CHP’den üst düzey tepki

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

CHP’li Çan Belediye Başkanı Bülent Öz, hakkındaki rüşvet ve irtikap iddiaları dolayısıyla, İçişleri Bakanlığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında görevden uzaklaştırıldı. CHP Genel Başkan Yardımcıları Muharrem Erkek ve Seyit Torun, CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, karara tepki gösterdiler.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek ve CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun’un şahsi sosyal medya hesaplarında, açığa alınan Çan Belediye Başkanı Bülent Öz ile ilgili herhangi bir paylaşıma rastlanmazken, Erkek’i CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan’ın tepkisini paylaştığı görüldü.

Öte yandan sosyal medyada Torun ve Erkek’e ait olduğu belirtilen görevden almaya gösterilen tepki açıklamasında;

“Hukuksuz girişimlerin yeni halkası”

Seçilmiş Çanakkale Çan Belediye Başkanımız Sayın Bülent Öz’ün, İçişleri Bakanlığı tarafından görevden uzaklaştırılması, Cumhuriyet Halk Partili belediyelere karşı yürütülen hukuksuz siyasi girişimlerin yeni bir halkasıdır. 31 Mayıs 2022’de aynı soruşturma kapsamında gözaltına alınan Belediye Başkanımız, hakkında hiçbir somut delil üretilemediği için serbest kalmıştır. İfadeye çağrılması halinde her zaman hazır olan Belediye Başkanımızın şafak vakti evinde gözaltına alınması ne kadar hukuksuz ise görevden uzaklaştırma kararı da bir o kadar hukuksuzdur.

“Seçmen iradesine darbe”

İçişleri Bakanlığı koltuğunda oturan Süleyman Soylu’nun talimatıyla verilen bu kararın hukukla bağdaşmayan tamamen siyasi bir karar olduğu tüm milletimiz tarafından bilinmelidir. Belediye Başkanımız hakkındaki temelsiz iddialarla ilgili ne bir somut kanıt ne de bir mahkeme kararı mevcuttur. Hal böyleyken Belediye Başkanımızın görevden uzaklaştırılması, Çan halkının iradesine, yani demokrasiye darbe vurmaktır.

“Masa başı algı operasyonları”

Artık Saray iktidarı, seçimle kazanamadığı belediyeleri, masa başında yaptığı oyunlarla kazanmaya çalışmaktadır. Belediyelerimizi algı operasyonlarıyla itibarsızlaştırmak için her türlü hukuksuzluktan medet umar hale gelmiştir. Seçilmiş Yalova Belediye Başkanımız hakkındaki suçlamalardan aklanmış olmasına rağmen 2 yıldan fazla süredir görevine iade edilmemiştir. Seçilmiş Ceyhan Belediye Başkanımızın tutuklanmasına neden olan ses kayıtlarının masa başında değiştirildiği geçtiğimiz günlerde mahkemede ispatlanmıştır. Siyasi talimatlı müfettişler her gün belediyelerimizin kapısındadır. Belediyelerimiz durmaksızın haksız ve hukuksuz soruşturmalara muhatap olmaktadır. İktidarın bu aciz gayretleri, son olarak Çan’da kendini göstermiştir.

“Adalet değil çürümüşlük”

Belediyelerimiz üzerinde bu kadar baskı varken, şu hususu da tüm halkımız bilmelidir: Adalet ve Kalkınma Partili Şırnak Uludere ve Hilal Belediye Başkanları 6 Ocak 2022’de rüşvet ve ihaleye fesat karıştırmaktan hapis cezaları almış, kamu haklarından men edilmiş ve ilgili mahkeme, görevden uzaklaştırılmaları için İçişleri Bakanlığı’na bildirimde bulunmuştur. Ancak aradan 5 ay geçmesine rağmen bu kişiler hakkında hiçbir işlem yapılmamıştır. Bu da yetmemiş, bu kişiler mahkeme kararından sonra İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu ziyaret ederek, fotoğraf vermiştir. Bizim belediye başkanlarımıza mesnetsiz iddialara dayanarak soruşturma aşamasında her türlü hukuksuzluğu yapanların, hapis cezası alan kendi belediye başkanları hakkında hiçbir işlem yapmaması iktidarın çürümüşlüğünün açık bir göstergesidir.

“Ne yaparsanız yapın başaramayacaksınız”

Bilinmelidir ki: Cumhuriyet Halk Partisi olarak, Çan halkının iradesinin de Belediye Başkanımızın da yanındayız. Artık gideceklerini görenlerin, iktidarı kaybetme korkusuyla her türlü siyasi operasyona bel bağladıklarını gayet iyi biliyor ve onlara şunu söylüyoruz: Ne yaparsanız yapın başaramayacaksınız. Tek bir belediyemizin de belediyelerimizden hizmet bekleyen milyonların da hakkını hukukunu iktidarın acizliğine asla teslim etmeyeceğiz. Yargıda yapamadıklarını masa başında yaparak, Çan seçmenlerinin iradesini gasp etmek isteyen Saray iktidarı bilsin ki bu hukuk tanımazlığa ilk seçimde Çan halkı gerekli yanıtı verecektir

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, sosyal medya hesabından, Çan Belediye Başkanı Bülent Öz’ün açığa alınması ile ilgili yapmış olduğu paylaşımda, “Yalova’da, Ceyhan’da AKP’li Gümüşçay Belediyelerinde çifte standardı gördük. Muhalefete ayrı, sarayın başkanlarına ayrı hukuk. Çan’da CHP’li bir başkan var. Bugün belediye başkanına görevden alındığı tebliğ edilmeden ajanslara servis edildi. Peki, Bu soylu bir davranış mıdır?” ifadeleri yer aldı.

Tunahan Ünsal


Bu haber 14/06/2022, Salı günü yayınlandı, 229 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com