“Zam yarışı başladı”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Haziran ayı olağan Meclis Toplantısı ÇTSO Kongre Fuar Merkezinde yapıldı. ÇTSO Haziran ayı meclis toplantısında, Meclis Başkan Yardımcısı Turgay Kılıç ve Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu, önemli ekonomik değerlendirmelerde bulundular.

ÇTSO Haziran ayı meclis toplantısı, geçtiğimiz gün meclis toplantı salonunda gerçekleşti. Gerçekleşen toplantı, Meclis Başkan Yardımcısı Turgay Kılıç başkanlığında hayat buldu.

Güzel ülkemiz yüzde 74 oranında enerjide dışa bağımlı”

Toplantıda konuşan Kılıç, “Rusya’ya yaptırımlar sonucunda global tedarik zincirinden çıkarıldı ve dolaylı olarak brent petrol fiyatlarında yükseliş yaşandı ve halen yaşanmakta. Enerjiye talep artıyor, arz ise daha da düşürülüyor. Umut ediyorum ki biran önce opec+ tarafından arz daha da arttırılır. Ve Venezuela ile İran petrolündeki yaptırımlar kaldırılıp global sisteme dahil edilir. Yoksa değerli üyeler enerji ve lojistik maliyetlerimiz daha da artmaya devam edecek ve enflasyon daha da tetiklenecek. Çünkü güzel ülkemiz %74 oranında enerji de dışa bağımlı. İnşallah bu oran Karadeniz’de ve Akdeniz de ki sondaj gemilerimizin keşiflerinin ulusal sistemimize dâhil edilmesiyle düşecektir.

Çok kırılgan bir ekonomimiz var”

Hepimizin yakından takip ettiği makro piyasalarda covid 19’dan da öncelikli enflasyon oldu artık. Ülkemizde dâhil olmak üzere en büyük 5 ekonomi dahil, tüm ülkeler enflasyon artış rekorları kırıyor. Bu yüksek enflasyon verileri ve ülkelerin büyüme oranlarında ki düşüşler neticesinde, yeni küresel krizimiz resesyon oluştu. Dünya ülkeleri ve global yatırımcılar tedirgin durumda bu da en çok bizim gibi gelişmekte olan ülkelerin ekonomilerini çok hızlı ve sert etkilemektedir. Çünkü çok kırılgan bir ekonomimiz var ve temelleri çok sağlam değil, dışa bağımlıyız maalesef.

O yaptı bende zam yapayım mantığı”

Tedarik zincirinin maliyetlerini dolayısıyla fiyatlarını etkiledi ve zam yarışı başladı. Gerekli gereksiz her sektör etkilendiği kadar değil gönlünden geçtiğince zam yapmaya başladı. Ülkemizde enflasyonun bu kadar sert yükselmesinin sebeplerinden biri de budur değerli üyeler, o yaptı bende zam yapayım mantığı.

Doları tutamıyoruz”

Faizler düşüyor; Bankalar Merkez Bankasından düşük maliyetle borçlanıp piyasaya yüksek karlılıkla likidite sağlıyor. Faizler düşünce TL /Dolar paritesi yükseliyor. Doları tutamıyoruz. Ve ülkemizde toplu iğneye kadar her şeye zam geliyor. Çünkü ekonomimizin dışarıya bağımlılığı yüksek” açıklamasında bulundu.

Her siyasi partiye eşit davranıyoruz”

ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu, “Her siyasi partiye eşit davranıyoruz. Öyle durmaya çalışıyoruz. Bu bağlamda geçen hafta CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, İl Başkanı Metin Ümit Ural, Merkez İlçe Başkanı Süleyman Erte ve Yönetimleri Yönetim Kurulumuzu ziyaret ettiler. Ziyarette İlimiz için beklediklerimizi, seçilmişlerden beklediklerimizi olması gerekeni dilimiz döndüğünce anlattık.

Her şeyden önce bürokrasinin kalkması lazım”

10,7 milyar dolar dış ticaret açığımız bizleri daha çok üretmek zorunda olduğumuzu açıklıyor, üretmeye mecburuz ama önümüzdeki bürokratik engellerin de kaldırılması gerekiyor. Enerji diyoruz çatımıza GES’i kuralı 4 ay oldu. 4 aydır devreye alamıyoruz. Bizden kaynaklanmıyor, bürokrasiden kaynaklanıyor. Allah’ın güneşi doğuyor, panele vuruyor elektrik üretiyor. 4 aydır yazık günah, bunların daha da pratikleşmesi lazım. Her birimizin evine, işyerine, oteline, restoranına bunların kurulup teşvik edilmesi lazım. Her şeyden önce bürokrasinin kalkması lazım” açıklamasında bulundu.

Tunahan Ünsal


Bu haber 09/06/2022, Perşembe günü yayınlandı, 209 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com