Medyadaki dönüşüm konuşuldu

2 hafta önce Güncel Manşet Medya
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Küresel Gazeteciler Konseyi’nin (KGK), Artvin-Batum medya etkinliği kapsamında düzenlenen medya buluşmasında bir yıllık faaliyetleri ele alındı. KGK Genel Başkanı Mehmet Ali Dim, gerçekleşen toplantıda önemli açıklamalarda bulundu. KGK Yerel Medya Meclisi Başkanı İsrafil Avcı, internet medyasının yasal taleplerine ilişkin oluşturulan yasa teklifi ile ilgili “İnternet medyasına çeki düzen verilecek” dedi.

Düzenlenen organizasyonda, TBMM komisyonuna gelen ve gündemde bulunan “Dezenformasyonla mücadele” yasa teklifi üzerine konuşmalar gerçekleşti.

KGK medya okulunu geliştirmeyi planlıyoruz”

Açılışta, KGK’nın genel çalışmaları ile ilgili bilgilendirmede bulunan Mehmet Ali Dim, “KGK’ya yakışan bir bina arayışımızı sürdürüyoruz. Bunun yanında mevcut genel merkez binamızdaki 50 kişilik toplantı salonunda iş birliği yaptığımız STK’ların çeşitli toplantılarla kamuoyunu bilgilendirme çalışmalarına da imkân sağlıyoruz. KGK Azerbaycan Temsilciğimiz için yer tahsisi yaptık. Londra ve Kıbrıs’ta da bir ofis açma çalışmalarımız devam ediyor. Küresel Medya Okulu’nu hayata geçirdik. Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi ile İlk eğitimi hibrit olarak verdiğimiz okulda Nisan ayında verilen eğitimler sonrasında başarılı olan 118 öğrenciye sertifikalarını teslim ettik. Ekim ayında birkaç dile simültane çeviriyle birlikte eğitimin ulaştığı ülke sayısını artırarak katılımı KGK’nın ulaştığı her yere genişleteceğiz. Ulusal ve uluslararası iş birlikleriyle KGK Medya Okulunu geliştirmeyi planlıyoruz. Şiddet Mücadele (HEGEM) Vakfı ile iş birliğimiz devam ediyor. SODİMER ile bir protokol imzalayarak sosyal medya kullanımına ilişkin ortaklaşa bir bilgilendirme kitapçığı projesi başlattık. Türkiye genelinde dağıtımın yapacağız” şeklinde konuştu.

Çok anlamsız bulduğum bir savaş yaşıyoruz”

Küresel çapta etkilere neden olan ve başta enerji piyasalarında dalgalanmaya neden olan Rusya-Ukrayna savaşı ile ilgili Dim, yapmış olduğu açıklamada “Çok anlamsız bulduğum bir savaş yaşıyoruz. Rusya ile Ukrayna arasındaki bu savaşta 40’a yakın gazeteci hayatını kaybetti. KGK Ukrayna Temsilcimiz kolundan yaralandı. Türkiye’ye getirmek istedik İspanya’daki ailesinin yanına gitmek isteyince oraya ulaştırdık. Sağlık durumu ile ilgili takibimiz devam ediyor. Savaşların sonuçları asla ama asla iyi olmaz. Gerçekten vatan söz konusuyla gereken yapılır ama bu savaşın çok bir anlamı olmadığını, liderlerin egolarının savaşın merkezinde olduğunu düşünüyorum” dedi.

Sosyal medya platformları AB’deki yasaları nasıl uyguluyorsa Türkiye’de de aynen uygulanmalı”

SODİMER Başkanı Prof. Dr. Levent Eraslan, dezenformasyon yasası teklifi ile ilgili yapmış olduğu bilgilendirmede, “Bugünün en önemli konusu bu. Sosyal medya yasasına kimse bakmıyor. Karar vericiler sosyal medya platformlarının alınan kararlara uymayacağını düşünüyor. 2020’de Meclis’ten geçen sosyal medya yasasında platformların Türkiye’de temsilci bulundurması şartı koşuldu. Gelinen noktada Twitter temsilcisini Londra’da yaşayan bir Türk oldu. Sosyal medya platformları AB’deki yasaları nasıl uyguluyorsa Türkiye’de de aynen uygulamalı.

Haber yapmak kolay değil”

Haber yapmak kolay değil. Google tüm haberleri kopyalayarak hemen para kazanmaya başlıyor. Almanlar ve Almanya ve Fransa, google’a bunu yapamayacağını söyleyerek ülkeden çıkaması ültimatomunu verdi. Almanya çok bastırdı. Hatta 500 bin avro para cezası kesti. En sonunda 2014’te birçok düzenleme yaptılar. Son dönemdeki görüşmelerde google’ı Avrupa’da 1 milyar avro ödemeye ikna ettiler. Bu paranın üçte ikisini Almanya’ya gelecek. STK’lar bu parayı gazetecilere dağıtarak haber ekosistemini korunmasına katkı sunacaklar. Bunlar pekala Türkiye’de de yapılabilir” ifadelerini kullandı.

Meclis’te temsilcisi olan tüm siyasi partilerle görüştük”

KGK Yerel Medya Meclisi Başkanı İsrafil Avcı ise yapmış olduğu açıklamada “İnternet Gazetecileri Federasyonu olarak bağımsız bir yasa olarak sunduğumuz yasa teklifi için Meclis’te temsilcisi olan tüm siyasi partilerle görüştük. Bu görüşmelerde sosyal medya ve dezenformasyon konusuna ilişkin bir madde yoktu. Basın ilan hakkı verilmesi konusunda internet sitelerine pay verilmesi konusun gündeme getiriliyor. Basın kartı alınması da sağlanıyor” dedi.

Haber Merkezi


Bu haber 14/06/2022, Salı günü yayınlandı, 163 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com