Bu İşte Bir Terslik Var

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Geçtiğimiz gün ÇTSO Yönetim Kurulu Üyesi Akın Yalman, kruvaziyer turizmi ile ilgili yapmış olduğu açıklamada “Çanakkale’ye 2022 yılında 45 kruvaziyer ile 15 bin yolcu gelecek” dedi. Çanakkale’ye yaklaşık olarak 15 bin yolcunun gelmesi ise, kentte yaz sezonunda ekonomik hareketlilik beklentisini arttırdı. Gündem Gazetesi olarak, kruvaziyer turizminden beklentileri ve görüşleri Aynalı Çarşı esnafı ile görüştük. Kentin simgelerinden olan Aynalı Çarşı’nın esnafı, “Neredeyse, çarşıya turist ayak basmıyor” dedi.

2 yılı aşkın pandemi sürecinde kapısına kilit vurulan kentin simgesi Aynalı Çarşı’da bu yaz çarşı esnafı ümitle dükkanlarını açtı. Kent genelinde, olumlu bir hava yaratan kruvaziyer turizm haberi, esnafı da doğrudan beklentiye soktu. Esnaf, pandeminin, dolar kurundaki dalgalanmanın, alım gücünün düşmesinin yaralarını sarmayı umut eder oldu.

Gazetemize konuşan Aynalı Çarşı esnafları, yabancı turistlerin neredeyse hiç uğramadıklarını, Kepez Limanına gelen turistlerin doğrudan adalara ya da Eceabat’a gittiklerini söyledi. Bu sebepten ötürü işlerin yolunda gitmediğini belirten çarşı esnafları çaresiz.

“ Hafta içi akşama kadar oturuyoruz”

Yabancı turistlerin kolay kolay Aynalı Çarşı’ya ayak basmadığını belirten Çarşı esnafı Abdullah Çakan kentte umudu öğrencilere bağladıklarını belirtti.  Aynalı Çarşı’nın Çanakkale için bir simge olduğu halde neden bu şekilde talebin az olduğunu anlamadığını belirten Çakan sözlerine şu şekilde devam etti ; “  Biz hafta içi inan akşama kadar oturuyoruz. Çok ama çok seyrek oluyor. Bizim işlerimiz haftanın 5 günü neredeyse yok denilecek kadar az. Bir hafta sonları hareketlenme söz konusu oluyor, onda da buradaki öğrencileri görüyoruz. Ki geçen hafta sonu öğrencilerin sınav haftaları olduğu için o zaman da hareketlenme yoktu.  E, biz şimdi buradaki öğrencilere bel bağlayacaksak vay halimize. Öğrencinin cebinde zaten doğru dürüst para yok, ne yapacağız hiç belli değil ‘’ dedi.

“ Düne kadar yerli turist geliyordu artık onlarda yok ”

Aynalı Çarşı’ya genel olarak ayak basan insanların yerli turistlerden oluştuğunu söyleyen çarşı esnafı Abdullah Çakan ekonomideki zorluklardan dolayı artık yerli turistin de doğru dürüst gelmediğini belirtti. Alım gücünün zorlaşması sebebiyle insanların artık seyahat edemediğini belirten Çakan, Aynalı Çarşı’nın bir simgeden daha fazlası olduğunu belirterek şunları söyledi ;

“ Aynalı Çarşı nereden bakarsanız bakın neredeyse 150 yıllık bir yer. Bir asır eder bu. Kültürel bir zenginliğin odak noktası olmasına rağmen ne yazık ki yabancı turisti bırakın yerli turist bile bu yerin öneminin farkında değil. İşi gücü bırakalım ama en çokta buranın değerinin bilinmemesi hazmedilir bir durum değil ‘’ dedi.

“ Yabancı Turist Aynalı çarşıya neden gelsin ki? ”

Aynalı Çarşı’ya özellikle yabancı turistin gelmemesinin sebebi Aynalı Çarşı’nın bilinmediğinden değil bilindiği halde yabancı turiste hitap edecek neredeyse hiçbir şeyin olmaması yönünde olduğunu söyleyen çarşı esnaflarından Hasan Ar, Aynalı Çarşı’nın yeteri kadar ilgi görmemesinin sebebinin özenilmiyor olması yönünde olduğunu belirtti.

Yıllardır bu iş ile uğraştığını belirten Ar şunları söyledi; “ Şöyle bir tezgahları dolaşın bakın ne var? Yabancı turistin alacağı neredeyse hiçbir şey yok . Bu kadar kültürel mirasın göbeğindeyken neden peki biz yok çekiyoruz? Çanakkale seramiği ile ünlü bir şehirdi ama ta ki düne kadar. Şimdi kaç tane dükkanda seramik ile alakalı objeler var? Yahu yabancı turist buraya gelip neden havlu alsın? İlgisini çekebileceği hiçbir şey bulamıyor ki.  Seramik desen yok, halı desen yok, deri desen yok. E daha ne.”

“ İnen turistler doğrudan Assos tarafına geçiyor ‘’

Kepez limanına inen turistler hakkında da konuşan çarşı Esnafı konu ile alakalı şunları belirtti; “ Ben kendim Kepez limanında oturuyorum, haftada 2 kez turist gemileri yanaşıyor limana. Yanaşıyor ama emin olun merkeze uğramıyorlar bile.  Çok başka yerlere geçiyorlar.

Eğer biz yabancı turistin bu merkezde dolaşmasını istiyorsak ayağa kalkmamız lazım ilk önce. Güler yüz desen yok, ağırlama desen yok, böyle esnaflık olmaz. Her şeyi geçtim Çanakkale seramiğinin canlanması lazım ki başka şeylerde canlansın ‘’ dedi.

“ Biz parayı yerli turistten kazanıyorduk “

Çarşı esnaflarından gazetemize konuşan başka bir esnaf ise Ebru Atılgan oldu. Atılgan konuşmasına yabanca turistlerden hiçbir şekilde para kazanamadıklarını belirtirken öte yandan sermayenin düne kadar yerli turistten döndüğünü söyledi. Yabancı turistin kentin merkezinden ziyade Bozcaada Assos gibi yerlere gittiğini belirten Atılgan, ‘’Biz parayı yerli turistten kazanıyoruz. Bizim Türk insanımız alışveriş yapmayı çok seviyor. Bu sene yer yerinden oynayacak dediler ama umduğumuz gibi olmadı.

Gruplar olunacak, patlamalar olacak dediler ama hiçbir şey yok. İnsanlar çocuklarını veya kendileri geliyorlar.  Turlarla geliyorlar ama alışverişe bir şey ayıramıyorlar ki. Geçen yıl sattığımız 3 liralık magnet 10 lira oldu. Bu sene ekonomik kriz çok kötü. Esnafın da hali kötüye gidiyor. Bakalım ne olacak. Türkiye nereye gidiyor bilmiyoruz  ‘’ dedi.

Tunahan Ünsal-Yakup Karakoç


Bu haber 13/06/2022, Pazartesi günü yayınlandı, 565 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com