaç olan bu alanları da yaratmak zorundayız”

Çanakkale Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Erdal Gezen, “Çanakkale Merkez’de, artan araç sayısına binaen otopark sorunu mevcuttur. Kimsenin araç almasını sınırlayamayacağımız gibi, ihtiyaç olan bu alanları da yaratmak zorundayız.

“Evet, otopark sorunu var”

Nedime Hanım Kız Meslek Lisesi, kentin kalbinde olan bir yerde. Direk olarak o alanın bir otopark olarak değerlendirilmesi halinde, çok önemli olan bu yerin efektif bir şekilde kullanımı konusunda kent halkında bazı soru işaretleri oluşur. Evet, otopark sorunu var. Ama bu alanın sadece bir otopark olarak değil, sosyal yaşama da kazandırılarak, efektif bir şekilde kullanılması gerekmektedir” açıklamasında bulundu.

“Marka şehit diyoruz, insanlar geldikleri zaman otopark bulamıyorlar”

Çanakkale Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Esra Yüksel, “Nedime Hanım Kız Meslek Lisesi’nin eski yeri ile ilgili bir planlama var mı bilmiyorum. Otopark sorunu ise herkesin malumudur. Hem Cennet Otoparkı hem de yeni yerel yönetimler binası tamamlanamadı. Onlar bir şey yapmadan biz bir yer gösterirsek, belediyenin işini yapıyoruz gibi görülür. Yönetme iradesi olan kişilerin çözüm bulmaları gerekir. Özellikle merkezde, otopark sorunu üst düzeydedir. İnsanlara gelin diyoruz, marka şehir diyoruz, insanlar geldikleri zaman otopark bulamıyorlar.

“Bir feribot kuyruğuna girdim, 1 saatte çıkabildim”

Bir feribot kuyruğuna girdim, 1 saatte çıkabildim. Bu çağda bu sorunları konuşmuyor olmamız lazım. Şehrimizde kişi başına düşen araç sayısına bakıldığında üst sıralardayız. Bir yıl boyunca bu sorunu çok yaşıyoruz. Belediyenin en çok eleştirdiğimiz sorunu budur. Belediyenin çözüm bulması gereken bir konudur. Uygun olan her yer otoparka dönüştürülebilir” ifadelerini kullandı.

“Bölgede acil bir otopark sorunu var”

Çanakkale Belediye Meclisi İYİ Parti Grup Başkanvekili Burak Kunt, “Nedime Hanım Kız Meslek Lisesi’nin eski yerinin olduğu alan şehrin en kıymetli bölgelerinden. Şehrin değerli bir noktasında… Aslında otopark yapılması değil, biz o alanın yayalaştırılmasını istiyoruz. Fakat belediyenin böyle bir planı yoksa, o bölgede acil bir otopark sorunu var. Çirkin bir yapı olmasına da gönlümüz razı değil. Sosyal donatı alanları ile birlikte bu şehre yakışır bir proje olması lazım” dedi.

Tunahan Ünsal


Bu haber 22/06/2022, Çarşamba günü yayınlandı, 614 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com