“Emeğimizle alay ettiniz”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Hekimler Birleşti Greve Gitti

Sağlık emekçileri, hekimler, aylardır taleplerini, beklentilerini ve acilen çözülmesi gereken sorunları gündeme getiriyorlar. Aylardır süren çabalar yerini basın açıklamalarından ziyade greve bıraktı. Hekimler geçtiğimiz gün 1 günlük iş bırakma eylemi yaptılar. Sivil Toplum Kuruluşları ve hekimlerin oluşturdukları platformlar birleştiler. Yapılan basın açıklamalarında omuz omuza görüntü veren hekimler “Artık birlik halindeyiz. Bugünkü eylemimiz son değil” açıklamasında bulundular.

Aylardır hekimler görüşlerini dile getirip, bilhassa basın açıklamaları ile taleplerini, beklentilerini ve çözülmesi gerekenleri sıralıyorlar. Başta mobbing, performans sistemi, personel eksikliği, düşük maaşlar, kötü çalışma koşulları dile getiriliyor. Önce 1 gün, sonrasında 2 gün, 3 gün ve 4 günlük iş bırakma eylemleri gerçekleşmişti. Dün ise 1 günlük iş bırakma eylemi yapıldı.

Mehmet Akif Ersoy Devlet hastanesi önünde, saatler 10.00’u gösterdiğinde bir araya gelen hekimler ve sağlık emekçileri, farklı sendikalara, görüşlere rağmen tek ses oldular.

Gerçekleşen basın açıklamasına katılan Sivil Toplum Kuruluşları arasında Çanakkale Tabip Odası, Hekimsen Çanakkale Şubesi, Diş Hekimleri Odası, Çanakkale Aile Hekimleri Derneği, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), Hekim Birliği Çanakkale Şubesi yer aldılar.

Çanakkale Tabip Odası tarafından yapılan basın açıklamasını Şube Başkanı Dr. Ayşe Güneş okudu. Güneş tarafından okunan açıklamada, “Biz, “Başka Kamil Furtun’lar Ersin Arslan’lar olmasın, yaşatmak için yaşamak istiyoruz” diyenler,

Biz, gecesi gündüzü olmayanlar, biz, hastalandıran bu sağlık sistemine göz yummayan, toplum sağlıksızken nefes alamayanlar, biz, bu gördüğünüz binalarda sistemin tüm başarısızlığının altında bırakılanlar; biz, aylardır oyalama taktikleri ile yok sayılan, emeği hiçleştirilen, mesleği değersizleştirilenler, biz, KHK ve güvenlik soruşturmalarıyla, aile hekimliği ceza yönetmeliğiyle baskı altına alınmaya çalışanlar,

Tüm bu olumsuzluklara rağmen; Biz “Giderlerse gitsinler”e boyun eğmeyenler; mesleğinin beyazını karanlığa ışık yapanlar; emek bizim, söz bizim diyoruz. Uzun mesailerde, yorucu nöbetlerde, kışkırttığınız sağlık taleplerine yanıt vermeye çalışan emeğin sahibi olarak bizler, milyonlar;

Yoksulluk sınırı altı ödemelere, bizleri ölümüne çalıştıranlara, sağlıkta şiddeti üretenlere karşı sözümüz var diyoruz. Yeni yasa teklifiyle yeniden farkına vardığınız gibi Meclis’te, ekranlarda yürüttüğünüz senaryolarınız; hem bizlerin hem de toplumun gözünde artık hükümsüzdür.

Aylar süren oyalamanın ardından, yeni yasa teklifiyle emeğimizle yeniden alay ettiniz. Bizler emekliliğe yansıyacak temel ücret artışı talep ederken, nitelikli şekilde ve baskı altında olmadan çalışabilmemiz için yeterli süre ve olanaklar, sağlıkta şiddetten arındırılmış çalışma alanları, toplumun daha az hastalanması için koruyucu sağlık hizmetlerinin güçlendirilmesini isterken; sizlerin bize reva gördüğü, performansa dayalı ödeme sistemini dayatmak, emeğimiz için ayrılması gereken bütçeyi şehir hastanelerine kira ve hizmet bedeli olarak gömmek oldu. Sizin bizlere dayattığınız sağlıksızlığa karşı bizler bu gidişatı değiştirmek, sağlıklı bir gelecek için birlikteyiz.

Bugünkü “G(ö)rev” eylemimiz son değil. Bu bir itirazdır! Meclis’te yürütülen senaryoyu reddediştir! Hakkımız olanı alana kadar hep birlikte, sağlıksız politikalarınızın ve emek gaspınızın karşısında olmaya tüm gücümüzle devam edeceğiz. Tüm Türkiye’de hakları için, mesleğinin onuru için bir araya gelen milyonlar olarak biliyoruz ki emeğimizin hakkını aldığımız, sağlıklı bir geleceği birlikte inşa edeceğiz. Emek bizim söz bizim” ifadeleri yer aldı.

Tunahan Ünsal


Bu haber 15/06/2022, Çarşamba günü yayınlandı, 406 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com