“Gelirin paylaşımında adalet istiyoruz”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Tüm Emekli-Sen İskele ‘de, öğle saatlerinde, bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Asgari ücretin yetersiz olduğundan bahseden emekliler, insanca yaşamak istediklerini belirttiler. Konu hakkında Tüm Emekli Sen Sendika Şube Başkanı Emin Ergun,” Aylıklarımızın insanca yaşayacak bir ücret olmasını talep ediyoruz. İnsanca yaşam için ne gerekiyorsa onu istiyoruz” dedi. Basın açıklaması sonrasında, açıklamaya katılan vatandaşlarla röportaj gerçekleştirdik. Vatandaş “Geçim sıkıntısını ve artık yaşamakta zorlandığını” dile getirdi.

Emekliler taleplerini sıralarken maaşlarının ve ikramiyelerinin asgari ücretin altında olmaması gerektiğini belirtiler. Taleplerini sıralarken, asgari ücret, enflasyon oranına göre zam ve gerekli yasaların çıkması gerektiğini belirttiler.

“Emekli, çalışan emekçi daha da yoksullaştı”

Basın açıklamasını Tüm Emekli Sen Sendika Şube Başkanı Emin Ergun yaptı. Ergun tarafından yapılan açıklamada, “İktidarın emekli ve emekçi, çalışan karşıtı politikası devam ediyor. Bu politikanın özü, yoksullardan ve çalışanlardan alıp, zenginlere yandaşlara ve para babalarına vermektir. Memleketin kaynaklarını, peşkeş çekmektir. Yirmi yıllık sürede, yandaş zenginler daha zengin olurken, milyonlarca emekli, çalışan emekçi daha da yoksullaştı. Açlığa mahkum edildi.

“Kaynak dağıtımında adalet ortadan kalktı”

İktidarın, izlediği politikalarla, ölçüsüz lüks harcamalar, garantili modeller, yolsuzlukları, hesapsız kitapsız iç ve dış borçlar, yağmalanan merkez bankası ve hazine kaynakları yüzünden enflasyon ve döviz kontrolden çıktı. Kaynak dağıtımında adalet ortadan kalktı. Devletin, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) diye bağımsızlığını ve tarafsızlığını yitirmiş iktidarın emir kulu olan bir kurum var. İktidar TÜİK, eliyle ve emirle, gerçeklerden uzak hayali, akla ve vicdana uymayan rakamlara dayanarak enflasyon açıklatıyor. Bu rakamlara dayanarak yüzdelik zamlar yapıyor. Yapılan zamlar tamamen, hayat pahalılığı gerçeğinin dışına olduğundan, refah sağlamıyor tam tersine daha yoksullaşmamıza sebep oluyor” dedi.

Gazetemize özel olarak verdikleri röportajda emekliler taleplerini sıraladılar. TÜİK verilerinin yanlış olduğunu belirten emekliler bu yanlış verilere göre bile gerekli zammın yapılmadığını belirttiler.

“Çok büyük isteklerimiz yok”

Tüm Emekli Sen Sendika Şube Başkanı Emin Ergun,” Emeklilerin geçim derdi var. Dört kişilik bir ailenin yoksulluk sınırın yirmi bin lira olarak biliniyor. Bizim amacımız bunları dile getirerek halkımıza seslenmektir. Bize bayram ikramiyesi veriliyor verilen bayram ikramiyesinin asgari ücretle aynı rakamda olmasını istiyoruz. Aylıklarımızın insanca yaşayacak bir ücret olmasını talep ediyoruz. İnsanca yaşam için ne gerekiyorsa onu istiyoruz. Bir de meclisten emekli statü yasasının çıkarılmasını istiyoruz. Pazarlığa oturmamız gerekir.  Yasa çalışanlar ve işverenler sendika kurabilir diyor. Biz de hangi sendika görüşmeyi hak ettiyse bizim taleplerimizi bildirsin isteriz. Çok büyük isteklerimiz yok” ifadelerine yer verdi.

“İki kilo kirazın maliyetini hesaplamak istemiyorum”

Uğurtan Uzunöz,” Türkiye’de sabit gelirlilerin tamamı enflasyonun pençesi altında yaşam mücadelesi vermektedir. Bizlerde en ağır hisseden gruplardanız. Çeşitli bağımsız araştırma örgütleri ENAG, DİSK-AR insanca yaşamak için gerekli tutarın ne olduğunu belirtiyorlar. Bizlerde insanca yaşayabilmeliyiz. Açlık sınırının altında yaşamaktayız. Tüm kesimler gibi bizler hakkımızın peşindeyiz. Biz bu ülkeye yıllarca hizmet ettik ve emekli olduk. Bir Alman veya İngiliz emeklisi nasıl benim ülkemde gelip insanca yaşayabiliyorsa bende pazara gidince iki kilo kirazın maliyetini hesaplamak istemiyorum. Artık gelirin paylaşımında adalet istiyoruz” dedi

“Herkes borçlu ve kredi kartıyla geçinmeye çalışıyor”

Murat Dağdelen, Tüm halkın problemi ekonomik sorunlar değil ama ekonomi en önemli sorun ve konu olarak yerini aldı. Herkes borçlu ve kredi kartıyla geçinmeye çalışıyor. Vatandaş veya emekçi için fark etmiyor. TÜİK verileri gerçeği yansıtmıyor bunu markete gidince fark ediyoruz. Bu açıklanan orana göre bile yapılan zamlar da sıkıntı var. Zaten yaz döneminde vergi dilimine giren bir emekli maaşından bahsediyorum.  Bu kalabalık eylemler için yetersiz insanların duyarlı olması gerekir. Korku iklimi yaratıldığı için insanlar çekiniyor. Biz var olan haklarımızın gasp edildiğini biliyoruz. Gaspların karşısında mücadele ederek elbette haklarımızı alacağız” dedi.

Tunahan Ünsal-Cihan Peker


Bu haber 16/06/2022, Perşembe günü yayınlandı, 250 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com