“İnsanca yaşamaya yetecek ücret istiyoruz ”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

KESK Çanakkale Şubeler Platformu, İskele Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi. Gerçekleştirilen basın açıklamasında KESK Dönem Sözcüsü Yasin Hacımusalar konuşma gerçekleştirdi. Kamu emekçileri, hayat pahalılığı, yüksek enflasyon, alım gücünün düşmesi, dolar kurundaki dalgalanmalar, tepeden tırnağa gelen zamlar karşısında zorlandıklarını ve maaşlarının eridiklerini belirttiler.  Kamu emekçileri, açıklama sonrası maaş bordrolarını yaktılar.

Alım gücünün düşmesi ve enflasyonun her geçen gün yükselmesi sebebiyle daha da çıkmaza giren kamu emekçileri, seslerini duyurmak için İskele Meydanı’nda bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada KESK Çanakkale Şubeler Platformu adına KESK Dönem Sözcüsü Yasin Hacımusalar konuştu.

Hacımusalar konuşmasında ülke tarihinin en karanlık dönemlerinden geçtiklerini söyledi.  Ülkedeki 84 milyon yurttaşın ülkeyi yönetenlerin aldığı yanlış kararlar yüzünden bedel ödediğini belirten Hacımusalar, “ İktidarın talimatları ile belirlenip, TÜİK vasıtası ile açıklanan resmi enflasyon bile yüzde 73,5 ile son 24 yılın rekorunu kırmış bulunuyor. Resmi enflasyon ulaştırmada yüzde 107,62’ye,   gıda ürünlerinde yüzde 91’e ulaştı.

Çarşıda, pazarda, mutfakta yaşadığımız gerçek enflasyon ise çoktan yüzde 150’yi aştı. Bizim için en önemli kalem olan gıda enflasyonu ise yüzde 200’ü buldu. Buna karşın kamu emekçileri olarak maaşlarımızda yaşanan artış “toplu sözleşme” artışları ve enflasyon farkları ile sadece yüzde 44’te kaldı‘’ dedi.

Yapılan açıklamada, “ Ülke tarihinin belki de en karanlık döneminden geçiyoruz.

Bir avuç mutlu azınlık dışında kalan 84 milyon olarak ülkeyi yönetenlerin aldığı yanlış kararların faturasını daha fazla işsizlikle, daha fazla yoksullukla ödemeye devam ediyoruz.

İktidarın talimatları ile belirlenip, TÜİK vasıtası ile açıklanan resmi enflasyon bile yüzde 73,5 ile son 24 yılın rekorunu kırmış bulunuyor. Resmi enflasyon ulaştırmada yüzde 107,62’ye,   gıda ürünlerinde yüzde 91’e ulaştı.

Çarşıda, pazarda, mutfakta yaşadığımız gerçek enflasyon ise çoktan yüzde 150’yi aştı. Bizim için en önemli kalem olan gıda enflasyonu ise yüzde 200’ü buldu. Buna karşın kamu emekçileri olarak maaşlarımızda yaşanan artış “toplu sözleşme” artışları ve enflasyon farkları ile sadece yüzde 44’te kaldı.

Bu karanlık tabloya rağmen iktidar sözcüleri her fırsatta “enflasyon tüm dünyada rekor” kırıyor bahanelerinin arkasına saklanıyor. Oysa mızrak artık çuvala sığmıyor. Bin bir oyunla düşük gösterilen resmi rakamlara göre bile Türkiye enflasyonu en yüksek ülkeler sıralamasında dünya beşinciliğine yükselmiş bulunuyor.

Enflasyon Avrupa Birliği ülkelerinde ortalama yüzde 10 ile bizdekinin yedide biri, sekizde biri seviyesinde seyrediyor. Dört aydır Rusya’nın işgali altında bulunan Ukrayna’da bile enflasyon yüzde 17.  Avrupa’da bizden sonra enflasyonu en yüksek ülke %27 ile Moldava.

 

İşin en kötüsü biz “geçinemiyoruz” diye feryat ettikçe onlar zengini daha zengin fakiri daha fakir hale getirmeye dönük politikalara sarılıyorlar. Ekonominin dibe vurduğu bu dönemi bile parası olanlar için fırsata çeviriyorlar. Maaşlarımız daha cebimize girmeden buharlaşıyor” ifadeleri yer aldı.

 Tunahan Ünsal-Yakup Karakoç


Bu haber 15/06/2022, Çarşamba günü yayınlandı, 255 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com