İki Arada Bir Derede

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

2022-2023 özel yurt fiyatlarına zam gelmesi bekleniyor. Öğrenciler tarafından gelmesi beklenen zamlar takip ediliyor. Yurtlarda gıda ve fatura fiyatları  %150 artış gösterirken artan maliyetler öğrencilere yansıdı. Yurtlara gelecek zamla beraber evlere yönelmek isteyen öğrenciler yüksek kira fiyatları ile karşı karşıya kalıyor. Öğrenciler gelen zamlardan dert yanarken yurt sahipleri gıda ve faturalara gelen zamları gerekçe gösterdi.

Yurt sahipleri tefe tüfe oranına göre zam yapıldığını belirtirken geçtiğimiz günlerde gerçekleşen bir toplantıda, gelecek sene akşam yemeğinin ek tarife ücreti ile olabileceği veya tamamen kaldırılacağı öğrenildi.  Çanakkale’ye gelen öğrenciler için barınma fiyatları can yakarken özel yurtta kalan Bilal Horoz, Yurda yüzde seksen zam yapıldığını belirtti. Gıdaya gelen zam ve ev kiralarına gelen zam eve çıkıldığı takdirde maliyetleri arttırıyor diyerek eve çıkmanın da zor olduğunu söyledi.

Gündem gazetesi olarak konu ile alakalı bilgi almak için Çanakkale’de faal olarak hizmet veren iki yurt ile görüştük. Yurtlara gelen zamlardan sonra eve çıkmayı tercih eden ve hala özel yurtta olan öğrencilerle karşılaştırma yaptık. Gündem gazetesi olarak hem öğrencilere hem yurt sahiplerine söz verdik.

Konu hakkında yurt sahibi ve müdürü ile görüştük ve açıklamalarda bulundular.

“Temmuz ayında iki kişilik odalar için yürütmeyi durdurma kararı verilebilir”                                                                                                                                                                        

Sacettin Gülen,” Yurt fiyatları Anafartalar yüksek öğrenim erkek öğrenci yurdu olarak, bizim açımızdan belirsizliğini koruyor. Temmuz ayında iki kişilik odalar için yürütmeyi durdurma kararı verilebilir. İki kişilik odalar olmazsa farklı fiyat tarifesi düşünüyoruz.

 “Önümüzde ki sene akşam yemeği kalkabilir veya ek ücrete tabi olabilir”

Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı bütün yurtlarda kahvaltı verilmesi zorunlu kılınıyor. Evde kalmak maliyet ve sosyokültürel yapı açısından benim görüşümde uygun bir tercih değildir. Yurtlara zam geldi ve zamların sebebi; tefe tüfe oranları, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik koşullar, elektrik, doğalgaz, su ve gıda maddelerine gelen yoğun zamların bunların en büyük sebepleri olduğunu söyleyebilirim. Önümüzde ki sene akşam yemeği kalkabilir veya ek ücrete tabi olabilir” dedi.

“Ödediğimiz faturalar ve temel gıda ürünlerine gelen zam bizi etkiliyor”

Tezel Erkek Öğrenci Yurdu Müdürü Murat Yetişen, “Tek kişilik odalarımız on aylık kırk bin lira, aylık dört bin lira, odalar tek kişilik olmazsa fiyatlar daha uygun oluyor. Geçtiğimiz sene on aylık yirmi iki bin lira, aylık iki bin iki yüz liraydı. Yurt fiyatlarına gelen zamların nedeni artan maliyetlerdir. Ödediğimiz faturalar ve temel gıda ürünlerine gelen zam bizi etkiliyor. Personel giderinden mutfak fiyatlarına değişen fiyatlar oluyor.

Özel yurttan eve geçen ve hala özel yurtta kalan öğrenciler hem avantajları hem dezavantajları anlattılar.

“Bu zamlardan sonra yurtları çoğu özelliğini kaldırıp fiyatları arttırdı”

Özel yurtta ayrılıp eve çıkan Sennur Çakmak,” Bundan öncesinde fiyatlar uygundu, ama bu zamlardan sonra yurtları çoğu özelliğini kaldırıp fiyatları arttırdı. Hem de iki katından daha fazla artış oldu. Kahvaltı ve akşam yemeği kötü değildi.

“Akşam yemeğini ücrete ek olarak alıyorlar”

Zamlardan sonra akşam yemeğini ücrete ek olarak alıyorlar. Ben özel yurtta kalırken ücrete ek olarak alınmıyordu, yurt fiyatına dahildi. Faturalar o zaman yurt fiyatlarının içindeydi ek ücret alınmıyordu hala aynı diye biliyorum. Ev kiralarına zam geldi ama bence eve çıkmak artık çok daha mantıklı bir karar olur. Yurtta kalmaktansa daha uygun, arkadaşım yakın zamanda yurttan ayrılarak eve çıktı. En büyük dezavantaj sanırım kendine özel bir alanının olmamasıydı. Onun dışında ortak kullanım alanlarını başka insanlarla birlikte kullanmakta zor oluyordu. Aynı zamanda yemediğin yemekler için ödeme yapıyorsun bazen yemekler güzel olmuyor ve yiyemiyorsun.  Bunlarında kötü olduğunu söyleyebilirim” ifadelerine yer verdi.

“Benim yurdun ücretine yüzde 80 zam geldi”

Özel Yurtta Kalan Bilal Horoz, “Fiyatlar, günümüz ekonomik şartlarından dolayı yüksek olmasına ses çıkarmak istemiyorum, giderlerin gelirden yüksek olmasından dolayı bazı hizmetlerden feragat edilmesinin yolunu açıyor, bu tür konaklama ücretlerinde minimum düzeyde tutulmaya çalışıldığını biliyorum. Benim yurdun ücretine yüzde 80 zam geldi. Gıdaya gelen zam ve ev kiralarına gelen zam eve çıkıldığı takdirde maliyetleri arttırıyor. Ben evde kalan öğrencilerin temel gıda ürünlerinden yoksun yaşadığını düşünüyorum. Bence yurtlar zam yapmak istemiyor, kaldığım yurt yönetimi ile istişarelerimizden bunu görebiliyorum. Kendileri de zam yapmak istemiyorlar ancak mecburlar, şikayetçi değilim.

“Faturalar, ve yemek fiyatları benim yurdumun fiyatına dahil”

Kahvaltı açık büfe çeşitliliği fazla ve doyurucu, akşam yemekleri ideal lezzet ve besin değerlerine sahip, memnunum. Yurt ortamında ses ve özel alan rahatsızlıkları doğabiliyor ancak yemek, temizlik ve mutfak alışverişine ayrılan zamanı kazanmış olmaktan memnunum ve boş vakitleri değerlendirme açısından yurt daha avantajlı diyebilirim. Faturalar, ve yemek fiyatları benim yurdumun fiyatına dahil” dedi.

“Bir yurdun fiyatı aylık bir asgari ücreti geçmemelidir”

Büşra Nur Öcal “Özel yurt fiyatlarına zam geldi. Gelen zamlar gıda ürünlerine ve faturalara gelen zamlarla alakalı diye düşünüyorum. Yurdun yemeklerinin güzel olduğunu ve ev hayatındansa temel gıda ihtiyaçlarını karşılamak için özel yurtta kalmak mantıklı diyebilirim. Onun dışında özel yurtların yeterli olduğunu düşünmüyorum. Süpürge makinesini kullanırken bile problem yaşanan durumlar oluyor. Gelen zamlar öğrencileri zor duruma soktu. Bir yurdun fiyatı aylık bir asgari ücreti geçmemelidir.  Özel yurtlara zam gelince eve çıkmayı düşünen öğrenciler oldu ama ev kiralarında artış var. Faturalar yemek gidi ihtiyaçlarla beraber düşünüldüğünde eğitim açısından özel yurtta kalmanın  sosyal hayat bakımından evde kalmanın güzel yanları var. Özel yurt fiyatlarının gelen zamdan etkilenmesiyle beraber bence bu kadar artış olmasaydı öğrenciler için daha iyi olabilirdi. Anlayacağınız ev veya yurt durumunda bizim için geçinmek zor” dedi.

Tunahan Ünsal-Cihan Peker


Bu haber 16/06/2022, Perşembe günü yayınlandı, 516 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com