“Bu olası faizin akıbeti nedir?”

2 hafta önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Eğitim İş Çanakkale Şube Yönetim Kurulu tarafından, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’ndeki ders ücretleri ile ilgili yazılı basın açıklamasında bulunuldu. Eğitim İş tarafından açıklama “ÇOMÜ’de ders ücreti skandalı” olarak paylaşılırken, birbirinden farklı sorular gündeme getirildi.

Eğitim İş tarafından yapılan açıklamada, “ÇOMÜ Fen Edebiyat Fakültesinde, Öğretim Üyelerinin Şubat-Mart-Nisan-Mayıs ayına ait 2. Öğretim ücretleri hala ödenmemiştir.

2. Öğretim Ücretleri, 2. Öğretim öğrencilerinin yatırdığı harç ücretlerinden ödenir. Harçlar Ocak ayı sonu Şubat ayı başı itibarıyla öğrenciler tarafından ÇOMÜ’nün ilgili hesabına yatırılır. Bu paranın %30’luk bölümü Üniversiteye kalır, %70’lik bölümü ise 2. Öğretim öğrencilerinin derslerine giren Öğretim Üyelerine ödenir.

Konunun muhatabı yetkililere soruyoruz:

1- Öğrencilerin, Üniversite hesabına yatırdığı harçlardan günümüze kadar (4 Ay) herhangi bir faiz geliri elde edilmiş midir? Eğer böyle bir faiz geliri söz konusu ise; bu faizden elde edilen para, Öğretim Üyelerinin ücretlerine eklenecek midir? Çünkü her ay ödenmesi gereken bu ücret 4 aydır ödenmediğinden bu paranın tamamı (%70) banka hesabında olması gerekir. Bu, olası faizin akıbeti nedir?

2- Öğretim Üyelerine, ücretleri bugünden sonra ödenecek mi? Çalışanların vergi dilimleri aydan aya değişmektedir. Bu ücretlerin hesabı bugüne göre mi yapılacaktır? Yoksa ücretin ödenmesi gereken aya göre mi yapılacaktır? Çünkü vergi dilimine göre bu ücretler her geçen ay azalarak değişmektedir.

3- Öğretim Üyelerinin 2. Öğretim ders ücretleri bugüne kadar neden ödenmemiştir? Çalışanların emeğinin karşılığı olan bu ücretlerin ödenmemiş olması, çalışanların özlük haklarına karşı bir haksızlık değil midir? Bu haksız uygulama hangi yetki ve sorumlulukla yapılmıştır.

Eğitim İş Sendikası olarak yetkililerden bu soruların yanıtlarını beklemekteyiz. Konunun takipçisi olduğumuzu, gelişmelere göre konuyu gerekli hukuki zeminlere de taşıyacağımızı, kamuoyu ve yetkililere bildiririz” ifadeleri yer aldı.

Haber Merkezi


Bu haber 19/06/2022, Pazar günü yayınlandı, 146 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com