Seçim var seçim

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Belki yarın, belki yarından da yakın. Eninde de sonunda da seçim var. Milletvekilliği seçimi yapılacak. Ben normal süresinden önce yapılacağına çok inanmamakla birlikte tarihine çok kısa süre kala yapılacaktır. Muhtemelen Kasım ayı içerisinde olabilir.

Peki, seçim yapılsa Çanakkale açısından ne değişecek? Bu günün koşullarına ve siyasi partilerdeki gelişmelere bakıldığında çok fazla bir değişiklik beklenmemeli. Çünkü kentimizde siyasette etkili yetkili olan isimler değişmedi. AK Partide Bülent Turan, CHP’de Muharrem Erkek, İYİ Partide Rıdvan Uz’un karar vericiler olarak görülüp biliniyor. Her üç isim içinde kamuoyunda tabi ki farklı senaryolar ve iddialar var.

AK Partililer arasında Sayın Bülent Turan’ın ilk kurulacak hükümette etkili bir bakanlığa getirileceğine kesin gözü ile bakılıyor. Kendisinin İstanbul ya da Ankara’dan aday olması durumunda, yerine de Çan kökenli, MKYK üyesi Fatih Şahin’in gösterilip, Biga- Çan ve Yenice üçgenini garantilemek isteyeceği ileri sürülüyor. Bilindiği gibi bu merkezler AK Parti’nin kalesi olarak bilinip daha güçlü olduğu yerler içerisinde bulunuyordu. İkinci sıra için ise mevcutların yerini koruması bekleniyor, ya da flaş isimlerin olması bekleniyor.

CHP’de ise bu gün buradan ne yazarsak yazalım, yarını tahmin etmek zor gibi gözüküyor. Geriye dönük bir bakalım. Çeyrek asırlık tarih aralığında kaç isim değişmiş. Çanakkale CHP’nin son, 25 yıllık tarihinde Belediye başkanı tek isim, milletvekilliğinde ise 5 isim. Bunun için partide genç ve yeni isimler yok. Hedefsiz siyaset yapılmadığından ve hedeflerin de hep sahipli olduğundan yeni isimler gelmiyor. Bu arada bu parti içinde yeni ve farklı senaryoların yazılmasına siz inanmayın. Çünkü bu siyasi partimizde sabah çok erken olur. (Burada isimlerinden söz etmediğim, İsmet Güneşhan, Rebiye Ünüvar, Mehmet İrfan Mutluay, Erdal Gezen, Bülent Şarlan’a daha sonraki yazılarımda büyüteç altına alacağım.)

Gelecek seçimlerin en flaş partisi olarak görülen İYİ Parti de durumlar ve ortam ne iktidarın temsilcisi AK Partiye benziyor. Ne de Millet ittifakı ortağı CHP’ye benziyor. İlk yapılacak seçimlerde önemli bir çıkış yakalaması beklenen bu siyasi partide siyaset yapma biçimi sonradan kurulan bir parti olduğu için eski partilerde devam eden bazı alışkanlıkları bu yapıya da taşımış görünüyor. Çanakkale İYİ Parti denilince ilk akla gelen hatta partinin sahibi gibi algılanan Rıdvan Uz’un Genel Merkezdeki yükseliş hızına örgütlerde çok rastlanılmıyor.

Genel Başkan Yardımcısı Rıdvan Uz, ağır ve sabırlı davranışlarıyla ya partiyi büyütecek, ya da MHP’de siyaset yaptığı süreçlerde yaşadığı sıkıntıları burada da yaşayıp, ipi göğüsleyen adam unvanını alamayacak. Bu partide Rıdvan Uz’un, milletvekilliğine kesin gözü ile bakılırken, hiç bir ismin bu durumu ve görüntüyü kabullenmeyecek görüntü sergilemesi beklenmiyor. Tek parantez içine alınması gereken konu, güçlü bir ismin ikinci sıraya gelmesi ve ittifak sıralaması olmasıdır.

Kim ne söylerse söylesin, ekonomi biraz nefes aldığı ilk haftanın sonunda sandık önümüze konulabilir. Bu seçimlerin dikkat çeken bir başka konusu da tüm siyasi partiler için geçerli, aday olan düşünen her ismin garanti gördüğü alandan (Belediye ya da Milletvekilliği) aday olmaya çalışması. CHP’liler gözünü Belediye Başkanlığına, diğer partilerde ise 1. Sıralara rezervasyon yaptırılmaya çalışılması.

Aday adayları bunları düşünürken, seçmenin düşündüğü tek konu var. Önce geçinmek, sonra seçmek…

 


Bu haber 12/06/2022, Pazar günü yayınlandı, 973 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com