Son Kez Saklambaç Oynadık

2 hafta önce Cihan Peker Yazarlar
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Eskiden, sokağa çıkınca etrafta top oynayan ip atlayan çocuklar olurdu, mahallede hepimizin bildiği ismi kulaklarımızda çınlayan bir teyze vardı. Teyze “Çocuklar ses yapmayın gidin başka yerde oynayın” diyen o teyzeydi, o çocuklar mücadele ederek o sokaklarda top oynadılar.

Sokağın yerini telefonlar tabletler alırken akşam ezanıyla evlere dağıldığımız, sabah kahvaltımızı yapıp kendimizi sokakta bulduğumuz o zamanlar bitti. Bugün Çanakkale’de sokaklarda oyun oynayan çocuk göremiyorum. Bu sessizlik bazen beni yıpratıyor. Geçtiğimiz gün parkta top oynayan bir çocuk gördüm Bursa’dan gelmişti, beraber bir saate yakın oyun oynadık arkadaşları evde tabletle oynuyormuş.

“Sokak ince bir noktaydı “

Sokak sınıf ayrımının oyun oynarken unutulduğu top kiminse onun söz sahibi olduğu bir alandı. Biliyorum hatırladınız o anı, şimdi çocukların büyüyünce birbirlerine anlatacak hikayeleri dahi kalmayacak, bizim çocukluktan kalma hikayelerimiz ve oyunlarımız yaşıyor.

Üniversite birinci sınıfa gelen ve bisiklet sürmeyi bilmeyen öğrenciler görüyorum, asıl sorun bisiklet sürmek değil fakat bizim dönemlerde bisiklet süremeyen, seksek oynamayı bilmeyen çocuk yoktu.

“Hepimiz o sokağa son kez çıktık “

Hepimiz o sokağa son kez çıktık son kez saklambaç ve yakar top oynadık. Taşrada durumlar çocuklar nasıldır? Bilemiyorum. Hakkari’nin Yüksekova’sında Konya’nın Karaman’ında çocuklar umarım hala oyun oynayabiliyordur.

Bizim çocukken top oynadığımız saha yıkıldı. Yeni yapılan yedi katlı dairelerde doldu. Geçmiş dönemler en azından çocuklar için daha samimi daha sıcaktı. Sabaha kadar uyuyamadığımız bayramları, akşama kadar dışarıda olduğumuz zamanlar ı, sanırım özleyecek bu topraklar.

Şunu çocukluğumdan biliyorum yüksek yüksek yapılan binalar birilerini zengin ederken küçük çocukların çocukluğuna, oyunlarına engel oldu.

 


Bu haber 20/06/2022, Pazartesi günü yayınlandı, 224 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com