Çanakkale’nin neyi eksik?

Bir tarafta CHP’li Eskişehir Belediyesi diğer tarafta CHP’li Çanakkale Belediyesi. Bir tarafta Porsuk Çayı, diğer tarafta ise Sarıçay. Heykelleri, peyzaj düzenlemeleri, Porsuk üzerinde dolaşan gondollarla adeta Avrupa standartlarında görüntüler ortaya koyan Eskişehir, ziyaretçilerini mest ederken, Sarıçay ise yıllardır kurtarılmayı bekliyor.

Çanakkale’nin tam ortasında yer alan ve nihayetinde Çanakkale Boğazı’na dökülen Sarıçay, yıllardır kurtarılmayı bekliyor. Sarıçay ile ilgili geçtiğimiz günlerde AK Partili Çanakkale Belediye Meclis Üyesi Esra Yüksel, yakın zamanda ihalesi yapılıp, çalışmalara başlanacak demişti.

Seçim vaatlerine konu olan ve şehrin tam göbeğinde ıslah edilmeyi bekleyen, görüntüsü ile vatandaşların tepkisini çeken Sarıçay, Porsuk’tan çok gerilerde kaldı. Öte yandan Eskişehir Belediyesi tarafından Porsuk kenarında çevre düzenlemeleri yapıldı. Porsuk çevresinde açılan kafeler ve irili, ufaklı işletmelerle özellikle şehirde okuyan öğrenciler için bir yaşam alanı oluşturuldu. Gondollar ve tekneler ile Porsuk üzerinde gezinti hizmeti de sunulurken, şehirde çekilen fotoğraflarda, şehir Avrupa şehirlerini aratmıyor.

Özellikle, şehir merkezinde bulunan ve bölgenin simgesi haline gelen küçük, büyük heykeller, yeşillendirilmiş kavşaklar ve araç trafiğine kapalı çarşı yolları ile Eskişehir örnek teşkil ediyor.

Şehir içerisinde dar olan yollarda yapılan tek yön uygulaması ile çift şerit olan yollar tek şeride düşürülüp, yol kenarlarında ise park yapılmasının önüne geçilmesi, Eskişehir’deki trafiği de rahatlatmış görülüyor.

Çanakkaleliler, “Sarıçay’da neden Porsuk gibi olmuyor?” sorusunu yetkililere ilettiler.

Tunahan Ünsal


Bu haber 15/06/2022, Çarşamba günü yayınlandı, 342 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com