“Başvurular iki katına çıktı”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Alım gücünün düşmesi, yüksek enflasyon, dolar kurundaki dalgalanma ve piyasalardaki iniş-çıkışlar yediden yetmişe ortak bir sorun olarak gündemde bulunuyor. Açılacağı zaman 8 bin kişiye istihdam sağlayacak olan Ezine Gıda İhtisas ve Organize Sanayi Bölgesi’nde ise toplantı düzenlendi. Düzenlenen toplantıda, Ezine OSB Bölge Müdürü Alper Altınok, “Kurdaki dalgalanma yatırımcıların Ezine OSB’den geri çekilmelerine neden oldu mu?” sorusuna, “Başvurular iki katına çıktı. Pandemi sürecinde özellikle Gıda sektörü bu durumdan hiç etkilenmedi aksine daha da iyi hale geldi. O yüzden genel olarak biz etkilenmedik dolar artışından” yanıtını verdi. Altınok, “Buradaki yatırımcıların çoğu ihracatçı firmalar oldukları için bir noktada doların artışı işlerine geldi” dedi.

8 bin kişinin istihdam edileceği Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Ezine OSB, ‘Türkiye projesi’ olarak nitelendirilirken, 136 hektar büyüklüğünde ve 8 bin kişinin istihdam edileceği alan üzerinde yükseliyor. Çanakkale’nin yanı sıra Marmara ve Ege bölgesi başta olmak üzere Türkiye ekonomisine de büyük katkılar sunacak olan 160 futbol sahası büyüklüğündeki Ezine Gıda İhtisas OSB’sindeki 91 parselde 52 fabrika inşa edilecek.

Şehrin ekonomi anlamında geçmişten beri önemli yer tutan süt ve süt ürünlerinin yanı sıra tarım ürünlerinin de işleneceği OSB, yatırımcılardan büyük ilgi görüyor. 2023’ün sonuna doğru yüzde 80 faaliyete geçmesi beklenen OSB, yüzde 65’i kadın olmak üzere toplam da 8 bin kişiye istihdam sağlayacak.

OSB’de dün düzenlenen toplantıya, AK Parti İl Başkanı Naim Makas, İl Yönetim Kurulu üyeleri, Ezine Belediye Başkanı Güray Yüksel, Geyikli Belediye Başkanı Mevlüt Oruçoğlu katıldı. Ziyaret esnasında gazetecilerle toplantı gerçekleştiren AK Parti İl Başkanı Naim Makas ve Ezine Gıda İhtisas OSB Bölge Müdürü Alper Altınok basından gelen soruları yanıtladı.

Dolar kurundaki dalgalanma Ezine OSB’deki işleyişte bir yavaşlayama neden oldu mu?

Altınok, “Aksine daha da iyi hale geldi”

‘’Dolar kurundaki dalgalanma Ezine OSB’deki işleyişte bir yavaşlamaya neden oldu mu? ‘’ ve ‘’ Kurdaki dalgalanma yatırımcıların Ezine OSB’den geri çekilmelerine neden oldu mu? ‘’ sorularına cevap veren Müdür Alper Altınok, ‘’Biz ilk geldiğimiz zaman ortada pandemi yoktu ve göreve başladığımın 6.ayında pandemi çıktı. Pandemi ile birlikte sizin de bildiğiniz gibi dünya genelinde bir kriz patladı. O zamanlar yüz civarı bir başvuru vardı bize ve ben o süreç zarfında bir yanda Çin’de fabrikalar kapanıyor sanırım bu işe daha başlamadan bitireceğiz demiştim. Fakat çok enteresan bir şekilde biz o bir sene içerisinde ikiye katladık durumlarımızı. Başvurular iki katına çıktı. Çünkü şöyle bir artımız vardı. Pandemi sürecinde özellikle Gıda sektörü bu durumdan hiç etkilenmedi aksine daha da iyi hale geldi. O yüzden genel olarak biz etkilenmedik dolar artışından. Pandemiden sonra da buradaki yatırımcıların çoğu ihracatçı firmalar oldukları için bir noktada doların artışı işlerine geldi.

“İnşallah bundan sonrada etkilenmeyiz”

İnşaat maliyetleri katlandı diğer birçok şeyler katlandı pahalandı ama daha önce bahsettiğim kedi köpek maması olan yer ithal ettiği ürünleri şu an ihraç edecek duruma gelecek, yani dediğim gibi biz bu durumdan etkilenmedik inşallah bundan sonra da etkilenmeyiz ‘’ dedi.

“1915 Çanakkale Köprüsü ile talepler arttı ‘’

Hizmete açılan 1915 Çanakkale Köprüsü’yle birlikte OSB’ye taleplerin daha da arttığını söyleyen  Altınok, “Şu anda boşta hiç boş parselimiz kalmadı. Talep üzerine taleplerimiz devam ediyor. 1915 Çanakkale Köprüsü’nün de tamamlanmasıyla birlikte daha da fazla talep almaya başladık. Organize sanayi bölgemizde yüzde 60’ına işletme ruhsatı verdikten sonra genişlemeye başvuracağız ve diğer talepleri de değerlendirmeye alacağız” dedi.

“Çok kıymetli görüyoruz”

Toplamda 52 fabrikanın faaliyete geçeceğini belirten AK Parti İl Başkanı Naim Makas ise, “Türkiye’nin en hızlı büyüyen organize sanayi bölgesindeyiz. Bu bölge 91 parselden oluşmakta ve burada 52 fabrika inşallah hayata geçecek. Arkamızda gördüğünüz kedi köpek mamaları üreten fabrika gibi teker teker fabrikalarımızın inşaat çalışmaları başladı. Burası 160 futbol sahası büyüklüğünde bir alan. Bu alan organize sanayi bölgesi olmadan evvel atıl durumda olan, kullanılmayan ve tarımsal faaliyete çok elverişli olmayan bir alandı. Böylesine bir alanın sadece bölgesel değil, Türkiye’deki ticareti destekleyecek ve katma değer bir yapı haline gelmesini çok kıymetli görüyoruz. Burada 8 bin kişi istihdam edilecek ve bunların yüzde 65’i aldıkları firmalardan taahhütlerle kadın personelden oluşacak. Dolayısıyla Türk kadınının emeğine değer veren bir yer oluşu bizim için çok kıymetli. Bir kez daha kadınımızın sosyal ve ekonomik hayattaki yerini önceleyen, bunu bize ispat eden çalışmadan dolayı emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum”  diye konuştu.

Tunahan Ünsal-Yakup Karakoç


Bu haber 21/06/2022, Salı günü yayınlandı, 492 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com