“Önce Seçim Tarihi Sonra Aday”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

İttifak Omuz Omuza

Millet İttifakı’nı oluşturan 6 siyasi parti liderlerinin 6’lı masa buluşmaları, yerel de de aynı şekliyle hızla devam ediyor. Geçtiğimiz gün 6’lı masa Çanakkale’de kurulurken, il başkanları tek tek basına açıklamalarda bulundular. Başkanlar ekonomik sorunlar üzerinde durdukları konuşmalarında, daha sık görüşmeliyiz ifadelerini de kullandılar. CHP İl Başkanı Metin Ümit Ural, “Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı belli mi?” sorusuna “Biz çok rahat ve çok eminiz ki bu ittifakın Cumhurbaşkanı adayı her an açıklanabilecek durumdadır. Asıl mesele seçim tarihinin açıklanmamasıdır. Seçim tarihi açıklandığında, adayımızın açıklanacağına olan inancımız tamdır” dedi.

Millet İttifakı’nı oluşturan 6 siyasi partinin Çanakkale temsilcileri, geçtiğimiz gün Truva Otel’de düzenlenen bir kahvaltıda bir araya geldiler. Daha sık görüşmeliyiz cümlelerinin kurulduğu başkanlar buluşmasında ise sıklıkla ekonomik koşulların üzerinde duruldu. Her siyasi partinin il başkanı bu birliktelik bizim için önemlidir derken, başkanlar aynı zamanda bu birlikteliğin daha sık yapılması gerektiğini vurguladılar.

Gerçekleşen buluşmaya CHP İl Başkanı Metin Ümit Ural, İYİ Parti İl Başkanvekili Metin Kümet, Saadet Partisi İl Başkanvekili Süleyman Saçıkara, Demokrat Parti İl Başkanı Nail Babacan, DEVA Partisi İl Başkanı Berkan Karaca, Gelecek Partisi İl Başkanı Vahap Özsüer, CHP Merkez İlçe Başkanı Süleyman Erte, İYİ Parti Merkez İlçe Başkanı Necati Gapran, Saadet Partisi Merkez İlçe Başkanı Nesim Elçik, Demokrat Parti Merkez İlçe Başkanı Ercan Uyar, DEVA Partisi Merkez İlçe Başkanı Kemal Kavut, Gelecek Partisi Merkez İlçe Başkanı Hüseyin Özer ve CHP İl Yönetici Orhan Orhan katıldı.

“Biz bu buluşmalara yeni başlamadık”

Toplantıda konuşan CHP İl Başkanı Metin Ümit Ural, “Bugün biz 6’lı masa olarak, 6’lı masanın Çanakkale’deki il ve merkez ilçe yöneticileri bir araya gelerek, kahvaltı buluşmasıyla, yerel gündemi değerlendireceğiz. Biz bu buluşmalara yeni başlamadık. 6’lı masamız daha toplantılara başlamadan önce, 2 yıl önce neler yapabiliriz diye 4 parti bir araya gelmeye başlamıştık. İl yönetimlerimizde toplantılar yapmıştık. Çanakkale’nin geleceğinde, birlikte neler yapabilirizi görüşmüştük.

“Kutuplaşmış bir siyasetle karşı karşıyayız”

Kutuplaştırılmış bir siyasetle karşı karşıyayız. Bir tarafta Cumhur İttifakı, diğer tarafta ise Millet İttifakı. Kutuplaştırılmış siyasetin ülkeye ne kadar zarar verdiğini görmekteyiz. En önemli sorunun ekonomik sıkıntılar olduğunu görmekteyiz. Bugün kadın cinayetlerinin ana nedeni ekonomiktir. Bir çocuğun ailesini katletmesi olayı tamamen ekonominin geldiği noktayı göstermektedir. Hepimiz sahadayız, hepimiz görüyoruz. Tarım ve hayvancılıkla uğraşanların sıkıntılarını hep birlikte yaşıyoruz. Ekonomi ile başlayan stresin büyümesini yaşıyoruz.

“Çanakkale’de 4-0’ı nasıl yaparız?”

İşsizlik ise bir diğer önemli kriterdir. Siyasi il başkanları olarak, Çanakkale kamuoyunun bizlerden beklentileri olmalı.

Çanakkale’de 4-0’ı nasıl yaparız, bunu konuşuyoruz. Bizler inanıyoruz” dedi.

“Bu sorumluluğu kendimizde hissettik”

Demokrat Parti İl Başkanı Nail Babacan, “Siyasi partilerin görevleri Türkiye Cumhuriyeti devletini ayakta tutmak, halkın huzur ve müreffeh yaşamını sağlamaktır. AKP iktidarına baktığımızda, ekonomi çökmüştür. Eğitim çökmüştür. Dış işleri çökmüştür. Dış işlerinde en kısa örnek, bir devletin en zayıf anında Yunanistan bize kafa tutmaya başlamıştır. Gazeteciler cezaevine atılmıştır. Biz Millet İttifakı olarak bu sorumluluğu kendimizde hissettik. Ülkemizin bu durumdan kurtulması için halkın huzur ve can-mal güvenliğini sağlamak üzere burada bulunuyoruz” dedi.

“Birlikte hareket etmeyi doğru buluyoruz”

DEVA Partisi İl Başkanı Berkan Karaca, “6’lı masa olarak, yarının Türkiye’sini inşa etmek için gerek yerelde gerek ulusalda hep birlikte mücadele edilmesi gerekliliğine inanıyoruz. Toplumsal mutabakat sağlanmadan, sadece belli kesimlerin hitap ederek siyasi anlayışın doğru olmadığını belirtiyoruz. Güçlendirilmiş parlamenter sistem olsun, sandık güvenliği olsun birlikte hareket etmeyi sağlıklı ve doğru buluyoruz. Farklı alanlarda da birlikte hareket etmeye hazırız. Çanakkale’de ve ulusalda her zaman beraber çalışmaya hazır olduğumuzu belirmek isterim” dedi.

“6’lı masanın daha sık bir araya gelmesini diliyorum”

İYİ Parti İl Başkanvekili Metin Kümet, “Her iki başkanımızın da anlattıkları konuların altına İYİ Parti olarak imza atarız. Tüm ilçe ve beldelerimizi neredeyse ikişer defa ziyaret ettik. Sabah ekmeğe, gece yarısı benzine zam. 6-7 madde üzerinde bugün duracağız. Gündemin güncelliğini diri tutmak anlamında, 6’lı masanın Çanakkale nazarında daha sık bir araya gelmesini diliyorum” ifadelerini kullandı.

“Ölümüne çalışmamız gerekiyor”

Gelecek Partisi İl Başkanı Vahap Özsüer, “İlkini bilindiği üzere 6’lı masa liderleri bir araya gelmeden önce Çanakkale’de 13 Şubat’ta yapmıştık. İkincisi ise bugüne nasip oldu. Daha sık bir araya geleceğiz. Gelecek Partisi olarak 100 günlük bir kampanyayı başlattık. 6’lı masanın belli konularda birlikte çalışmaları sürüyor. Bu birliktelik daha sık devam edecek. Bu artık son yaz. Ya bu yazdan sonra her yazımız çok güzel geçecek ya da hep kara kış geçecek. Var gücümüzle, ölümüne çalışmamız gerekiyor. Bu yaz AK Parti’nin son yazı olacak” açıklamasında bulundu.

“6’lı masa hareketi iyilik hareketidir”

Saadet Partisi İl Başkanvekili Süleyman Saçıkara, “Bu 6 ‘lı masa hareketi iyilik hareketidir. İyilik hareketi nedir? Bir ülkenin refahı için iki ülkenin ahlakı çıkmıştır. Bunu toparlaması bu 6’lı masaya kalmıştır. Ekonomi çökmüştür, toplamak ve toparlamak 6’lı masaya kalmıştır. Bu il başkanlarımızın daha önceden de başlattıkları hareket için teşekkür ediyorum. İnşallah daha sık sık bir araya gelirsek, daha iyi olacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

“Seçim tarihi açıklandığında, adayımızın açıklanacağına olan inancımız tamdır”

Öte yandan toplantı sonunda ise “Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı hazır mı?” sorusuna, CHP İl Başkanı Metin Ümit Ural “Biz çok rahat ve çok eminiz ki bu ittifakın Cumhurbaşkanı adayı her an açıklanabilecek durumdadır. Asıl mesele seçim tarihinin açıklanmamasıdır. Seçim tarihi açıklandığında, adayımızın açıklanacağına olan inancımız tamdır” yanıtını verdi.

Tunahan Ünsal


Bu haber 14/06/2022, Salı günü yayınlandı, 405 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com