Pazarcılar dert yandı: “Zamların önüne geçilemeyecek”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Ekonomide yaşanan sıkıntılar, mazota sürekli gelen zam pazar fiyatlarını etkiliyor. Edinilen bilgiye göre akaryakıta bir zam daha gelecek. Pazarcılar akaryakıta gelen zamdan dert yanarken, meyve, sebze fiyatlarına da zam geleceğini belirtti.  Mazotun, bugün gelecek zamla litre fiyatının otuz lirayı görmesi beklenirken, pazarcı esnafı halden uygun fiyata çıkan ürüne, mazotun zam olarak yansıdığını belirtti.

Esnaf, her geçen gün daha kötüye gittiklerini söylerken, biz karpuzu ikiye bölüyorduk, vatandaş geliyor dörde böl, altıya böl diyor, diyerek pazarın nabzını aktardı. Balıkçılar ise mazot 30 lira olacak, daha önce 20 liraya balık satarken, şimdi 50, 60 liraya balık satmak zorunda kaldıklarını ifade ettiler.

Bu hafta meyve sebze fiyatları az da olsa düşüş gösterirken, pazarcılar mazota gelen zamdan dolayı zamların önüne geçilemeyeceğini belirttiler. Dolar kuru ve akaryakıta gelen zamlar, üretimden, taşımaya ürünlere yansıdı. Gelen zamlar gündemde yerini korurken, Gündem gazetesi olarak pazarı esnafıyla görüştük.

“Sürekli fiyatlar değişiyor”

Ahmet Yılmaz Genç,” Biz pazarda yeşillik satıyoruz. Yeşillik dışında meyve getirmeye çalışıyoruz ama sürekli fiyatlar değişiyor. Değişmesininim sebebi motorin ve mazot fiyatlarının sürekli uçmasıdır. Bu mallar uzaktan geliyor ve nakliye ücreti derken fiyatlar üçe katlanıyor. Hatay’dan elli kuruşa çıkan marul bize geldiğinde iki buçuk liraya ulaşıyor. Biz kar yapmak zorunda olduğumuz için üzerine kâr marjını koymak zorundayız. Fiyatların düzelmesi için dolar kuru ve benzin fiyatları düşmelidir. Bunlar düşerse bizde fiyatları düşürürüz” dedi.

“Gübre ve mazot fiyatları maliyeti doğrudan etkiliyor”

Mahmut Düzgün,” Pazar fiyatlarında geçtiğimiz haftaya göre düşüş var. Bu haftadan sonra pek fazla düşeceğini tahmin etmiyorum. Çiftçinin yetiştirebileceği ürün masraflarıyla beraber ancak bu kadar düşebilir. Gübre ve mazot fiyatları maliyeti doğrudan etkiliyor. Akşam üstü ürün kalmasın diye aldığımız fiyattan satıyoruz. Girdilerin yüksek olmasından dolayı fiyatlar düşmez” dedi.

“600 tane vekil var hiçbiri ne bizi düşünüyor ne vatandaşı düşünüyor”

Karpuzcu Mehmet Ali, ”Vatandaş karpuzu böl diyor, eskiden ikiye bölüyorduk şimdi dörde böl diyorlar. Benzin fiyatlarından dolayı arabaya binemiyoruz, siparişe motorla çıkıyoruz. Pazarcılar ürünleri zararına satıyorlar. Mecliste 600 tane vekil var hiçbiri ne bizi düşünüyor ne vatandaşı düşünüyor, olan burada bize oluyor. Mustafa Kemal Atatürk’ün “vatanını en çok seven görevini en iyi yapandır” sözüne layık olunamıyor.  Salı günü insanlar mallarını hayrına verdiler vatandaşın cebinde para olmadığı için ürünler düşse dahi kimse alışveriş yapamıyor” ifadelerini kullandı.

Cuma pazarında ise bu hafta balık tezgahlarında ürünlerin eksikliği dikkat çekti. Mazota gelen ard arda zamlardan balıkçı esnafı da etkilendi. Bununla ilgili gazetemize konuşan balıkçı Ümit Yavaşçalı mazota gelen zamların ister istemez kendilerini de etkilediğini belirtti.

“Şu an 50 liradan aşağı balık yok”

Aynı zamanda diğer meyve sebze ürünlerinin fiyatlarıyla balık fiyatlarının yarıştığını belirten Ümit Yavaşçalı şunları söyledi : ‘’ Şu an 50 liradan aşağı balık yok. Domatesin kilosu 20 lira balık 50 60 lira. Bu saatten sonra fiyatlar aşağı düşmez. Nakliyeler pahalı her şey pahalı. Böyle bir ticaret yok. Yakında ben bu tezgahı açamayacağım bile gidişat onu gösteriyor” ifadelerini kullandı.

‘’ Şu an herkes balık yiyebilir ‘’

Diğer meyve ve sebze ürünlerinin fiyatlarının her geçen gün daha da çok pahalanmasıyla et ve balık ürünlerinin fiyatlarıyla yarışan meyve ve sebze fiyatlarının üzerine, eşdeğer olarak hemen hemen aynı fiyatları takip eden meyve sebze ve balık ürünleri dikkatleri çekti.

Bunun üzerine gazetemize konuşan başka bir balıkçı Hüseyin Hasan Tuna balık fiyatlarının diğer ürünlere nazaran çok ucuz olduğunu belirtti. Piyasanın oldukça düşük olduğunu belirten Hasan Tuna şunları ifade etti: ‘’ Balık fiyatları şu an gerçekten diğer ürünlere nazaran çok ucuz. Tavuk bile 50 lira oldu. Şu an herkes balık yiyebilir başka hiç bir şey yiyemez. Şu an sektörde en ucuz bizim sektörümüz. Mazot bizi bitirdi. Eskiden domatesinden tut biberine kadar 3-5 lirayken şimdi rakamlar katlandı. Bir bu hafta biraz düşüş ama bundan ötesi de olmaz” dedi.

Tunahan Ünsal-Cihan Peker-Yakup Karakoç


Bu haber 10/06/2022, Cuma günü yayınlandı, 282 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com