Çanakkale’de Bir İtalyan Bir Gürcü

4 hafta önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Topluma Destek Derneği’nin projesi kapsamında Çanakkale’ye gelen İtalyan Debora Vezzoli ve Gürcü Lizi Chukhua ile röportaj gerçekleştirdik. Ülkemizin ve Çanakkale’nin sorunlarını ele aldık. Misafirler Çanakkale’de sokakta yaşayan hayvanların hem kendi hayatları hem vatandaşlar için problem yaratabileceğini söylerken, Belediye’nin kültürel çalışmalarda etkili olduğunu söylediler. Çanakkale’ye dünyanın farklı coğrafyalarından gelen öğrenciler, Avrupa ile Türkiye karşılaştırmasını da Gündem’e yaptılar.

Topluma Destek Derneği projesi kapsamında, İtalyan ve Gürcü iki öğrenci Çanakkale’ye geldiler. Yaklaşık 2 aydır Çanakkale’de bulunan öğrenciler, öğrendiğimize göre 6 ay daha kalacaklar. Çanakkale başta olmak üzere, Türkiye’de yaşadıkları ile Avrupa’yı karşılaştıran öğrenciler, gördükleri eksileri ve artıları gazetemiz ile paylaştılar.

“Çevre ile ilgili etkinliklerimiz olacak”

Proje Koordinatörü Slavica Uzan, “Topluma destek derneği 2017 yılında kuruldu. Avrupa Dayanışma Programı (ESC) kapsamında proje yürütüyoruz. Bu proje çevre ile alakalı ve 9 ay sürecek. Bu proje kapsamında çevre ile ilgili etkinliklerimiz olacak. Çanakkale’nin çevre ile ilgili sorunlarını belediye ve Valilik ile görüşerek farklılık yaratmak istiyoruz. İnsanlar bu konuda bilinçsiz davranıyorlar. Biz onları bilinçlendirmeyi amaçlıyoruz. Hangi mahallede çevre ile alakalı ne tarz sorunlar olduğunu araştırıyoruz. Bu konuda bilgiler topluyoruz” dedi.

“İş bulma ihtimali olmayabilir”

Gerçekleştirdiğimiz röportajda Debora Vezzoli, “ Çanakkale çok küçük ve yabancı insanlar için çok fazla iş bulma ihtimali olmayabilir. İtalyanlar ve Türkler Akdeniz ülkesi, açık görüşlü ve sıcakkanlı insanlar bu anlamda benzer olduğumuzu söyleyebilirim derken, Lizi Chukhua Çanakkale’nin Sokakların dar olmasının ve binaları beğendim. Konumunun ve doğasının çok güzel olduğunu düşünüyorum” dedi.

“Türkiye’de yaşamak isterdim”

İtalyan Debora Vezzoli,”Öncelikle kendimden bahsedeyim, İtalya’nın Brescia şehrinde yaşıyorum. 26 yaşındayım, Verona Üniversitesi Uluslararası Ticaret Bölümü mezunuyum. Yüksek Lisansımı Uluslararası İlişkiler üzerine tamamladım. Çanakkale küçük olmasına rağmen güzel ve iyi yapılandırılmış bir şehir olduğunu söyleyebilirim. Türk yemeklerini ve baklavayı çok seviyorum. Türk insanları çok misafirperver ve bizi çok iyi karşıladılar. Tatile gelmek için çok güzel bir ülke olduğunu söyleyebilirim. Türkiye’de yaşamak isterdim ama hangi şehirde olduğunu bilemiyorum. Çanakkale çok küçük ve yabancı insanlar için çok fazla iş bulma ihtimali olmayabilir.

“Türkler kendi maaşlarına göre az para kazanıyorlar”

İtalyanlar ve Türkler Akdeniz ülkesi, açık görüşlü ve sıcakkanlı insanlar bu anlamda benzer olduğumuzu söyleyebilirim. Ben İtalya’nın kuzeyinden geliyorum. Kuzeyi ve güneyi birbirinden çok farklı, güneyi Türkiye’ye daha çok benziyor. Aramızda farklılıklar var Türk insanları anı yaşamaya çalışıyorlar. Bu durum istediklerinizi başarma konusunda bence size engel oluyor. Biz daha planlı hareket ediyoruz. Çanakkale’nin manzarası güzel ve Türk insanları kültürüne sahip çıkıyor. Şehir küçük ama belediye etkinlik düzenliyor Türkler kendi maaşına göre az para kazanıyorlar. Yabancılar için rahat. Çanakkale’de belediyenin kültürel etkinliklerde başarılı olduğunu düşünüyorum. Türkler kendi maaşına göre az para kazanıyorlar, bizler için rahat olduğunu söyleyebilirim. En çok şaşırdığım hatta şok olduğum olay sokakta bu kadar sokak hayvanı olmasıydı. Hayvanlar arabaların altında kalarak ölebilirler. Sokaklar kirleniyor ve çöplerden beslenmek zorunda kalıyorlar. Avrupa’da böyle bir durum ile karşılaşırsak hemen gerekli yerleri arıyoruz ve gerekeni yapıyorlar” dedi.

“Sokakların dar olmasını ve binaları beğendim”

Gürcistanlı Üniversite Öğrencisi Lizi Chukhua, “Merhaba öncelikle kendimden bahsetmek isterim.   Gürcistan’ın Tiflis kentinde yaşıyorum. İlia Devlet Üniversitesi’nde psikoloji bölümü okuyorum. Üçüncü sınıf öğrencisiyim, yirmi yaşındayım. Buraya gelmeden önce Türkiye hakkında bilgi sahibiydim. Kültürünü geleneklerini ve yemeklerini araştırmıştım. Yemeklerini denemedim ama zaten biliyordum. Türkiye’de yaşayacak olsaydım İstanbul’da yaşardım. İstanbul çok havalı ve güzel bir şehir diyebilirim. Türkiye’de çok fazla güzel yer olduğunu söyleyebilirim ama ben İstanbul’da yaşamak isterdim. Kültürel ve geleneksel olarak çok benziyoruz. Türkler bizim gibiler birbirlerine karşı oldukça kibar davranıyorlar. Çanakkale geldiğim ilk şehir onun dışında başka bir şehir gezmedim. Sokakların dar olmasını ve binaları beğendim. Konumunun ve doğasının çok güzel olduğunu düşünüyorum. Tüm Türkiye’de sokakta çok fazla sokak hayvanı var” ifadelerini kullandı.

Tunahan Ünsal-Cihan Peker


Bu haber 10/06/2022, Cuma günü yayınlandı, 395 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com