Esaretin Bedeli

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Adalının vay haline

Sağlık Bakanlığı tarafından, kur farkından doğan maliyetler dolayısıyla, sağlık helikopterlerinin seferlerinin durdurulacağı açıklandı. 2 adaya sahip olan ve sorunlu bir ulaşım ağı olan Çanakkale’de, sağlık helikopterleri hayata tutunma noktasında önemli rol oynuyorlardı. Birçok hastanın ölümden döndüğü ve Çanakkale Merkez’e yetiştirildiği helikopter, kur farkından dolayı artık kalkmayacak. Birçok sorunla boğuştuklarını söyleyen adaların belediye başkanları ise karara tepkili. Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin “Sabrımızı zorluyorsunuz” derken, Bozcaada Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz ise “Sağlık helikopterinin adalar için vazgeçilmez olduğunu düşünüyorum” dedi.

Bozcaada ve Gökçeada’da yaşayan vatandaşlar için özellikle kış aylarında deniz ulaşımı kabusa dönüşüyor. Hava muhalefeti ve sık sık poyraz yaşanan bölgede, seferlerde aksamalar yaşanırken, özellikle adada sağlık hizmetinden faydalanmak isteyen vatandaşlar için adalar tam anlamıyla çile haline geliyor.

Başta kalp krizi olmak üzere birçok acil vakada ise Çanakkale Merkez’den havalanan sağlık helikopteri ile bugüne kadar çok kişi hayata döndürüldü. Hayata tutundu. Sağlık Bakanlığı tarafından kur farkından dolayı maliyetlerdeki artış gerekçe gösterilerek, helikopter seferleri askıya alındı.

Adaların belediye başkanları ise karara bir hayli tepki gösterdiler.

“Sabrımızı zorluyorsunuz”

Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin, alınan karar ve ada halkının tepkisi ile ilgili yapmış olduğu paylaşımda, “Gökçeadalı esnafımın zor bir kışın ardından dört gözle beklediği turizm sezonu geldi. Geldi de! Hava ambulansı hizmetinin iptal edildiği 5 ilin arasında 2 adası olan Çanakkale, bir de GESTAŞ’ın misafirlerimizi Gökçeada’ya taşımak için uygun gördüğü gemiler. Sabrımızı zorluyorsunuz” ifadeleri yer aldı.

“Sağlık helikopterinin adalar için vazgeçilmez olduğunu düşünüyorum”

Gazetemize açıklamada bulunan Bozcaada Belediye Başkanı ve aynı zamanda doktorluk yapmış hekim bir isim olan Hakan Can Yılmaz ise karar ile ilgili “Ben doktor olarak burada 10 sene görev yaptım. Buranın sağlık sistemine hakim olan birisiyim. Belediye başkanı olarak da sağlık helikopterinin adalar için vazgeçilmez olduğunu düşünüyorum. Zaten adanın toplum sağlığı merkezi ve aile sağlığı merkezi var. İlk müdahale açısından ekipmanlar gelişse de bizim hastaları takip etme şansımız yok. Bir kalp krizi olsun, bir kafa travması olsun sevk etmek zorundayız. Anakaradan uzaktayız ve helikopter bizim için can kurtarıcı oluyordu. Ben hekimken onlarca hastayı helikopterle Çanakkale’ye gönderdik. Deyim yerindeyse, vatandaşlarımız, hastalar hayata tutundular. Bu kararın tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini belirtiyorum.

“Acilen çözülmesi gerektiğini düşünüyorum”

Böyle bir konu çok önemlidir. Ben 18 yıldır Bozcaada’da yaşayan birisi olarak aynı amanda halktan birisi olarak acilen bu konunun çözülmesi gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Tunahan Ünsal


Bu haber 19/06/2022, Pazar günü yayınlandı, 392 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com