“Benimle Borçlanır Mısın?”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Son moda evlilik teklifi;

Her geçen gün artan enflasyon ve alım gücünün düşmesi bu yıl evlenecek olan çiftleri nasıl etkiledi? Gündem Gazetesi olarak sokağa çıkıp tepeden tırnağa bir ev kaç paraya dayayıp döşenir sizler için araştırdık. Alım gücünün düşmesi ve artan enflasyon ise evlenecek olan çiftlerin ise kabusu oldu. Artan maliyetler ve kiralar çitleri kara kara düşündürürken, yeni moda evlilik teklifi ise “Benimle borçlanır mısın?” duruma geldi.

Kentte mobilyadan beyaz eşyaya, çeyizden, tektaş yüzük fiyatlarına, gelinlik damatlık fiyatlarına dair yaptığımız araştırmaya göre, birçok eksiğe rağmen düğün masrafları en az 100 bin lirayı aşıyor. Esnaf ortalama bir gelinliği geçen yıl 3 bin liraya satarken bu yıl 8 bin liraya satmak durumunda kaldığını söylüyor. Hal böyleyken evlenmeyi düşünen çiftleri şimdiden borçlu bir hayat bekliyor.

Kentteki gelinlik satışı yapan dükkanlara baktığımızda hemen hemen fiyatları birbirlerine yakın bulduk. Normal bir kalitedeki fiyatı ortalama 7 bin ila 8 bin lira arasında değişiyor. Fiyatlar bu şekildeyken girdiğimiz bir gelinlik satışı yapan dükkanda duyduklarımız pekte iç açıcı değildi. Gelinlik satışı yapan çarşı esnaflarından Hayriye Hanım yıllardır bu sektörün içerisinde olduğunu ve işlerinin güzel gittiğini, fakat özellikle bu sezondan umutlarının olmadığını belirtti. Gelinlik satışlarında geçen seneye nazaran yarı yarıya düşüş olduğunu belirten Hayriye Hanım, “  Bu yıl ortalama başlangıç bir gelincik 7 bin ila 8 bin lira arasında değişiyor, biz bu gelinlikleri geçen yıl taş çatlasın 3 bin liraya satıyorduk. Şimdi aradaki uçuruma bir bakın. Bunun sebebi tabi ki doğal haliyle malesef ki dolar kuru. Çünkü şöyle bir şey söz konusu, bu dükkanda gördüğünüz gelinliklerin makine iğnesinden kumaşa kadar dışarıdan dolar ile geliyor. Ben bunu dolar ile alıp TL ile satınca da olan hem esnafa hem vatandaşa oluyor ‘’ dedi.

“ Bu sene düğün yok ”

Geçen seneye kıyasla bu yıl pandeminin etkisi sebebiyle düğünlerde normal koşullarda daha çok artış olması gerektiğini söyleyen esnaf, “ Gözlemlediğim kadarıyla işler pekte iyiye gitmiyor. Bizim sektörde yarını bugünden görürdük ama artık göremiyoruz. Belli ki insanlar evlenmeyecekler. Bu sene düğün yok‘’ dedi.

Gelinlik fiyatlarından sonra damatlık fiyatlarını öğrenmek içinde çarşıda dolaştığımızda ne yazık ki gelinlik kadar olmasa da damatlık fiyatlarının da bir hayli yükseldiği görüldü.

Gazetemize konuşan firma sahibi Caner Bayramoğlu, şu an sektörün yürümediğini anca emekleyip yerinde saydığını belirtti.

 “ 2 bin liralık Damatlık 3.500 lira oldu ‘’

Fiyatların gelinlikler gibi damatlıklarda da ikiye hatta üçe katladığını belirten Bayramoğlu şunları belirtti; “ Bu dükkanda gördüğün onlarca damatlığın ne yazık ki hiç biri yerli değil. Hepsi dışarıdan. Böyle olunca bunlar bize gelene kadar zaten faturaları kabarıyor. Bugün en kötü damatlığı almaya kalksa biri cebinden 3.500 lirayı çıkarmak zorunda. İnsanlarda para yok ki nasıl çıkarsın? Bizde bütün gün burada yürümüyor anca yerimizde sayıp emekliyoruz’’

Geleneklerimizden biri olan çeyiz ise yanına yaklaşılacak gibi değil.  Tekstil çeyiz ürünlerinde özellikle güncel olan fiyatlarda, ortalama kalitede bir tekstil çeyizi almak isteyen bir çift 4 bin lirayı gözden çıkarmak zorunda.

Gazetemize konuşan çarşı esnaflarından çeyiz işiyle uğraşan Ali Kemal Bey’de durumlardan şikayetçi. Her geçen gün daha da zorlandıklarını belirten Kemal Bey dışa bağımlılığın bitmeyip zamların düşmedikçe bu işin içinden çıkamayacağını belirtti.

 “ İnsanlar kaliteye değil fiyata bakıyor ”

Eskiden insanların dükkana geldikleri zaman fiyatlardan ziyade ürünün kalitesine kumaşına baktığını belirten Kemal Bey şimdi ise, ‘’ İnsanlar artık kaliteye değil fiyata bakıyor. Kimse artık kolay kolay kalitenin peşinde değil ucuz mal neredeyse oraya gidiyor ‘’ dedi.

Sıfır beyaz eşya alınamayacak durumda

Gazetemize konuşan beyaz eşya satıcısı esnaf Selim Bey bu dönemde ortalama olarak üç parça beyaz eşyanın toplam ortalama fiyatının 45 bin lirayı aştığını belirtti. Geçen seneye nazaran bu yıl satışlarda yarı yarıya düşüş olduğunu belirten esnaf, sıfır beyaz eşyaya talebin artık azaldığını söyledi.

Ortalama bir buzdolabı fiyatının 12 bin lira, çamaşır makinesinin 9 bin lira, bulaşık makinesinin ise 7 bin lira olduğunu aktaran Selim Bey, “ Geçen seneye nazaran bu sene işler düşük.  Artık insanlar ürünün kalitesine bile bakmıyorlar. 17 bin liralık ithal ürün varken örnek vermek gerekirse 6 bin liralık normal ürünü tercih ediyorlar. Talepler düştü artık alım gücü yok. Allah yeni evlenecek çiftlere kolaylık versin” dedi.

Tektaşınızı kendiniz alıp takamayacaksınız

Kadınların hayallerinden biri olan tek taş ise ne yazık ki yeni evlenecek olan erkeklerin kabusu oldu. Kuyumcular caddesinde yaptığımız araştırmaya göre normal zirkon tek taş fiyatı ortalama 3.500 ile 5  bin lira arasındayken   pırlanta tek taşın ortalama fiyatı ise  6.000 liradan başlıyor.

“ Sezonda beklenen hareket yok ”

Yeni evlenecek çiftler için olmazsa olmaz olanlardan biri de yatak odası ve oturma odası takımları.  Gazetemize konuşan mobilya dükkanı işletmecisi Beytullah Sessiz, ilk kez bu kadar durgun bir yaz geçirdiklerini belirtti. İşlerin bu şekilde ilerleyemediğini belirten Sessiz şunları ifade etti;

“  İnsanlar eskiden şu dükkana girdikleri zaman koltuğun yatağın üstüne bir otururlar nefes alırlardı, bir etrafında dolaşıp bakarlardı. Ürünün kalitesinden tutun kumaşına kadar sorarlardı. İnanın şimdi öyle bir durum bile yok. Bizim kumaş kataloglarımız olur hep bu tarz durumlar için. Ama öylece duruyor. Sormuyorlar bile artık. İnsanların bu dükkana girdiklerinde ilk baktıkları şey ürünün kendisinden ziyade fiyatı. Bu sezonda beklenen hareket ne yazık ki yok ‘’ dedi.

Fiyatları sorduğumuzda ise, ortalama bir yatak odası takımının 20 bin lira ile 30 bin lira arası, koltuk takımının 15 bin lira ile 20 bin lira arası, yemek odası takımının ise 12 bin lira ile 25 bin lira arasında değiştiğini söyledi.

Tunahan Ünsal-Yakup Karakoç


Bu haber 19/06/2022, Pazar günü yayınlandı, 260 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com