19 STK ve siyasi partiden LGBTİ açıklaması

2 hafta önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Biga Ekoloji ve Yaşam Platformu, Çanakkale DİSK Emekli- Sen, Çanakkale Emek Partisi, Çanakkale Ezilenlerin Sosyalist Partisi, Çanakkale Halkevi, Çanakkale Halkların Demokratik Partisi, Çanakkale HDP Kadın Meclisi, Çanakkale HDK Meclisi, Çanakkale İnsan Hakları Derneği,  Çanakkale Kadın Savunma Ağı, Çanakkale Kadın Platformu, Çanakkale Kazdağları Kardeşliği, Çanakkale KESK Şubeler Platformu, Çanakkale Sol Parti, Çanakkale Tabip Odası, Çanakkale Türkiye İşçi Partisi, Çanakkale Türkiye İşçi Partili Kadınlar, Çanakkale Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi, Çanakkale Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası ortak bir basın açıklamasına imza attılar. Yapılan açıklamada, “Açık hedef haline getirilen MUAF Çanakkale ve LGBTİ+ hak savunucularına yapılan tehditleri son derece ciddiye alıyor ve yanlarında olduğumuzu açık bir şekilde beyan ediyoruz” ifadeleri yer aldı.

Ortak bir şekilde yazılı yapılan basın açıklamasında, “Son zamanlarda ülkede LGBTİ+’lara yönelik yürütülen saldırıları ve linç girişimlerini büyük bir kaygı ile takip ediyoruz. Bilindiği gibi 10 Haziran Cuma günü 10. ODTÜ Onur Yürüyüşüne yapılan saldırının ardından maalesef aynı günlerde 17 Haziran’da yapılması planlanan Çanakkale Onur Yürüyüşüne yönelik sosyal medya tehditleri de gecikmeden sırasını aldı.

MUAF Çanakkale LGBTİA+ tarafından Onur Haftası kapsamında yapılması planlanan film gösterimi, Cinsel Sağlık Atölyesi, Kuir Forum, Döviz Pankart Atölyesi ve 17 Haziran tarihli Onur Yürüyüşüne ilişkin sosyal medya tanıtımı, gerici – milliyetçi gruplar ve kişiler tarafından hedef gösterilmiş ve hatta kentimizdeki LGBTİ+ hak savunucuları örgütlü bir şekilde tehdit edilmeye başlanmıştır.

Ardından Valiliğin, LGBTİ’lerin adını ve etkinliklerini zikretmeyi dahi zul gören, garabet dolu, ucu açık, sınırsız ve hukuksuz bir kararla eylem ve etkinlikleri yasaklaması da, Çanakkale Onur Yürüyüşü için ayrı bir engel oluşturmuştur. Buradan tüm yetkililere sesleniyoruz. Yasaklanması ve müdahale edilmesi gereken LGBTİ Onur Yürüyüşü ve etkinlikleri değil, bu gerici, muhafazakar ve bağnaz zihniyetlerdir.

Yasaklanması gereken ülkenin renklerini yok etmeye adeta yemin etmiş bu örgütlü karanlıktır.

Aşağıda imzası olan bizler bu süreçte açık hedef haline getirilen MUAF Çanakkale ve LGBTİ+ hak savunucularına yapılan tehditleri son derece ciddiye alıyor ve yanlarında olduğumuzu açık bir şekilde beyan ediyoruz. Kentimizde bu tarz bir nefret dilinin yeşermesine asla izin vermeyeceğimiz gibi hiçbir bireyin varoluşunun kriminalize edilmesine karşı da sessiz kalmayacağımızın altını çizmek istiyoruz” ifadeleri yer aldı.

Tunahan Ünsal


Bu haber 17/06/2022, Cuma günü yayınlandı, 603 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com