Şampiyon kirazlar belli oldu

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Lapseki “37. Kiraz Festivali” kapsamında  düzenlenen kiraz yarışmasında şampiyon kirazlar belli oldu.

Lapseki’de  her yıl geleneksel olarak kutlanan kiraz festivali kapsamında düzenlenen yarışmada dereceye giren üreticiler belli oldu. Çay bardağının boğumundan geçmeyen şampiyon kirazları belirlenen kriterlere göre inceleyen jüri üyeleri seçim yapmakta zorlandı. Pandemi sürecinin ardından bu yıl 37’cisi tertip edilen festivalde Ziraat-900 ve diğerleri olmak üzere iki farklı kategori ele alındı. Ziraat-900 cinsinde 14 üretici yarışırken diğerleri sınıfında da 13 üretici dereceye girmek için mücadele etti. Belediye Hizmet Binasında kurulan stantlarda yerlerini alan kirazlar jürinin karşısına çıktı.

Lapseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz’ın ev sahipliği yaptığı kiraz yarışması açılış programına Çanakkale Valisi İlhami Aktaş ve Ak Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan’da katıldı.  Belediye Başkanı  Eyüp Yılmaz yaptığı açıklamada;

“ Lapseki’de yetiştirilen kirazın tanıtılması ile ilgili ve üreticilerimizin daha iyi pazarlar bulabilmesi ile ilgili bugün kiraz yarışması yapıyoruz. Bu yıl festivalimizin 37. yılı. Ben üreticilerimize teşekkür ediyorum. Biz Lapseki Belediyesi olarak kirazımızın tanıtılması daha iyi pazar bulabilmesi için tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz. Üreticilerimize destek olmaya çalışıyoruz” dedi.

Programın devamında söz alan Grup Başkanvekili Bülent Turan “ Bugün özel bir meyve için Lapseki kirazı için buradayız. Ben Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz’a Lapseki kiraz festivalini düzenlediği için, Lapseki kirazının adını duyurduğu için teşekkür ediyoruz. 30’a yakın fazla üreticimiz birbirinden güzel kirazlarını getirdiler. Ziraat fakültesinin birbirinden kıymetli hocaları 15 ayrı kriteri değerlendirerek en iyisi seçecekler. İddia ediyorum Türkiye’nin değil, Dünyanın en güzel kirazı bu topraklarda yetişiyor. Aroması, meyvesi, büyüklüğü ile bardağın boğumundan geçmiyor” dedi.

 

Jüri Üyeleri Seçimini Yaptı

     Çanakkale Onsekiz Mart (ÇOMÜ) Üniversitesi Ziraat Fakültesi Başkanı Murat Şeker, Lapseki Meslek Yüksekokulu (MYO) Prof. Dr. Gıyasettin Çiçek, Doç. Dr. Neslihan Ekinci, Dr. Öğretim Üyesi Sefa Polatöz, Ögretim Görevlisi Mustafa Onur Ünal, Neşe Yılmaz, ÇOMÜ Ziraat Fakültesi Araştırma Görevlisi Dr. Mehmet Ali Gündoğdu, İlçe Tarım Müdürü Ziraat Yüksek Mühendisi Ali Kaçan’dan oluşan jüri üyeleri tat, aroma, gramaj, sap kalitesi gibi 15 farklı kriterde değerlendirme yaptı. Ziraat-900 cinsinde Metehan İş birinci, Hasan Tünaydın ikinci, Hasan Doğan üçüncü, Mehmet Şen dördüncü, Ahmet Öncü beşinci oldu. Diğerleri kategorisin

de Cahide Çoban birinci olurken, Muammer Okutucu ikinci, Nagihan Şen üçüncü, Ahmet Gündüz dördüncü, Emine Oktay beşinci sırada yer aldı.

 

Ödül Töreni 26 Haziran Pazar Günü Düzenlenecek

     Lapseki 37. Geleneksel Kiraz Festivali kiraz yarışmasında dereceye giren üreticilere ödülleri 26 Haziran Pazar günü Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz tarafından takdim edilecek. Birinci olan yarışmacıya 5 Bin Lira para ödülü verilirken ikinciye 3 Bin Lira, üçüncüye 2 Bin Lira, dördüncüye Bin 500 Lira, beşinciye Bin Lira verilecek.

 

Haber Merkezi


Bu haber 18/06/2022, Cumartesi günü yayınlandı, 604 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com