“Kirliliğin olmaması tek çözüm”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Topluma Destek Derneği projesi kapsamında, İtalyan Debora Vezzoli ve Gürcü Lizi Chukhua adlı iki öğrenci geçtiğimiz aylarda Çanakkale’ye geldiler. Yaklaşık 2 aydır Çanakkale’de bulunan öğrenciler, çevre sorunları hakkında farkındalık yaratma projelerine imza attılar. Gerçekleşen projelerde Çanakkale’nin çevre sorunlarına değinerek farkındalık yarattılar. Yaptıkları plaj temizleme ve okul ziyaretleri dikkat çeken projeler arasında yerini aldı.

Öğrenciler, “Projemizin amacı çevre dostu davranmanın önemini ve hem bireysel hem de topluluklar halinde nasıl mümkün olduğunu göstermek. Bu amaca ulaşmak için derneğimizin sosyal medya hesabında farklı kampanyalar ve ayrıca birçok farklı uygulamalı aktiviteler düzenliyoruz” ifadelerine yer verdiler.

Ayrıca proje kapsamında İtalyanca dersleri. İngilizce konuşma kulübü ve Gürcü dansları atölyesi gibi etkinlikler gerçekleştirdiklerini belirttiler. Çanakkale halkının İngilizce seviyesini gazetemize verdiği röportajda eleştiren öğrencilerin ders vermeleri manidar olurken, Gazetemize açıklamalarda bulundular.

Proje kapsamında gelen öğrenciler, “Gerçekleşen projenin adı No pollution is the only solution, (kirliliğin olmaması) Çanakkale’de kirliliğin olmaması tek çözüm. Amacımız çevre sorunları hakkında farkındalık yaratmak. Projemizin amacı çevre dostu davranmanın önemini ve hem bireysel hem de topluluklar halinde nasıl mümkün olduğunu göstermek. Bu amaca ulaşmak için derneğimizin sosyal medya hesabında farklı kampanyalar ve ayrıca birçok farklı uygulamalı aktiviteler düzenliyoruz. Örnek vermek gerekirse; vatandaşları dahil ederek denizlerden ne kadar çok miktarda mikroplastik çıktığını onlara göstermek adına plaj temizleme etkinliği düzenledik. Sonrasında projemizi sunmak ve tanıtmak için okul ziyareti gerçekleştirdik ve projemiz hakkında farkındalık yaratabilmek adına birçok köy okulu ile daha fazla aktivite yapmayı planlıyoruz. Ayrıca yerel halk ile şehrin çevre sorunları hakkında bir röportaj gerçekleştireceğiz. Bizim son hedefimiz ise buradaki yaşam kalitesini arttırmak için insanlara ve belediyeye destek vermek ve daha iyi bir gezegen için birlikte çalışmak. Ayrıca derneğimizde İtalyanca dersleri, İngilizce konuşma kulübü ve Gürcü dansları atölyesi gibi birçok farklı kültürel aktivite de yapıyoruz. Gençlerle kahve saatleri düzenleyerek buluşuyor ve farklı konular hakkında konuşuyoruz” ifadelerine yer verdiler.

Tunahan Ünsal-Cihan Peker


Bu haber 12/06/2022, Pazar günü yayınlandı, 187 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com