Avukatlardan sert tepki: “İster tesettürle ister dekolteyle gezeriz”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Geçtiğimiz günlerde Akit Tv’de “Güne Başlarken “ adlı programda Çanakkale Barosu’nun kadın avukatların bacaklarının sansürlenerek fotoğraflarının paylaşılması ve etek giyen kadın avukatların erkek hakim ve savcıları etkileyerek adil yargılanma hakkına zarar verebileceği tarzında yorumlar yapılmıştı. Bunun ardından yapılan yayını protesto etmek amacıyla dün 15;00 ‘de Çanakkale Adliyesi önünde Çanakkale Barosu Kadın Hakları Komisyonu tarafından basın açıklaması düzenlendi. Yapılan açıklamada, “Kadınların kıyafet seçimleri ,yaşam tarzları herhangi bir mecrada erkeklerin tartışabileceği, yorum yapabileceği bir konu değildir. İster uzun etek ister mini etek giyeriz, ister tesettürle ister dekolteyle gezeriz” ifadeleri yer aldı.

Geçtiğimiz günlerde Akit Tv’de ‘’ Güne Başlarken ‘’ adlı programda kadın avukatların bacaklarının sansürlenerek fotoğraflarının paylaşılması ve etek giyen kadın avukatların erkek hakim ve savcıları etkileyeceği yönünde yorumlar yapılmıştı. Bu yorumların ardından bugün Çanakkale Adliyesi önünde Çanakkale barosu basın açıklaması düzenledi.

Düzenlenen basın açıklamasına Çanakkale Baro Başkanı Avukat Soner Aydın, Baro Geçmiş dönem Başkanı Av. Bülent Şarlan, CHP İl Başkan Metin Ümit Ural, CHP İl Gençlik Kolları Başkanı Tuğberk Güzel ve avukatlar katıldı.

Yapılan basın açıklamasını Çanakkale Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Av. Ezgi Deniz Ünsal   okudu.

Ünsal yaptığı açıklamada Akit Tv’de yayınlanan Güne Başlarken adlı programda meslektaşlarının, baronun ve tüm kadınların hedef gösterildiğini belirtti.  2022 yılında halen kadınların yaşam tarzına ve kıyafetlerine baskı yapılmalarına karşı mücadele ettiklerini söyleyen Ünsal sözlerine şu şekilde devam etti;

“ 16 Haziran 2022 tarihinde Akit Tv’de yayınlanan ‘’ Güne Başlarken ‘’ adlı programda, 2019 yılında Anadolu Adliyesinde bir duruşma esnasında etek giyen kadın avukatın, etek boyunu ölçmek isteyen hakimi protesto etmek amacıyla baromuzda yapılan ‘’ eteğime değil dosyana bak’’ eylemine ait fotoğraflar kullanılmıştır.

Eyleme katılan meslektaşlarımızın bacakları sansürlenerek paylaşılmış ve aynı programda etek giyen kadın avukatların erkek hakim ve savcıları etkileyerek adil yargılanma hakkına zarar verebileceği gibi cinsiyetçi ve ahlak dışı ifadeler kullanılmıştır. Aynı zamanda meslektaşlarımız baromuz ve tüm kadınlar hedef gösterilmiştir.

1930 yılında belediye seçimleri ve 1934 yılında kadına seçme ve seçilme hakkı tanındığında dünya ülkeleri arasında başı çekerken, 2022 yılında kadın bedeni, kıyafeti, yaşam tarzı üzerine yapılan baskı ile mücadele etmek durumunda kalmaktan dolayı hicap duymaktayız.

Biz Türk Basınının tamamının bu bakış açısında olduğunu düşünmüyoruz. ancak bir Basın kuruluşunun, halkın ve vatandaşın hakkını, kamuoyu yararını ve menfaatini korumak noktasında  taraf olması  gerekirken; cinsiyetçi söylemleri  ve sahip oldukları ahlak dışı bakış açısını dışarı vuran yayınları ile hem kadın hem de çocukları hedef haline getiren Akit TV’ yi kınıyoruz. Yayında Kadın meslektaşlarımızın kıyafetlerinden etkilenerek karar verileceğini düşündüğünü ifade edenler ,bize olduğu kadar bağımsız yargı mensuplarına da kabul edilemeyecek ithamlarda bulunmaktadır.

 

Türkiye Cumhuriyeti laik bir hukuk devletidir. Bugün burada bu açıklamayı sadece hedef gösterilen bizler ve baromuz için değil kadınlar üzerinden yürütülen ve esasında cumhuriyetin temel ilkelerini hedef alan saldırıların tümü için yapmaktayız. Kadınların kıyafet seçimleri ,yaşam tarzları herhangi bir mecrada erkeklerin tartışabileceği, yorum yapabileceği bir konu değildir. İster uzun etek ister mini etek giyeriz, ister tesettürle ister dekolteyle gezeriz. Nihayetinde nerede ne giyilmesi gerektiğini bilir ve bunun kararını bizler veririz.

12-17 yaşındaki kız çocukları ile evliliği öneren Akit TV’nin sahip olduğu ahlak anlayışı ortadadır. Bu nedenle aynı zihniyetin , kadın avukatlar üzerinden başlayıp tüm yargı mensuplarını ,kadınları, çocukları laik Türkiye cumhuriyetini hedef alan bu çirkin yorumlarına   Çanakkale Barosu olarak izin vermeyeceğimizi ve  tüm yasal yollara başvuracağımızı kamuoyuna saygıyla bildiririz.”

Tunahan Ünsal-Yakup Karakoç


Bu haber 17/06/2022, Cuma günü yayınlandı, 664 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com