Mavi bayrak göndere çekildi

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Marmara bölgesinde bazı şehirler mavi bayraklarını kaybederken Çanakkale’nin bir bayrak daha kazanması dikkat çekti. Çanakkale’den botla hareket edilerek Güzelyalı Halk Plajı’na gelen mavi bayrak, Belediye Başkanı Gökhan’a teslim edilirken, Gökhan, bayrağı daha sonra plajdaki göndere çekti. Konu hakkında konuşma yapan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, “Mavi bayrakları plajlarımıza asıyoruz. Bu mavi bayraklar 15 Haziran, 31 Ağustos arasında bu plaj ve diğer plajlarımızda dalgalanacak. Mavi bayraklı plajlarımızın hepsi kentin merkezindedir” dedi.

Törene Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Başkan Yardımcısı İrfan Mutluay, Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Erdal Gezen, Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) Kuzey Ege İlleri Koordinatörü Doğan Karataş, öğrenciler ve bir grup vatandaş katılım gösterdi.

Törende çocukları oyunları dikkat çekerken Gökhan, çocuklarla pasta keserek kameralara sıcak pozlar verdi. Konu hakkında Gökhan ve Karataş açıklamalarda bulundu.

Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) Kuzey Ege İlleri Koordinatörü Doğan Karataş,” Bugün gerçekten büyük bir gurur duyuyoruz. Büyük bir mutlulukla ve gururla söylüyorum sahip olduğumuz 531 mavi bayraklı plajımızla dünyada İspanya ve Yunanistan’ın ardından 3. sırada bulunmaktayız. Ben hepinizin huzurlarında Sayın Başkanıma teşekkür ederim. Ben buraya geldiğimde bugünün sadece bir mavi bayrak töreni olmadığını belki de bir karnaval veya çevre şöleni olarak organize edildiğini gördüm. Her zaman hayal ettiğimiz bir şey var. Mavi bayrağımızın şehrimizin bütününe mal edilmesidir. Bu konuda anlamlı çalışmalar yapılıyor. Biz Çanakkale Belediyesi’yle 2015 yılında tanıştık. İlk olarak Barış Plajı’na mavi bayrak verdik. O yıldan bu yıldır aralıksız bir şekilde mavi bayrağımız dalgalanıyor. Mega Beach, Güzelyalı ve Dardanos’a mavi bayrağımızı verdik. Tüm koşullara rağmen müsilaj ve pandemi şartlarına rağmen bayrağımızı yere indirmedik” dedi.

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan,”Mavi bayrakları plajlarımıza asıyoruz. Bu mavi bayraklar 15 Haziran, 31 Agustos arasında bu plaj ve diğer plajlarımızda dalgalanacak. Mavi bayraklı plajlarımızın hepsi kentin merkezindedir. Dardanos, Güzelyalı, Mega Beach gibi plajlar kentlerin merkezinde bulunan plajlardır. İçinde bulunduğumuz bölgede Dardanos bölgesinde geçmiş yıllarda bazı sıkıntılar vardı. Arıtma tesisi yoktu. Yapılaşmada çoğalınca yavaş yavaş denize sızdırmaya başlamıştı. Elbette kirlilik artmaya başladı. Bizde cesaretle yeni bir teknoloji ile daha küçük bir alanda daha yoğun bir arıtma yapan tesisi yaptık. Biz Türkiye’de ilk defa yapan Belediyeyiz. Bizden sonra örnek alınmıştır. Resmi kurumlar dahi yapmaya projelendirmeye cesaret edememiştir. Bize güvendiler ve bize kredi verdiler ve yaptık. Güzelyalı’da ileride görebilirsiniz. Bu noktada daha hassas ve ileri biyolojik arıtma yapıyoruz. Dolayısıyla Dardanos ve Güzelyalı’yı denizlerimizi kurtarmış olduk” ifadeleri yer aldı.

Tunahan Ünsal-Cihan Peker


Bu haber 15/06/2022, Çarşamba günü yayınlandı, 243 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com