Yapay Zeka Ekosistemi Gelişecek

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Güney Marmara Bölgesi’nde, Çanakkale ve Balıkesir illerini kapsayan “Yapay Zeka Uzmanı Yetiştirme Programının (Yazan Zeka)” uygulanarak Yapay Zeka ekosisteminin oluşturulması için protokol imzaları atıldı. Tören, Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) Balıkesir Hizmet Binası İda Konferans salonunda gerçekleşirken, Çanakkale ve Balıkesir’den ilgili kamu kurum ve kuruluşlardan yetkililer, Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri, üniversitelerden ve ortaöğretim kurumlarından akademisyenler, öğretmen ve öğrenciler katılım gösterdi.

Tören öncesi GMKA Genel Sekreteri Abdullah Güç, katılımcılara yapmış olduğu sunumda; yapay zekanın önemi, ülkemizdeki yapay zeka çalışmaları, gelişen teknolojik gelişmeler ile bir çok sektörde yapay zekaya duyulan ihtiyaçlar, bu konuda oluşacak istihdam alanları ve Güney Marmara’nın yapay zeka alanında söz sahibi olması konularında bilgiler aktardı.

Eğitimler sonunda yapay zeka alanında yetkinlikler kazanan gençler yazılım sektörü, teknoparklar ve İŞKUR iş birliğinde gerçekleştirilecek olurken, gençler girişimler ile yazılım sektöründe faaliyet gösteren firmalarda istihdam edilecek. Bununla birlikte “Yazan Zeka Programı” genç istihdamı kapsamında oluşan nitelikli işgücü ile örnek teşkil edecek.

Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) koordinasyonluğunda, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Balıkesir Üniversitesi, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi, Balıkesir ve Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürlükleri Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), arasında protokol imzalandı. Çanakkale ve Balıkesir’de yer alan ortaöğretim, lisans ve ön lisans kurumlarındaki son sınıf olmayan öğrenciler Yapay Zeka konusunda eğitimler alacak.

Sunum sonrası yapılan protokol konuşmaları; Balıkesir Valisi ve GMKA Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Şıldak, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Okhan Akdur, Balıkesir Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Narlı, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Feyzullah Temurtaş, Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı ve Çanakkale İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Recai Keleş tarafından gerçekleştirildi.

Haber Merkezi


Bu haber 21/06/2022, Salı günü yayınlandı, 330 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com