Şoförler konuştu: “Canımıza tak etti!”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Geçtiğimiz günlerde motorin ve benzine bir zam daha eklenirken motorine bugün itibariyle 1,93 lira daha zam geldi. Güncel olarak motorinin fiyatı 28.08, benzinin ise 26.45 olarak görülüyor. Döviz kurlarındaki artış nedeniyle akaryakıt fiyatlarında zam yağmuru devam ederken merkez köylerine yolcu götüren dolmuş şoförleri ve yolcuları ile gelen zamlar hakkında konuştuk. Şoförler mağdur yolcular şikayetçi olduklarını belirttiler.

Motorine ve benzine her gün zam gelmeye devam ediyor. Geçtiğimiz sene bu zamanlarda 7 TL olan benzin ve motorin, günümüzde 30 TL’ye doğru koşuyor. Motorinin litre fiyatı son haliyle 28 TL’yi aşarken, benzin ise 27 TL’ye dayandı. Özellikle şoförler için hayati öneme sahip olan motorin fiyatı şoför esnafının belini büktü. Motorine gelen zamlarla birlikte, taşıma ücretlerine de otomatikman zam geliyor ve tüketicinin cebinden ulaşım için daha fazla para çıkıyor.

Gelinen noktayı şoförlerle konuştuk. Gündem Gazetesi’ne konuşan şoförler, yaşadıkları mağduriyeti sözlere döktüler.

“Yevmiye alamadığımız günler oluyor”

Yıllardır dolmuş şoförlüğü yapan Salih Uğurlu ise mazota gelen zamlara karşı artık bir şekilde bir çare bulunması gerektiğini belirtti. Dolmuşçuluk işinin artık çok zorlaştığını söyleyen Uğurlu çoğu zaman köylerden bile geri dönerken boş döndüklerini, haliyle zarar ettiklerini belirtti.

Konuşmasına buna bir çare bulunması gerektiğini söyleyen Uğurlu sözlerine şu şekilde devam etti; ‘’Dolmuşçuluk işleri çok zorlaştı. Bazen iki kişi bile gittiğimiz oluyor. Çoğu zaman köylerden bomboş dönüyoruz. Bunun çaresi nedir bilmiyorum ama buna bir dur demek gerekiyor. Yolcuları dolduramıyoruz.  Bütün herkes için çok zor. Mazota zam gelince haliyle biz de zam yapmak zorunda kalıyoruz ama bu kez de yolcularla aramız açılıyor. Neredeyse kavga edecek duruma geldiğimiz bile oluyor. Geçen gün zam yapıldı 7 liradan 10 liraya çıkardık biletleri.

O zaman mazot 18 liraydı şimdi 28 lira. Biz bununla nasıl baş edeceğiz? Yevmiye alamadığımız gün bile oluyor.  Sabahın altısından akşamın on ikisine kadar çalışıyoruz. 150 lira yevmiye alamadığımız zaman bile oluyor.”

“Amme hizmeti yapıyoruz başka bir şey değil”

Gelen zamlara yönelik gazetemize konuşan başka bir dolmuş şoförü ise Tamer Kaptan oldu. Kaptan 3 kuruş parayı zor çıkardıklarını o paranın da zaten komple mazota gittiğini söyledi.

Bununla ilgili söyleyecek bir söz yapılacak bir şey varsa hep beraber yapalım diyen Kaptan şu ifadeleri kullandı: ‘’Vaziyetimiz belli 3 kuruş para topluyoruz o da zaten mazota gidiyor. Şu an amme hizmeti yapıyoruz başka bir şey değil. Söyleyecek bir söz yapılacak başka bir şey varsa bununla alakalı hepimiz yapalım.

Öğrencilerden yandık zaten. Mazot 28 lira olmuş, daha ne yapalım. Umarım elimizden tutarlar da buna bir çözüm bulurlar. Çorba paramızın bile çıkmadığı günler olurken biz neden çalışıyoruz? ‘’

“Canımıza tak etti”

Gazetemize konuşan başka bir dolmuş şoförü ise Hasan Özenç oldu. Özenç bu işin artık bir anlamı kalmadığını, sanki hayrına yaptıklarını ifade etti. Aynı zamanda her geçen gün biraz daha zarar ettiklerini belirten Özenç, ‘’ Artık gerçekten canımıza tak etti. Her gün zam haberleriyle uyanıyoruz, bir zam oluyor sonra toplanıp bilet ücretlerine zam yapıyoruz sonra bir bakıyoruz yine zam. E, biz her zam geldiğinde biletlere zam yaparsak ne olacak? ‘’ dedi.

Yolcuların da aynı şekilde mağdur olduklarını dile getiren Özenç bir an önce bir politika yürütülmesini diledi.

“Maddi durumum artık yol ücretini karşılamıyor”

Yol ücretlerinin pahalı olmasından şikayetçi olan vatandaş ise lisede okuyan öğrenci Enes Mutlu.

Enes Mutlu mazot konusunda vatandaşlar olarak yapabileceğimiz bir şey yok hükümetin artık el atması lazım derken, ‘’ Burada şoförler de haklı vatandaşlarda. Ben mesela öğrenciyim ve maddi durumum artık yol ücretlerini gerçekten karşılayamayacak hale geldi ‘’ dedi.  Ezine ve Geyikli dolmuşlarının da merkez kısmına girmediğini bu sebepten zorlandıklarını belirten Mutlu ‘’ Umarım bir an önce bu durumu düzeltirler ‘’ dedi.

Tunahan Ünsal-Yakup Karakoç


Bu haber 09/06/2022, Perşembe günü yayınlandı, 290 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com